EPDK’dan merak edilen sorulara cevaplar

PPD_Lisans_SSS

Linki tıklayınız

Twitter Digg Delicious Stumbleupon Technorati Facebook

280 Cevaplar | “EPDK’dan merak edilen sorulara cevaplar”

 1. Sayın editör
  İlçemizde şehirlerarası yol üstünde 1991 de açılıp 2000 yılında terkedilen bir petrol var. Sahibi sirketi ve beraberinde bütün lisansları iptal ettirip petrolü kapatıyor. O günden beridir de kapalı. Sahibi ile satış veya kiralama yapması için görüştüm, bütün ruhsatları iptal ettirdiğini bir daha ne belediyeden ne de epdk dan ruhsat alamayacağımı soyledi. Neden olarakta 6 km mesafede bir petrol olduğunu bu yüzden yeniden ruhsat alamayacağımı, ayrıca 2010 yılında yol genişletme calışmaları sonrasında yolun petrolüne iyice yaklaşmasını gösterdi…
  Bu petrol tekrar çalışır hale getirilebilir mi? Arazı büyük, yeniden projelendirme yapabiliriz.

 2. Sayın Akın, 2000 yılında lisans yoktu, bu sebeple lisanslı bir istasyon değildir. EPDK nın belirlediği 20.03.2005 yılına kadar lisans başvurusu yapmamışsa mesafe şartına tabidir. Hukuki durum bu olmakla sadece buradan verdiğiniz bilgilere göre cevap verdik. Belediyeden ruhsat alması için de mesafe koşulunu taşıması gerekir.

 3. Üstad, varislerde çok iyi bilmiyorlar ama iptal sebebi epdk sorgulamasında aşağıdaki şekilde çıkıyor…

  -Yönetmelik hükümleri çerçevesinde dağıtıcı lisansı sahibi ile sözleşmesinin herhangi bir nedenle sona ermesinden itibaren üç ay içerisinde herhangi bir dağıtıcı ile sözleşme yapılmaması. 17/03/2008//2472

  2008 e kadar faaliyet olmuş bir donem, dediğim gibi varislerde çok iyi bilmiyorlar süreci. Burada benim için tek onemli olan mesafe şartı, geriye kalanı bir şekilde halledebiliyorum. Ama mesafe şartı aranıyorsa maalesef zaten bir sonuca varamıyorum.

 4. Sayın Akın, lisans almışsa mesafeyle ilgili sorunu olmaz.

 5. Şeref Özçelik 22. Kas, 2020 | 17:06

  Sayın Yetkili,
  Kurumlardan bütün Lisansları ve belgeleri mevcut, şu an çalışır vaziyette olan bir İstasyonu uzun süreli (10 Yıl gibi) Kiralamak istiyorum. Burasını, kendime ait yeni bir Şirket kurup kiralıyacağım gibi mal sahibinin Şirketini de devir alabilirim. Böyle Kiralama durumunda zaten var olan Lisans, Ruhsat v.b izinleri yeniden almam lazın geliyor mu? Yada kısaca bu kiralama durumunda almamız gerekli lisanslar, ruhsatlar, izinler v.b varmı, var ise bunlar nelerdir?
  Bilgilendirdiğiniz için şimdiden teşekkür ederim.

  Şeref Özçelik

 6. Şeref bey, şirketi devralmanız durumunda yenilenecek bir belge yok ancak ortak değişim bilgilerini yapacaksınız. Yeni şirket üzerine alırsanız ruhsat, lisans hepsi yenilenecek ki bu artık oldukça zor. Eski şirketi almak da riskli. Kolay gelsin.

 7. Şeref Özçelik 28. Kas, 2020 | 00:47

  Sayın Yetkili,
  1 – Kiralamayı düşündüğüm İstasyonda Tanklar’dan kaç metre mesafeye kadar yapı yapılamaz? Yapacağımız market, Tuvaletler, Mescit tanklara kaç metre yalaşabilir, tank alanının üzerine yapıyı biraz kaydırabilirmiyiz?
  2 – Kurulum tarihi 1996 olan istasyonun Lisansı ve Ruhsatı mevcut deniyor, o tarihte (EPDK) lisans talebi yok idi deniliyor. Daha sonraki yıllar EPDK Lisansı olmayan ve çalışan eski İstasyonlara da Lisansın müracaatı şartı getirmiş midir? Lisans ve Ruhsatımız var dendiğine göre daha sonra müracaat edip almışlarmıdır yoksa müracata ve almalarına gerek yok mu?

  Cevap için şimdiden teşekkür ederim.

