EPDK’dan yeni mesafe kararı

08.06.2010 tarih ve 27605 sayı ile yayınlanmıştır.

 Enerji Piyasası Düzenleme Kurumundan:

 K U R U L  K A R A R I

 Karar No:  2574/12                                                                           Karar Tarihi: 27/05/2010

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulunun 27/05/2010 tarihli toplantısında, 11/05/2006 tarih ve 753/120 sayılı Kurul Kararı Eki olan Petrol Piyasasında Lisans Başvurusu ve Bildirim Açıklamaları Bölüm 1- “BAŞVURU DİLEKÇESİ EKLERİ” tablosuna (8) numaralı dipnot olarak aşağıdaki ibarenin eklenmesine,

“(8) 01/01/2005 tarihinden önce akaryakıt istasyonu olarak faaliyet gösterdiği usulüne uygun şekilde düzenlenmiş belgelerle ispat edilen yerler için yapılacak lisans başvurularında aranmaz.”

 karar verilmiştir.

Twitter Digg Delicious Stumbleupon Technorati Facebook

205 Cevaplar | “EPDK’dan yeni mesafe kararı”

 1. gaz istasyonu mun içine 2004 yılında akaryakıt koydum 6 ay akaryakıt sattım sonra ruhsatım olmadıgı için belediye ekiplerince akaryakıt satışım duruldu 70 mt gerimde akaryakıt istasyonu var km tahdidi benim icin gecerlimi belediye imar planın da lpg olarak işli akaryakıta cevırebılırmıyım orneklerı varmı

 2. Can bey, mesafeniz tutmadığından lisans alamazsınız.

 3. sayın editör akaryakıt ruhsadı olanlar lpg ruhsadı alsa lpg ruhsadı olanlar akaryakıt ruhsadı alsa inanıyorum ki binlerce gencimize iş kapısı açılıcak saygılarımla.

 4. Akaryakit istasyonunu mevcut sirket hisselerini devrederek kiraya verecegim kira suresi bitince gsm lisans ruhsatini tekrar geri almak icin nasil bir yol izlemeliyim (kiraya verdigim sahislardan anlasma yapilabilirmi) saygilar..

 5. Muzaffer bey, kiralayanı koruduğunuz kadar kendinizi korumuyorsunuz. Şirket hisselerini geriye devraldığınızda o şirketin ne kadar borçlu olabileceğini bilemezsiniz. Bunun dışında şirketi geri almazsanız ruhsatın devri gerekecek. Bu durumda imar, mesafe vs. istasyonla ilgili sıkıntı çıkabilir. Öncelikle istasyonun hukuki durumunu iyi araştırın.

 6. Name (dertli 67 04. Eyl, 2011 | 22:30

  merhabalar benim sormak istediğim şu : milyonlarca işsiz gençten biriyim ve elimde biraz sermayem var bununla birlikte birazda kredi kullanıp bir istasyon açmak istiyorum acaba mümkü ve mümkünse nasıl bir yol izlemeliyim şimdiden teşekkür ederim

 7. Sayın dertli67 arkadaşım. Bu işi bilmiyorsanız yapmamanızı tavsiye ederiz.

 8. Name (deniz) 04. Eki, 2011 | 20:57

  lpg istasyonumun dagıtıcı firmasını degiştirmek için ne ler yapmalıyım.eksiksiz söyleyin lütfen…epdk ya başvurayım.
  teşekkürlerr

 9. Dayın Deniz, zarar görmemeniz için sözleşmenizi bir hukukçu görsün ve ne yapılacağına o karar versin deriz. Eksiksiz söylemek gerekirse doğrusu budur.

 10. Mehmet sönmez 01. Kas, 2011 | 05:22

  mrb.isatsyon 1985 yılında açılmış olup en az 4 ruhsatlandırma yapılmış.2005yılında gsm ye göre yok denilip kapatıldı.Daha sonra 100 günlük kapamada açıldı.2006 lpg istasyonu kurmak için gerekli olan imar tadialtının mevzuata göre müracaatlarımı yaptıktan sonra belediye makamının dilekçelerimin cevabını 3 aylık bir zaman sonra vermesi ve gerekçesini ise bilir kişi olmadığını ileri sürmesinden dolayı açamadım.Fakat 2010 2011 de benden 1 km ileri aynı güzargahda ve onun karşısında akaryakıt ve lpg istasyonu adı altında arazi vasfını değiştirilip imara açtllar.Ve istasyonun birini faaliyete sokmak üzereler.Bana yardımcı olursunuzsa memnun olurum.

