EPDK’dan merak edilen sorulara cevaplar

PPD_Lisans_SSS

Linki tıklayınız

Twitter Digg Delicious Stumbleupon Technorati Facebook

256 Cevaplar | “EPDK’dan merak edilen sorulara cevaplar”

 1. Sayın editör
  İlçemizde şehirlerarası yol üstünde 1991 de açılıp 2000 yılında terkedilen bir petrol var. Sahibi sirketi ve beraberinde bütün lisansları iptal ettirip petrolü kapatıyor. O günden beridir de kapalı. Sahibi ile satış veya kiralama yapması için görüştüm, bütün ruhsatları iptal ettirdiğini bir daha ne belediyeden ne de epdk dan ruhsat alamayacağımı soyledi. Neden olarakta 6 km mesafede bir petrol olduğunu bu yüzden yeniden ruhsat alamayacağımı, ayrıca 2010 yılında yol genişletme calışmaları sonrasında yolun petrolüne iyice yaklaşmasını gösterdi…
  Bu petrol tekrar çalışır hale getirilebilir mi? Arazı büyük, yeniden projelendirme yapabiliriz.

 2. Sayın Akın, 2000 yılında lisans yoktu, bu sebeple lisanslı bir istasyon değildir. EPDK nın belirlediği 20.03.2005 yılına kadar lisans başvurusu yapmamışsa mesafe şartına tabidir. Hukuki durum bu olmakla sadece buradan verdiğiniz bilgilere göre cevap verdik. Belediyeden ruhsat alması için de mesafe koşulunu taşıması gerekir.

 3. Üstad, varislerde çok iyi bilmiyorlar ama iptal sebebi epdk sorgulamasında aşağıdaki şekilde çıkıyor…

  -Yönetmelik hükümleri çerçevesinde dağıtıcı lisansı sahibi ile sözleşmesinin herhangi bir nedenle sona ermesinden itibaren üç ay içerisinde herhangi bir dağıtıcı ile sözleşme yapılmaması. 17/03/2008//2472

  2008 e kadar faaliyet olmuş bir donem, dediğim gibi varislerde çok iyi bilmiyorlar süreci. Burada benim için tek onemli olan mesafe şartı, geriye kalanı bir şekilde halledebiliyorum. Ama mesafe şartı aranıyorsa maalesef zaten bir sonuca varamıyorum.

 4. Sayın Akın, lisans almışsa mesafeyle ilgili sorunu olmaz.

 5. Şeref Özçelik 22. Kas, 2020 | 17:06

  Sayın Yetkili,
  Kurumlardan bütün Lisansları ve belgeleri mevcut, şu an çalışır vaziyette olan bir İstasyonu uzun süreli (10 Yıl gibi) Kiralamak istiyorum. Burasını, kendime ait yeni bir Şirket kurup kiralıyacağım gibi mal sahibinin Şirketini de devir alabilirim. Böyle Kiralama durumunda zaten var olan Lisans, Ruhsat v.b izinleri yeniden almam lazın geliyor mu? Yada kısaca bu kiralama durumunda almamız gerekli lisanslar, ruhsatlar, izinler v.b varmı, var ise bunlar nelerdir?
  Bilgilendirdiğiniz için şimdiden teşekkür ederim.

  Şeref Özçelik

 6. Şeref bey, şirketi devralmanız durumunda yenilenecek bir belge yok ancak ortak değişim bilgilerini yapacaksınız. Yeni şirket üzerine alırsanız ruhsat, lisans hepsi yenilenecek ki bu artık oldukça zor. Eski şirketi almak da riskli. Kolay gelsin.

Türkiye'nin Enerji Hukuku Sitesi