EPDK’dan merak edilen sorulara cevaplar

PPD_Lisans_SSS

Linki tıklayınız

Twitter Digg Delicious Stumbleupon Technorati Facebook

259 Cevaplar | “EPDK’dan merak edilen sorulara cevaplar”

 1. sayın editör şehirler arası karayolu kenarında kurulan benzin istasyonları karayolu mesafesinden ihtibaren satış binası 25 metre deniyor şehir merkezinde ise bu mesafe 15 metre deniyor
  doğrumudur.

 2. Ahmet bey her ikisinde de 25 metredir.

 3. 1997 de ığdırda akar yakıt faaliyetimiz vardı akaryakıt istasyonları bayilik alma şart olunca faaliyetimizi durdurduk.şimdi tekrar acmak istiyoruz ama epdk şehir içi 1 km olara belirlemiş sağımızda ve solumuzda akar yakıt istasyonları mevcut yaklaşık 500 mt.belediyeden aldığımız bilgilere dayanarak acamıyacağımızı söyleiler ne yapılabilir.şimdiden tşk ederim

 4. Derviş bey, EPDK 2005 den önce akaryakıt istasyonu faaliyetini belgeleyenlerde mesafe şartı aramıyor.

 5. merhaba,
  kiralama üsulu bir akaryakıt istasyonu devrelmak ıcın gorusmler yapıyorum .şu ankı işleten kiracı bana şirketını devretmeyıp .kendi sirketımı kurmam gerektıgını soledı.şirket kurup ruhsat ıcın basvuruda bulunmam grekıyormus dogurumudur? tesekkurler

 6. Serdar bey yeni şirket kurmak avantajlı. Ancak belediyeyle konuşun ruhsatta sorun çıkabilir.

 7. epdk denetim görevlileri şehirler arası yolda evrakları tam olan mühürlü akaryakıt tankında marker denetimi yapabilir mi? Yine evrakları tam olan bir kamyonda bulunan yağ tenekelerinden açarak kesafet ölçümü yapabilir mi? yapabiliyorsa bu işlemin hukuki dayanağı nedir? lütfen açıklar mısınız.teşekkürler

 8. Murat bey, 5015 sayılı yasanın verdiği yetkiyle çıkartılan” Petrol Piyasasında Yapılacak Denetimler ile Ön Araştırma ve Soruşturmalarda Takip Edilecek Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik” hükümlerini incelerseniz EPDK ya da onun adına hareket eden görevlilerin denetleme yetkisi olduğunu göreceksiniz. Sizin mantığınızla evrakları tam olan akaryakıt istasyonunda da denetim yapılamaz.

 9. Osman Nuri Toraman 24. May, 2012 | 10:46

  Sayın Editör;
  İlçe belediye mücavir alanı içinde ve imara işlenmiş arsam var.
  akaryakıt istasyonu kurmak istiyorum.
  Benimle aynı istikamette 8 kilometre uzaklıkta ve belediye mücavir alanı dışında bir akaryakıt istasyonu var…
  bu durumda ben lisans alabilirmiyim..?
  kilometre tahdidi anlamında hangi mesafe geçerli..?
  1 km’mi..?
  10 km.’mi..?
  saygılarımla…

 10. Osman bey, mücavir alan sınırına 1 km den fazla mesafe varsa kurabilirsiniz.

 11. KENANOLÇUM 07. Haz, 2012 | 08:45

  sayın editör,EPDK NINİKİYE AYRILMASIİLE BİRLİKTEİSTASYONLAR ARASI MESAFENİN KALKACAĞI ENERJİ BAKANLIĞININ BU LONUDA EPDK DAN BU YÖNDE GÖRÜŞ ALDIĞI SÖYLENMEKTEDİR.KONU İLE İLGİLİ BİLGİNİZ VARMI SAYGILARIMLA

 12. Kenan bey, mesafe kısıtlaması yasa değişikliğini gerektirdiği için meclisin tasarrufunda olan bir şey. Görüşler, tasarılar ne derece yasa halini alır bilemeyiz.