  Şeref Özçelik

 8. Şeref bey,
  1 numaraya cevap vermek bizim işimiz değil, biz hukuki meselelerde aydınlatıcı bilgi veriyoruz.
  İstasyon hangi tarihte kurulursa kurulsun 20.03.2005 tarihine kadar lisans almak mecburiyetindeydi. Eğer lisan almamışsa mesafe kuralına tabidir. İstasyonun durumu hakkında biz bir yorum yapamayız. İlgililerden açıklama yapmalarını isteyin.

 9. Sayın yetkili ben bir istasyonu satın alicam istasyon 2008 yılında yapılmış 2105 metre kare şimdi ruhsatı alırken sıkıntı yaşar mıyım çalışır durumda petrol

 10. Sayin editor,
  1962 yilindan 2007 yilina kadar faaliyetini surdurmus akaryakit istasyonumuzun arsasini satmak istiyoruz. Fakat alacak kisiler artik arsamiza akaryakit istasyonu ruhsati alinamayacagini soyluyor ve arsayi daha ucuza almaya calisiyorlar. Burada bir kazanilmis hak soz konusu mu, yoksa gercekten dogruyu mu soyluyorlar?

 11. 2007 yılı olduğuna göre lisans almış bir istasyonunuz var. Ancak yeniden ruhsat alabilmek mümkün mü incelemek gerekir. Zira değişen yasalarla ruhsat alımında yeni bilgi, belge ve imar durumu söz konusu olabilir.

 12. Sayın editör
  Bize ait olan benzin istasyonu mahkeme kararı ile el değiştirildi eski ortağa verildi tapu.
  Tapu sahibi ile ruhsat sahibi farklı kişiler
  Mahkemeye ruhsat iptali için başvurdular red yediler. İstasyondan yeni bı yol açıp yeni ruhsat almaya çalışıyorlar. Ruhsat varken aynı yere başka ruhsat çıkarmak mümkün müdür acaba

 13. Enes bey, iptal davası açmalarına gerek yok. Sizin orada olmadığınızı tespit ettirip ruhsatınızı iptal ettirebilirdi.

 14. Sayın editör benim istasyon 2001 de açtım 2012 de istasyonu durdurdum şimdi tekrardan açıyorum ve tüm evrakları günceledim ve beledye bende bin metre mesafe istiyor.hemen 375 metreden benim safımdan istasyon var.ben bu durumda ne yapa bilirim.

 15. Sayın editör.akaryakıt istasıyonu 2002 de açtım 2012 de dondordum şimdi tekrardan açıyorum ve tüm evrakları günceledim.beledye bana diyorki bin metre mesafe istiyor benim safımda 375 metre istasyon var.bu sebeble işletme ruhsatını yenilemiyor.ben bu konuda ne yapabilirim.

 16. Burhan bey daha önce lisans aldıysanız aynı parsel için tekrar mesafe belgesi istenmez.

 17. Burhan bey o istasyon nasıl lisans almış.

 18. Evraklarını tamamladım energy bayilikle beraber lisans baş vurusunda bulunduk daha sonra lisansımızı aldık

 19. Sizin istasyon kapalı olsa da istasyon olarak gözüktüğü için diğer istasyona lisans vermemeleri gerekirdi.

 20. Haritadan istasyon yazılmıyor ticari yazılıyor bunuda beledye yapmış.ama evraklarım hepsi düzgündür ve tapuda akaryakıt istasyon yazılıyor

 21. mesafeyi kesen istasyonun ruhsat ve lisansının iptali için dava açmanız en doğrusu

 22. Tamam teşekkür ederim sayın editör.

 23. O safımdaki istasyon sahte evraklar la yapmış beledye ile beraber.yani parayla işlerini haletmişler.

 24. 21.03.2005 tarihinde lisansı almışım

 25. Şimdi benim lisansın gecerlimi gecersizmi acaba

 26. Burhan bey siz daha önce lisans aldığınızdan artık parseliniz mesafe ölçümünde istasyon olarak hesap edilir. Bu sebeple diğer istasyona lisans verilmemeliydi.

 27. Sayın editör size çok çok teşekkür ederim beni bilgilendirdiğiniz için.avukat la konuştum gerekeni yaparız dedi.ALLAHA emanet olun.saygılar

 28. Sayin editör istasyonun haritasında ticari yazıyor ben lisans başvursam verirlermi

 29. Evraklar hepsi var bir tek ticari yazıyor

 30. Burhan bey, mesafe tutanağı alabilirseniz verirler. EPDK tutanağın doğruluğunu kontrol etmez. Mesafe tutanağını verecek kurumun sorumluluğunda.

Türkiye'nin Enerji Hukuku Sitesi