 11. Mehmet bey size nasıl yardımcı olalım….

 12. Mehmet sönmez 12. Kas, 2011 | 08:41

  mrb.yukarıdaki anlattığım sorunlardan dolayı yasal çerçeve içerisinde belediyenin bana ruhsat vermesi için yoksa hukuki yolamı müracaat etmem gereklimi?tazminat davası açsam alabilirmiyim?saygılar

 13. Mehmet bey, olayların gelişimini madde madde tarih sırasına göre daha anlaşılabilir anlaırsanız iyi olacak. Zira önceki yazdıklarınızdan bir şey çıkartmak mümkün değil.

 14. Name (required)hakan 20. Ara, 2011 | 20:21

  iyi günler benim 4500 m2 ilçe belediye sınırları içinde arsamı akaryakıt ve lpg satış istasyonu olarak imara işlettirdim.ve imarda yola olan cephesinde 25m yan komşu olan arsalarada 10m olarak işlenmiş. şimdi ben buraya ben akaryakıt ve lpg istasyonu yaptıracağım. arkadaşın biri bana sağlık koruma bandı olacak ve imarda işli olacak diyor nasıl ve ne ye göre işlenecek imara belediyemi işleyecek. yada bir örneği varmı gerek varmı.. ilk defa duydumda kolay gelsin iyi çalışmalar..

 15. ejder canpolat 21. Oca, 2012 | 09:33

  sayın epdk ben k.maraş cankonfeksyon firma sayi biyim abone numaram=10000221100 nolu abone sayibiyim iki gün dür elektirik kesintisinden madur oldum elektirik faturasını ikigün geç yatırdım zaman elektirimi kesiyorlar ben benim iki günlük zararım kim karşılayacak? cevaplarınızı bekliyorum saygılarımla ejder canpolat…

 16. ejder canpolat 30. Oca, 2012 | 10:16

  cavap verirmisiniz lütfen

 17. Ejder bey burası EPDK sitesi değil. Siz EPDK’ya mesaj gönderin.

 18. Name (rbayram) 08. Şub, 2012 | 20:09

  mrb akaryakıt istasyonumuz var 57.000 tl epdk tarafından 10 gün lisanssız çalıştığımızdan dolayı ceza yazıldı karar kesinleşmiş ne yapmamız lazım şimdiden teşekkür ederim

 19. Yusuf bey ceza kesinleşmişse yapacak bir şey yok.

 20. HÜSEYİN KINACIOĞLU 12. Şub, 2012 | 21:20

  Sayın editör; Size sorum şu şekilde..
  mevcut faal bir akaryakıt istasyonu içine lpg satışı yapabilmek için yapacağımız başvuruda km tahdidi aranır mı? yasal dayanakları nelerdir. vereceğiniz cevap için teşekkürlerimi sunuyorum.

 21. Hüseyin bey, Faal bir akaryakıt istasyonu içinde LPG istasyonu kurulması için LPG Piyasası Kanununun 2. maddesi yollaması ile LPG Petrol Piyasası Yönetmeliğinin 37. madesi gereği en yakın LPG istasyonu y da içinde LPG olan akaryakıt istasyonuna şehir içinde 1 km, şehirlerarası yollarda 10 km mesafe aranır.

 22. syın editör 2005 yılından önce akaryakıt sektöründe uzun bir süre faliyette bulundum 2011 yılı içerisinde çeşitli sebebler ile lisansım iptal edildi şimdi tekrar lisansımı nasıl alabilirim tabi aramızda 1km az mesafe bulunan bir istasyon açıldı. ben kapalı iken. şimdi ben 8 nolu dipnot ile lisans alabilirmiyim

 23. Mustafa bey lisansınız 2011 de iptal edildiyse sizin mesafe sorununuz yok. Ancak diğer istasyon nasıl lisans aldı anlayamadık.

 24. diger istasyon asgari mesafe ile lisans aldı. ben eski istasyonum imar izni yoktur. ben kapalı iken de diger istasyon adına asgari mesafe düzenlendi ve lisanslarını aldılar.

 25. sayın editör 1997 yılı ıtıbarı ıle akaryakıt işi yapmaktayım.ruhsat ve evraklarım tam bu gaz ruhsatı almak ıstıyorum fakat sehırler arası 10 km mesafe istedıklerı ıcın ruhsat ve lısans almam mumkun mü ıstasyonum 1997 yılından ıtıbaren falıyet gosterıyor.5 km ılerımde bır akaryakıt ıstasyonu var bu kanundan once ruhsat ve lısansı almıs.aramızdakı mmesafe den dolayı lısans cıkarmı.

