EPDK’dan Promosyon açıklaması

EPDK’dan promosyon açıklaması:

DUYURU

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu’nun 25/12/2010 tarihli ve 27796 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan, 15/12/2010 tarih ve 2924/2 sayılı kararı ile 31/01/2011 tarihinden itibaren akaryakıt ve madeni yağ satışlarında; hizmet promosyonları ve finansal promosyonlar hariç, hediye, eşantiyon, kampanya ve sair adlarla promosyon yapılmaması kararı verilmiştir.

Bu kararın gerekçesi, akaryakıt ve madeni yağ satışlarında uygulanan ayni promosyonların maliyetlerde gereksiz artışlara sebebiyet vermesinin yanı sıra, rekabetin “fiyatlarda oluşumu” üzerinde olumsuz etkiler oluşturmasıdır. Bu karar kapsamında promosyon uygulamaları, ayni, finansal ve hizmet promosyonları olarak üç ana başlık altında değerlendirilerek, 31/01/2011 tarihinden itibaren, akaryakıt ve madeni yağ satışlarında; bardak, tabak, jilet, deterjan, oyuncak, dergi, gazete, kontör gibi sair adlarla yapılan veya banka ve sadakat kartları vasıtasıyla verilen katalog veya ayni promosyon kapsamındaki  her türlü maddi ürünün promosyon olarak dağıtımı yasaklanmıştır. Diğer taraftan doğrudan veya banka ve sadakat kartları vasıtasıyla akaryakıt verilmesi ile akaryakıt istasyonlarında verilen yıkama, yağlama, antifriz değişimi gibi hizmet promosyonlarına devam edilebilecektir. Bununla birlikte daha önce müşteriler tarafından anılan tarihe kadar toplanan veya puanlar karşılığı biriken ve ayni promosyon yasağı kapsamında bulunan maddi ürünlerin müşteriye teslimatı bu tarihten sonra da yapılabilecektir.

Kamuoyuna önemle duyurulur.

Twitter Digg Delicious Stumbleupon Technorati Facebook

16 Cevaplar | “EPDK’dan Promosyon açıklaması”

 1. ayni promosyon kapsamına toz bezi ve kutu mendilde giriyor mu? eşantiyon olarak değerlendirilebilir mi?

 2. Süleyman bey, metne bakılınca bunlarda yasak kapsamında görünüyor. Ancak biz öteden beri istasyonculukta gelenek haline gelen mendil ve toz bezi vermeyi hizmet olarak değüerlendirip, promosyon kapsamında değerlendirilmesine karşı görüş bildirmekteyiz.

 3. Merhabalar;
  Denizlide 12 yıldan beri tozbezi ve kutu mendil imalatı yapmaktayım.
  Bu kararla ilgili düşüncem şuana kadar tozbezi ve kutu mendil ile ilgili istasyon sahiplerinin ve akaryakıt alan müşterilerin %90′ının görüşü araçların içinde bulunması gereken ihtiyaç malzemelerinin bu karara dahil olmaması gerektiğidir.
  Ki zaten bu bardak çanak deterjan oyuncak gibi ürünlerde bu esas kullanım maddelerini gitgide çeşitlendirdikleri için bu kadar çoğaldı..
  Daha iyi haberler bekliyoruz..
  İyi çalışmalar…

 4. Kral kutu mendil ltd.şti. 19. Oca, 2011 | 08:29

  promosyon yasağının asıl amacı; rekabeti engellemekse,kutu mendıl ve toz bezı rekabet yaratmamaktadır.istasyon müşterilerıne kutu mendıl yada toz bezı verırken yakıt alımında bellı bır mıktar alacaksın dıye şart getirmemiştir..bu işe yatırım yapan türkiye genelınde bırçok firma vardır..peki bu yatırımlar ne olacak? her firmanın en az 10 15 kişilik çalışanı var bu insanlar ev geçindirmekte bunlar ne olacak?? bazı şeylere karar verılırken ne gıbı sonuçlar doğuracağını düşünmüşlermi acaba??

 5. Sayın Kral kutu mendil yöneticileri,
  Hakkınızı hukuki zeminde arayabilirsiniz. Kararın iptali için dava açın.

 6. SABAH KAĞIT 20. Oca, 2011 | 10:26

  Merhaba;

  Ben Adana da kutu mendil,toz bezi üretiminde çalışmaktayım.öncelikle şunu belirtmek isterim ki kutu mendil ve toz bezi promosyon olarak dağıtılan bir şey değil petrollerin kendi istasyonlarını tanıtım amaçlı yaptığı bir reklamdır. bu iş üzerine çalışan 100 lerce firma vardır.bir ay içerisinde böyle bir yasa çıkarılıyor bu zaman zarfında hiç bir firmanın mallarını elden çıkarması mümkün değildir.makinalar toz bezleri ve kağıtlar hiç bir işe yaramayacaktır.Üstelik bu işten geçimini sağlayan bütün işçiler işsizliğe mahkum edilecek.Bunun için mutlaka bir şeyler yapılmalıdır.