 13. Murat özkan 06. Tem, 2012 | 23:54

  Petrol istasyonunda otomasyondan dolayı idari para cezası ne kadar acaba

 14. Murat bey para cezası dağıtım şirketine uygulanır.

 15. Şu anda mevcut istasyonumuzda akaryakıt ve LPG lisansımız var burayı başka bir kişiye devrettiğimiz zaman tekrar lisans almak için askeri mesafe tesbit tutanagı isteniyor mu ? LPG lisansını 2006 senesinde aldık akaryakıt daha eski

 16. Sayın Aslan Usta, bir kere lisanslanan istasyondan artık asgari mesafe tutanağı istenmez.

 17. sayın editör benim öğrenmek istediğin epdk dan 5015 haksız yere bir ceza yemiştik gecen yıllarda mahkemeler danıştaylar buğün hala devam ediyor fakat vergi dairesi yine bir ödeme emri göndermiş bu defa 50.000 tl lik son olarak 2010 yılında karar düzeltme olarak danıştaya itiraz etmiştik fakat bu düzeltme sona erdimi bilmiyorum avukatımdan başvuru yada evrak numarası alamadım suandada alamıyorum bunu danıştaydan nasıl öğrenebilirim şirket ismi ile verirlermi itşrazım hakkında bilgi saygılar.

 18. Hasan bey, avukatınızdan neden alamadığınızı anlayamadık. Avukat müvekkiline karşı sorumludur, ihtarname gönderin.

 19. sabahtan bu yana arıyorum büroda değilim arıyacam söyliyecem atlatıyor beni evrak no almadan danıştaydan öğrenme şansımız yokmu ?

 20. Hasan bey şikayet edeceğinizi söyleyin, o sizin vekiliniz atlatmak ne demek !

 21. Merhaba,
  Mucavir alan icinde kalan yol uzerindeki arazime ayni yonde 1km’den kisa mesafede istasyon ruhsati alinmis fakat halen bos konumda olan baska bir arazi bulunuyor.
  Bu durumda kilometre tahdidine ragmen basvuru islemlerine baslayabilir miyim? Lisans almama engel olur mu, alsam da soz konusu arazi halen bos ise istasyon kurabilir miyim?

  Tesekkurler

 22. Ahmet bey, öncelikle imar planında akaryakıt istasyonu olarak yer almanız gerekir. Bahsettiğiniz istasyon imar planında işli ise sizin şansınız yok.

 23. Hızlı cevabınız icin cok tesekkurler. Peki bahsettigim arazinin istasyon olarak işli olmasi ile ticari alan olarak işli olmasi aynı sey mıdır? Bir de bahsi gecen alan yol genişletme çalısmaları sonunda d100′den direk olarak girilmez hale geldi. D100′den koy yoluna saptiktan hemen sonra koy yolu üzerinden giris yapilabiliyor. İmar planında işli olsa bile km tahdidi kuralı geçerli mıdır?

 24. Ahmet bey,imar planında akaryakıt istasyonu olarak işlenmemiş yerler istasyon ruhsatı alamaz. Bu sebeple dikkate alınmaz. Mesafe tahddinde dikkate alınacak yollar trafiğe açık yollardır.

 25. Name (required) ALİ ÖZKAN 08. Eki, 2012 | 11:29

  sayın editör erzurumda reklamcılık yapan bir firmayız . genel hizmetlerimiz arasında promosyon işleride var . bunun yanında tabiki akaryakıt bayilerine de promosyon hizmeti veriyorduk. 2010 da alınan kararla artık akaryakıt bayilerine promosyon yapamıyoruz..
  acaba yasak kaldımı, kalkdıda bizim haberimiz mi olmadı , kalkmadıysa ne zaman kalkar . bilgilendirirseniz sevinirim
  ALİ ÖZKAN

 26. Ali Özkan bey, kutu mendil, toz bezi gibi malzemeler promosyon yasağı kapsamında değil.

 27. sayın editör 05.10.2010 tarihinde dağıtım firmasıyla sözleşme imzalayarak akaryakıt bayiliğine başladık.yapılan sözleşmede 10 yıllık intifa hakkı gözükmektedir.intifa hakkı beş yıllık süre sonunda bitecekmi yoksa ikinci beş yıl için dağıtım firmasıyla devam etmek zorundamıyız?.yaptığımız sözleşmede dağıtım firması sadecee kendi lehine maddeler düzenlemiş.mesela tapuya şufa hakkı istasyonda satılacak malın belli bir tutardan yüksek olması yoksa cezaya tabi olacağı istasyon için yapılan yatırımların sözleşmenin feshi halinde yatırımları para olarak geri alınacağı gibi çok ağır şartlarda 10 yıllık sözleşmenin 5 yılı için sözleşmeyi imzalamayı zorlamaya gibi ağır şartlar mevcut.