 26. Murat bey 5 km ilerideki istasyonda LPG lisansı varsa siz alamazsınız.

 27. merhaba sayın yetkili, benim inşaatı sürerken km tahdidi yüzünden ruhsat işleri durdurulan bir istasyonum var.biz oranın yerini aldığımızda 2003 yılıydı ve yavaş yavaş hazırlıklar yapıyoduk ruhsat işlemleri için daireden görüştüğümüz arkadaşlar yeni yasa çıkacağı için acele etmemiz gerektiğni söyledi ve biz aralık 2004 te en son hazırlıkları yapıp başvuru yaptık ve inşaata diğer izinler dahilinde devam ettik. yasa çıktıktan sonra 2005 yılında bizden 9.km sonraki istasyon bizim kapatılmamız için yeni yasayı göstrerek mahkeme açtı.Aslında mahkemeyi bize değil valiliğe açtı ancak bizim ruhsat işlemlerimiz durdu valilik ilk davayı kazandı ruhsatı alacağız derken temyize götürüldü ve ilk olarak oybirliği ile aldıkları kararı danıştay bozdu.bu arada da olay valilikten il özel idareye geçti irtibatta olduğumuz yetkililer konu bizden çıktı deyip el etek çekti.bu durumda ortada kalan malesef biz olduk şimdi mücavir alan çalışmalarını bekliyoruz bir umut ama şuan için yapabileceğimiz birşey varmı size sormak istiyorum.

 28. yusuf saygın 29. Mar, 2012 | 14:52

  iyi günler sayın editörüm,bulundugum şehre yeni bir istasyon acıldı benimle mesafesi tutuyor fakat diger istasyonla tutmuyor diger istasyon bunu mahkemeye verdi şimdi mahkeme istasyonu kapatmak üzere yani karar aşamasında,sizden ögrenmek istedigim bu iki istasyon anlaşırda davayı çekerlerse dava devam edermi yoksa düşer istasyon işine devam edermi,birde ben dava açabilirmiyim,saygılar

 29. Yunus bey dava dosyasını bilmeden bir şey söylemek doğru olmaz. Özellikle bozma gerekçesini görmek lazım. Çünkü hasım valilik, il özel idare veya belediye olsun farketmez. Burada mesafeyle ilgili bir gerekçe olduğu kesin ve bunun ne olduğu önemli.

 30. yusuf saygın 29. Mar, 2012 | 15:05

  sayın editörüm benim sormak istedigim mahkeme kararrını vermeden anlaşsalar ne olur

 31. Yusuf bey benzer bir davada feragat nedeniyle dava düşürüldü. Ancak benim kanaatim, kamu yararı bulunması sebebiyle mahkemenin davayı bitirmesi gerekliydi. Şartları varsa siz de dava açabilirisniz.

 32. Yusuf bey cevabımızı diğer soruda verdik.

 33. Mustafa türk 15. Nis, 2012 | 17:16

  merhaba editör bey Yeni bir Akaryakıt ve lpg istasyonu kurmak istıyoruz.Bulundumuz yer duble yol ve Belediye sınırları dısında kalıyor ayrıca Geliş yön esasına gore sehırlerarası asgarı mesafe km sı tutuyo Bizim yerden 2100 metre sonra sehırıcındekı faal ıstasyon mevcut.Özetle beledıye sınırları dısındakı yerımız sehırıcındekı faal ıstasyonla aramız 2100 metre oluyo sorun teskıl eder mı.
  Bizim yenı ruhsat almamızda sehırıcındekı ıstasyon la km mesafese ne kadar olmalıdır?Şımdıden Tesekkurler

 34. Mustafa bey 10 km. olmalı

 35. SAYIN EDİTÖR 1985 TEN BERİ AKARYAKIT BAYİLİĞİMİZ BULUNMAKTADIR. HER TÜRLÜ RUHSAT VE İZNİMİZ VARDIR. BU YIL LPG EKLEMEYİ DÜŞÜNDÜK ANCAK BELEDİYEYE BAŞVURDUĞUMUZDA MESAFE YE TAKILDIK 500 MT ÖNÜMÜZDE İKİ ADET PETROL BULUNMAKTADIR. BUNLARDA BİRİSİ ANAYOLDAN BİRTANESİDE YANYOLDAN RUHSAT ALMIŞTIR. ANCAK REALİTEDE YAN YOLDAN RUHSAT ALAN PETROL BAYİNİN ONUNDEN YANYOL GEÇMEMEKTEDİR. YANYOL YAKLAŞIK OLARAK YANYOLDAN RUHSAT ALAN FİRMANIN 150 MT İLERİSİNDEN BAŞLAMAKTADIR VE BİZİM ÖNÜMÜZDEN DEVAM ETMEKTEDİR ? ANCAK İMARDA GÖZÜKEN İSE YANYOLDAN RUHSAT ALAN FİRMANIN BİRAZ GERİSİNDEN BAŞLIYOR ? BUNUNLA İLGİLİ BİRŞEY YAPABİLİRMİYİZ ?

