ELEKTRİK PARASI ÇOK MU GELİYOR, BEKLEYİN….

İstasyonların en büyük harcama kalemlerinin başında elektrik faturaları gelir. İstasyonun büyüklüğüne, pompa sayısına, özellikle gece kullandığı aydınlatmaya göre faturaların rakamı da artar. Bugün en küçük istasyonun dahi elektrik harcaması 5.000 TL den aşağı değildir.

Son yıllarda ülkemizde de hızla yayılan solar sistemler güneş enerjisinden istasyonların da yararlanmasını gündeme getirmiştir. Ancak istasyonların kurulu güçleri çok fazla olmaması karşısında bu sistemi kuran firmalara kâr elde etme bakımından çok da cazip gelmemektedir. Bu nedenle de istasyonların talebini yerine getirecek ciddi firma bulma güçlüğü doğmuştur. Zira sistem her ne kadar çok büyük arızalar vermemekte olsa da kurulum sonrası teknik hizmet verilmesi bakımından sistemi kuran firma büyük önem arzetmektedir.

Bu bakımdan sistemi kuran firma ile yapılacak sözleşmenin önemi de burada ortaya çıkmaktadır. Sitemiz bu doğrultuda bu sistemleri kuran firmaların tespiti ve sözleşmelerin hazırlanması bakımından bir araştırmaya girişmiş olup sonuçları yine sitemizden duyuracağız.

Firmalarla yapılan görüşmelerde, kurulacak sistemin en az 25 yıl çalışabileceği, 25 yıl sonra da devre dışı kalmayıp % 70 randımanla çalıştığı, bugünkü rakamlarla ödenen elektrik bedellerine göre sistemin kendisini 5-7 yıl arasında amorti ettiği hususları da dikkate alındığında, konunun öneminin ne derece büyük olduğu ortaya çıkmaktadır.

Twitter Digg Delicious Stumbleupon Technorati Facebook

Henüz yorum yok, ilk yorumu yazabilirsiniz! :)

Türkiye'nin Enerji Hukuku Sitesi