 28. Name (required)hüseyin 10. Eki, 2012 | 16:28

  sayın editör akaryakıt bayisiyiz 2006 daki lisans olmadan satış yapmaktan dolayı bizde ceza yedik 60 gün içinde danıştaya itirazdada bulunmadık şimdi başka bir mahkemeye itirazda bulunabilirmiyiz hiç olmasa mahkemeye intikal ederek cezayı erteleme imkanımız olur çünkü kabahatler kanununa göre mahkeme süresince maliye tahsilat yapamıyor. saygılar sunarım.

 29. Hüseyin bey, idari para cezasının size tebliğinden itibaren 60 gün içinde dava açmadıysanız ceza kesnleşmiştir. Başka bir yolu yok.

 30. Mehmet bey, bayilik sözleşmesi ve intifa sözleşmesi tarihinden itibaren 5 yılın dolmasıyla sözleşmeler sona erer. Diğer cezai şartlar için sözleşmeleri bir avukatın incelemesi gerekir.

 31. Name (required)melis 01. Nis, 2015 | 15:53

  LPG bayiliği yapılan yere 400 metre uzaklıkta aynı LPG istasyonu başka bir bayilik vermiştir. Bunun üzerine adli yargıda ne davası açılabilir? Tazminat talebi mümkün müdür? Haksız rekabet hükümlerine gidilebilir mi?

  Teşekkürler.

 32. Sayın palabıyık, bayilik sözleşmenizde verebilir diye hüküm vardır.

 33. Name (required) 13. Mar, 2017 | 20:20

  Antalya yolunda lpg lisanslı istasyonun var buna motorin ve benzin lisansı ekleyebilirsiniz

 34. Mkm4701, ruhsat konusunda karar var ama lisans almada sıkıntı çıkacağını düşünüyoruz.

 35. sayın editör
  1992 yılında alınmış bir akaryakıt isyonum var 2002 yılında faaliyete durdurdum 5 mart 2017 de tekrar yeni ruhsat aldım büyükşehirden 570 mt ilerimde bulunan bnden sonra açılan bir istasyon var bu durumda lisans alabilirmiyim .

 36. Sami bey, hiç lisans almadığınız için mesafe kurallarına tabisiniz. Belediyenin size ruhsat vermesi de bu durumda doğru değil.

 37. 2005 tarihinden önce ruhsatı alınmış akaryakıt istasyonumuza geçen zaman zarfında lpg için başvuru yapmadığımız halde ve 300 metre yakınımızda imarda lpg işlenmiş ancak epdk tarafından lisansı iptal edilmiş bir bayi olması durumunda lpg ruhsatı alınabilir mi acaba?

 38. Mahmut bey, lisansı iptal edilen istasyon 1 km şartını engellemiş ve iptalle 1 km şartı gerçekleşiyorsa lisans alabilirsiniz.

 39. İbrahim cengiz 15. Mar, 2018 | 10:45

  firma olarak EPDK iznimiz bulunmakatadır satışı yapacağımız firmanın epdk izni Yok aracı olarak bizden malı alıp başkasına satmayı düşünüyor epdk olarak sakıncası var mı bizlik bir sıkıntı yada alıp satacak aracı firmaya sıkıntı olur mu vereceğiniz bilgiler için şimdiden tşkr

 40. Akaryakıt sektöründe lisanssız faaliyet yapılamaz.

 41. ruhsatları mevcut bir petrol istasyonu satın alındığında işletmeci değiştiğinden dolayı mevcut ruhsatlar aynı işi yapmak koşulu ile yeni işletmeciye geçermi

 42. Sayın hacı, yönetmelik maddesi aşağıdadır.

  İŞYERİ AÇMA VE ÇALIŞMA RUHSATLARINA İLİŞKİN YÖNETMELİK

  İşletmecinin değişmesi ve işyerinin nakli
  Madde 8- Ruhsatta belirtilen faaliyet konusu ve adresin değişmemesi kaydıyla işyerinin devredilmesi halinde,
  devralan kişinin başvurusu üzerine dosyadaki bilgi ve belgeler esas alınmak suretiyle yeni işletmeci adına tekrar ruhsat
  düzenlenir.