 36. Yılmaz bey, bu işleri yazarak çözmemiz mümkün değil.

 37. Peki sizinle nasıl temasa geçebilirim .

 38. Yılmaz bey, basit bir krokide sorularınıza cevap vermemimizi istediğiniz yerleri gösterin, üzerine telefon numaranızı yazın ve bize fakslayın. Size görüşümüzü bildiririz.

 39. Name (required)metin 29. Nis, 2012 | 09:19

  metın. ilçe eledye sınırında mevcut akaryakıt istasyon ruhsatım var çalişıyorum ve imar işlenmiştir .ben tesisime lpg kurmak istiyorum t s e standrarına mesafeler kurtarıyor.işyeri açma ve çalişma ruhsatı almam için beledye bir engel çikarmı saygılarımla metın tlf o5072749414 .

 40. TSE kurtarması yetmez, istasyonlar arası asgari mesafenin de tutması gerekir.

 41. mehmet yavuz 17. May, 2012 | 15:47

  Merhabalar. öncelikle iyi çalışmalar diliyorum.
  benim bir istasyon alma durumum var. ancak imar durumunda akaryakıt lpg ve bakım istasyonu olarak kayıtlıdırç. aynı istasyon 2000 ile 2006 yılları arasında LPG satışıda yapmıştır. maddi imkansızlıklardan dolayı sonra satamamıştır. istasyonun 700 metre ilerisinde bir başka akaryakıt ve lpg istasyonu var. ancak satın almak istediğim istasyon diğerinden daha eski bir istasyon ve imar planında LPG işlidir. şimdi yeniden LPG almak istesen mesafa sıkıntım olabilirmi? tşk ederim.

 42. Mehmet bey, EPDK daha önce LPG istasyonu olarak çalıştığını ispat edenlere (ıslak imzalı belgelerle) lisans veriyor. Ancak açılacak bir davada danıştay ya da idare mahkemelerinin olumlu bakacağını düşünmüyorum.

 43. iyi günler,benim işletmekte oldugum 30 yıllık akaryakıt 8 yıllık lpg istasyonum var,şimdi 700 metre yanıma yeni istasyon kuruldu ben idare mahkemesinde dava açtım bilir kişi raporunda benim istasyonumun imara işli olmadıgını dolayısıyla kilometre tahkikine gerek olmadıgını belirtti,tabi biz itiraz ettik bu duruma çünkü benim işyeri açma ruhsatım var,lisansım var,tapumda yazıyor akaryakıt istasyonu diye,sizce mahkeme sonucu ne olur

 44. Yusuf bey ruhsat almanız için imar planında görünmeniz gerekmektedir.

 45. sayın edıtorum önceden karayolu kenarında iken yeni gecen yol un 5 metre uzğında kaldık ancak bizim yolda yeni geçen yola hizmet verior yeni açılacak istasyon ile mesafemiz 850 mtre her yere şıkayetımızi bildirdik yorum farkı yüzünden ruhsat alacak istasyon 67-
  32 karayolunda itirazınız haksız dır die yazı geldi ama bende 67-
  32 ye hizmet ediorum girişimde çıkışımda 67-
  32 ye hizmet edior ne yapmam lazım saygılasrımla arz ederim ve birde asgari mesafede bi ara şöyle bişey okumuştum yanılıyomuyorum yolun adı yolun kodu ne olursa olsun yolun yönü önemlidir die şimdi çok araştırdım bulamadım yardımcı olursanız sevinirim

 46. Soner bey yön esası vardır, aradığınız şey EPDK sitesinde sık sorulan sorulara cevaplar bölümünde olması lazım.

 47. merhaba benim 7000 m2 arsam var izin ve ruhsat sikinti yok yerim edirne havsadan canakkale istikametine girdeken duble yol ustunde 90m2 yola cephesi bulunmakdair.buraya petrol istasyonu kurmak istiyoruz orta bir istasyon maliyeti ne olur sayin editor bilgi vermeniz rica ediyorum saygilarimla

 48. Ömer bey her dağıtım şirketinin yatırım maliyeti ve standardı farklıdır.

 49. İbrahim SARI 14. Tem, 2012 | 21:13

  Ben yeni akaryat istasyonu açtım . Epdk dan lisans almak için bir firmayla anlaşma yapmıştım. ondan sonra başka ir firmanın teklifi bana daha çazip geldi we onla anlaşmak istiyorum . bu önceki firmayla yaptığım şözleşmeyi nasıl fes edebilir . neler yapmalıyım benim için nasıl karlıu olur ??

 50. İbrahim bey sözleşmeleri görmeden bir şey demek doğru olmaz. Zira sözleşmenin feshi halinde tazmisat ödemeniz gerekebilir.