 7. İYİ ÇALIŞMALAR
  Ben 9 yıldır bir promosyon firmasında çalışmaktayım.
  Bu yasağın yürürlüğe girmesiyle ben ve arkadaşlarım işsiz bunca işi işi yapan esnaf abim sanatını idrak edemeyecek ve mağdur olacaktır.
  Bu işi yapan birçok firmalar var.
  istamı sağlamak için devlet destekliyor ama bura esnaf abiler ve işciler işsiz kalıyoruz.
  inşallah doğru bir karar çıkması dileğiyle iyi çalışmalar

 8. Merhaba
  Yıllardan beri Türkiye genelinde özellikle akaryakıt istasyonlarına yönelik toz bezi oto kokusu gibi promosyon hizmetleri vermekteyiz.Akaryakıt istasyonları müşterilerine toz bezi gibi küçük hediye verirken bunları verirsem şu kadar akaryakıt alacaksın diye şart koşmamıştır. Nitekim ücretsiz yıkama yapınca müşteri aracını toz bezi ile silecektir. Bu işe yatırm yapan yüzlerce firma ve binlerce çalışanı var. Bir anda bütün makinalar hurda değerinde satılacak binlerce insan işsiz kalacaktır.
  Gerçekten çanak çömlek gibi promosyonlar çoğalmış akaryakıt istasyonları bunlarla uğraşır olmuştu.
  HAYIRLI HABERLERİN ÇIKMASI DİLEĞİYLE

 9. BİLGİ PROMOSYON 26. Oca, 2011 | 15:15

  Merhabalar
  EPDK nın yazısında
  “hizmet ve finansal promosyonlar hariç hediye eşantiyon kampanya ve sair adlarla promosyon yapılmamasına karar verilmiştir” deniyor.
  EĞRİ OTURUP DOĞRU KONUŞALIM
  Maliyeti bir toz bezinden çok çok fazla olan ücretsiz yıkama SERBEST
  Kışın ikram edilen bir SICAK ÇAY promosyon mu?
  Sabahleyin mazot alan taksi şöförünün içtiği ÇORBA promosyon mu?
  Akaryakıt İstasyonunun olmassa olmazı TOZ BEZİ promosyon mu?
  Araca astığımız OTO KOKUSU promosyon mu?
  Yaz sıcağında ikram edilen buz gibi LİMONATA VİŞNE SUYU promosyon mu?
  BUNLAR HİZMET PROMOSYONUMU YOKSA FARKLI BİR ŞEY Mİ?
  EĞER BUNLARADA PROMOSYON DENİLİYORSA BİZLER BASİT İKRAMLARIDA MÜŞTERİYE SUNAMAYACAKSAK
  ESNAF MÜŞTERİ İLİŞKİLERİ
  SEVGİ SAYGI
  REKABET ORTAMI NERDE KALDI
  AKARYAKIT FİYATLARI BUNLARLA UCUZLAMAZ

  KISACASI
  Alınan kararların kapsamını hala anlayamadık….
  Küçük ikram promosyonlarla akaryakıt fiyatlarının ucuzlayacağını hiç anlayamadık…
  Net olmayan kararlara uymayanlar ceza alabilirler…
  Doğru ile yanlışı ayırt edemedik….
  TÜKETİCİ DUYARLIDIR.
  TÜKETİCİ İSTERSE HÜR İRADESİYLE FİYATI SEÇER
  TÜKETİCİ İSTERSE HÜR İRADESİYLE HEDİYESİNİ ALIR
  TÜKETİCİ İSTERSE HÜR İRADESİYLE SEÇİMİNİ YAPAR YAKITINI İSTEDİĞİ YERDEN ALIR…..
  SONUÇ
  TÜKETİCİ A K I L L I D I R…..

 10. Sayın EBDK Yetkililerine seslenmekı istiyoruz.
  Benzin istasyonlarına dönük Kutu Mendil,Toz Bezi Islak Mendil ve Oto Kokusu ile ilgili açıklama bekliyoruz.bu sahada çalışan 250 bin kişiyi lütfen dikkate alınız,Selamlar

 11. Promosyon Çalışanı 28. Oca, 2011 | 08:09

  Artık birileri cevap versin günlerdir iş yapamıyoruz… Ödemelerimizi nasıl yapacağız.. elemanların sigorta maaş günlük giderleri nasıl olacak????
  İşsizliğin sonlanması için yeni sektörlere başlanması gerekirken sektörler kapanıyor, insanlar mağdur ediliyor.. BİRİ ARTIK DUR DESİN!!!