  Ruhsat değişikliği gerektiren haller
  Madde 28- Gayrisıhhî müesseselerde işletmenin faaliyet alanının değişmesi durumunda yeniden ruhsat alınması zorunludur.
  Gayrisıhhî müesseselerin sahibinin değişmesi durumunda, dosyadaki mevcut bilgi ve belgeler esas alınmak suretiyle yeni malik
  adına ruhsat düzenlenir.

  İşyeri açma ve çalışma ruhsatlarının verilmesi sırasında istenecek belgelere ilişkin usûl ve esaslar
  Ek Madde 1- (Ek: 12/3/2012-2012/2958 K.)

 43. Kolay gelsin Benin 1997 yılında almış olduğum benzinlik ruhsatım mevcut işyerim faal durumda ama satış ve bayiliğim yok imar notunda da akar yakıt istasyonu olarak geçmiyor bunu imara işletmek istiyorum bu durumda 1 km şartı aranırmı aranmasa kanun maddesi sini yazarmışsınız kolay gelsin

 44. Sayın Murat Bulut,
  Hiç lisans çıkmamış parselde 1 km ve 10 km mesafe şartları uygulanır.

 45. Merhabalar. Petrol istasyonlarında sirketin ismini değiştirdiğimizde bu ünvan değişikliğini epdk ya bildirmek icin verilen süre nedir? Eger bildirilmemisse cezası ne kadardır?

 46. Emre bey öncelikle:

  Unvan Tadili için,

  a) Yeni unvana göre düzenlenmiş İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatı,
  b) Unvan değişikliğini gösterir Türkiye Ticaret Sicili Gazetesi.
  (2) Lisansın özel hükümler bölümünde bilgileri kayıtlı belgeler varsa, bu belgelerin yeni unvana göre düzenlenmiş suretleri
  (3) Bayilik lisansı unvan tadillerinde, güncel unvanı içeren Bayilik Sözleşmesi

  hazır edilmelidir. Lisansta yer alan bilgiler ile iş yeri açma ruhsatı veya diğer bilgiler birbirini tutmazsa lisansınız iptal edilir.

 47. parselime akaryakit istasyonu için özel Idareye başvurdum. bu parsele 3 km mesafede imara kayıtlı akaryakit istasyonu mevcut olup fiili olarak 6 yıldır petrol ruhsatı iptal olmuş durumdadır. bu şartlar da ben parselime petrol istasyonu imarı alabilir miyim?

 48. Mehmet bey, EPDK açısından önce lisans başvurusunda bulunma kriteri önemli olsa da imar açısından bu kadar net cevap veremiyoruz. Ancak Danıştay bir kararında,

  “İmar planında akaryakıt istasyonu olarak ayrılma ve akaryakıt tesis izni alınmasının; akaryakıt ruhsatı verilmesinde, 5015 sayılı Petrol Piyasası Yasası ve Petrol Piyasası Yönetmeliğinde kurala bağlanan mesafe şartı için kazanılmış hak teşkil etmeyeceği” ne karar vermiştir.

  Buradan çıkan sonuç, imar planında akaryakıt istasyonu olarak yer almak, istasyon olarak değerlendirilemezi de içeriyor. Bu sebeple imar planında akaryakıt istasyonu olarak ayrılan yerin de mesafe şartını taşıyıp taşımadığı önemlidir. İmara kayıtlı olması ruhsat ve lisans alacağı anlamına gelmez. Onun durumunu da incelemek gerekir. O yer mesafe şartını taşımıyorsa açamayacak ve sisin başvurunuzun değerlendirmeye alınması mümkün olabilecektir.

 49. merhaba onceden benim olan akaryakit istasyonu baskasina gecti bu istasyon simdi benim adima olan arsama 750 metre giriyor giren yerdede iki adet mazot tanki ve birde lpg tanki bulunuyor adam bn tanklarimi alirim istersem sen karisamn diyor simdi burda benim hakkim ne oluyor belediyeye sikayette bulunsam ruhsati iptal olurmu

 50. Sayın Yılmaz, müdahalenin meni davası açacaksınız.

Türkiye'nin Enerji Hukuku Sitesi