Kurumsal kimlik için dağıtıcıya 2 ay süre

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu’nun 1240 sayılı kararına göre, dağıtım şirketleri ilk defa lisans alacak olan bayiler için lisans alma tarihinden, lisanslı bayinin dağıtıcı değiştirmesi halinde ise dağıtıcı değişikliğinin lisansa derç tarihinden itibaren en geç iki ay; dağıtıcı şirket birleşmeleri veya dağıtıcı şirketin devredilmesi durumunda birleşme veya devirden itibaren altı ay içerisinde akaryakıt istasyonundaki kurumsal kimlik çalışmalarını tamamlamak zorundadır.

Ancak dağıtıcı değişikliğinde, yönetmelikte belirtilen 1 ay içinde eski dağıtıcıya ait ibarelerin kaldırılarak yeni dağıtıcının anlaşılır biçimde tanıtıldığı isim, amblem vs. levhaların konulması yükümlülüğü halen bayilerdedir.

Bu durumda bayilerin yeni dağıtıcılarını gösterir biçimde levha koymaları ile bu yükümlülüklerini yerine getirmeleri, iki ay içinde de yeni dağıtıcının kurumsal kimlik çalışmasını yapması gerekmektedir.

Dağıtıcının yapmakla yükümlü olduğu Kurumsal Kimlik, bayinin tek elden satış sözleşmesi imzaladığı dağıtıcı şirkete ilişkin, söz konusu şirketi diğerlerinden ayırt edici özelliği olan marka, ilan, reklam, yazı, logo, amblem, resim gibi görsel araçlar, işaretler ile bu işaretlerin teşhirinin yapıldığı demirbaş, pano, ekipman ve diğer malzemeleri ifade eder.

Twitter Digg Delicious Stumbleupon Technorati Facebook

4 Cevaplar | “Kurumsal kimlik için dağıtıcıya 2 ay süre”

  1. merhaba sn editör. 3 ay önce bir istasyon devraldık. eski sahibi sözleşmeyi bize devretti ve aynı dağıtıcı ile devam ediyoruz. lisansımızı aldık. istasyon çok eski ve bakımsız. tek bir tabeladan(20 yıllık) başka fiziksel olarak kurumsal kimlik adına bir şey yok. dağıtıcı firma ilk başta üstlenmiş olsa da şimdi giydirmeyi yapmıyor. sözleşmenizdeki yatırım planında yok diyorlar. bu durumda epdknın dağıtıcıya yaptırımı nedir? teşekkür ederim.

  2. Serdar bey, “Kurumsal kimlik için dağıtıcıya 2 ay süre” yazımızı okuyun.

  3. Bertan nous 11. Oca, 2021 | 16:28

    Mrb sayın editor, 3 yıldır bayisi olduğumuz dağıtım şirketi kurumsal kimlik için bizden teminitan mektubu almış ve iade etmiyor hukuki iptal yolumuz 5 yıllık sözleşme süremiz dolmadan varmidir?

  4. Sayın Bertan, iptal derken bayilikten bahsediyorsunuz herhalde. Eğer öyle ise sözleşmeyi tek taraflı her zaman feshedebilirsiniz ama bundan dolayı sorumluluğunuzun ne olacağı aradaki sözleşmeyle belirlenmiştir. Kaldı ki süre dolmadan teminat mektubunun geri verilmesini neden istiyorsunuz. Zaten mektubu bayilik sözleşmesinin yerine getirilmesinin teminatı için almışlar, geri verilmesini beklemeyin. Sözleşme bitince de vermezler.

Türkiye'nin Enerji Hukuku Sitesi