 12. Name (required)çaglayan 08. Şub, 2011 | 09:25

  lütfen artık gercekten birileri seslerimizi duysun evlerimize ekmek götüremez hale geldik tüm reklamcılar adına konuşuyorum sayın epdk başkanı allah icin elinizi vijdanınıza koyun ve birkez daha düşünün binlerce insanı mağdur ettiniz şimdi bizlerin hali ne olacak size soruyorum en azında biraz esnek olun ve toz bezi ve kutu mendili serbest edin saygılarla

 13. özen reklam 22. Şub, 2011 | 12:28

  Sayın Promosyoncular …
  bu konudan bizlerde muzdaribiz yıllar önce kurulan özen reklam dedemden bu döneme çalışmakta fakat malesef artık iş yapamaz hale geldik bizde tozbezi imalat ve reklamı önde olmak üzere promosyon ürünü yapmaktayız epdk nın almış olduğu kararle dükkanımız kapanma tehlikesi içersinde burada epdk dan okuyan varsa bizlerin sesimizi duyursun MADURUZ bu gun dünya yarın ahiret elinizi dier arkadaşlarımızında dediği gibi vijdanınıza koyun allaha inanıtyorsanız eğer biraz vijdanınız varsa bu kararı kaldırın en azından toz bezi ve kutu mendili kaldırında bizimde ekmeğimizle oynamayın artık herkes madur resmen çalışmak için epdkya dileniyoruz inşallah sesimizi duyan olur hakkımızda hayırlısı

 14. Petrol Ofisi Bayisi 23. Şub, 2011 | 14:16

  Almış olduğunuz karar mükemmel, Müşterilerimize toz bezi kutu mendil yetiştiremiyorduk, hiç birinide memnun edemediğimiz de cabası. Yakıt olarak % lik dilimler halinde indirim yaparak müşterimize yansıtmamız daha adil ve kalıcı olacaktır. Tekrar ediyoruz almış olduğunuz karar mükemmel devamında istikrarlı olduğunuz görmek istiyoruz. EPDK ya ve kararı alan herkese sonsuz teşekkürler.

 15. Merhabalar

  Ortalama ayda 4 defa aracımın deposunu fullüyoum. EPDK nın yasğından önce petrol firmaları promosyon ürünleri verirlerdi bu çok etken değil benim için çünki ÜRETİCİSİYDİM. İşsizliği önlemeye çalıştıklarını idda edenler iş sahalarını kapatıyorlar. Yasakdan bugüne LPG, MOTORİN ve BENZİNE kaç defa zam geldi bunun farkındamı acaba bu yasağı onaylayanlar. Kendi “ VERGİSİNDEN KESİNLİKLE FERAGAT ETMEYEN BÜYÜKLERİMİZ BENİM ÇALIŞTIĞIM FİRMA BATTI ve BEN İŞSİZİM ”
  Üç çocuk isteyen recep bey 1 çocuğum var ve aç

  İnternette dikkatimi çeken bir haber oldu

  Bir depo benzinin vergisi Kurumlar Vergisi’ne eşit
  Tüketiciler benzine gelen zamları ve yüksek vergileri İstanbul ve Ankara’da protesto etti. TÜKODER Başkanı Eroğlu “Türkiye’de 15 milyon araç var. Her biri yılda 1 depo benzin koysa 1.9 milyar TL vergi ödüyor. Ne
  yazık ki Türkiye’de koskoca kurumların da ödediği kurumlar vergisi bu kadar” dedi

  Haberin devamı için
  http://haber.gazetevatan.com/bir-depo-benzinin-vergisi-kurumlar-vergisine-esit/357394/2/Gundem

  bu arada sesimizi duyan birinin olacağını hiç sanmıyorum onlar işin tamamen duygusal yönünde verginin vergisini alan bir devletin %1 lere gelmeyecek kaar küçük olan promosyonlara bütçe ayrılmasını yasaklaması bana çok komik geliyor ve GÜLÜYORUM AĞLANACAK HALİME

 16. Name (required)ferhat 21. Kas, 2011 | 20:43

  promosyoncu çalışanı kardeşimi yürekten kutluyorum..bu ne saçma bir uygulamadır ki kurunun yanında yaşıda hiç düşünmeden yakıvermişlerdir epdk daki konunun muhatabı arkadaşlar.bir kutu mendil ki her araçta olmazsa olmaz bir ihtiyaç,bir toz bezi ki yine bir araçta olmazsa olmazdır ve petrolcü için en ucuz reklam ve hediye malzemesidir.bir peçeteyle buzdalabının arasındaki farkı,bir toz bezi ile plazma tv nin arasındaki farkı görmekten aciz insanların hazırladıkları bu epdk taslağının mantık sahibi birileri tarafından tekrar incelenmesi dileği ile…

Türkiye'nin Enerji Hukuku Sitesi