LPG OTOGAZ BAYİLİK LİSANSI

LPG OTOGAZ BAYİLİK LİSANSI BAŞVURULARINDA  SUNULMASI GEREKEN BİLGİ VE BELGELER

1) Başvuru Dilekçesi

Yetkinin müştereken verilmesi halinde,müştereken yetki verilen kişilerin her biri tarafından imzalanır. Lisans başvurusunu yapanın gerçek kişi olması halinde adı ve soyadı, Tüzel kişi olması halinde ise adı veya unvanı yazılmalıdır. (Ek-1’deki örneğe uygun)

2) Taahhütname

Taahhütnamenin içeriğinde hiçbir değişiklik yapılamaz. Ayrıca, taahhütnamenin müştereken verilen yetki kapsamında imzalanması durumunda, müştereken yetki verilen şahısların her birinin imzasının taahhütnamede bulunması zorunludur. (Ek-2’deki örneğe uygun)

3) Nüfus Kağıdı Sureti

İlgili mevzuata göre düzenlenmiş, noter veya muhtarca onaylı (T.C Kimlik Numarası ekli).

4) İkametgah Senedi

İlgili mevzuata göre düzenlenmiş, muhtarca onaylı.

5) İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatı

İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına İlişkin Yönetmelik ile bu yönetmelikten önce aynı konuda yayımlanmış yönetmeliklere  göre durumuna uygun olarak alınan belgenin noterden tasdikli  sureti.

6)  Oda Sicil Kayıt Sureti

Bağlı olunan Sanayi ve/veya Ticaret Odası veya ilgili diğer odalardan, başvuru tarihinden önceki son altı ay içerisinde alınan oda sicil kayıt belgesi.

7) Vergi Kimlik Belgesi

Bağlı olunan vergi dairesi ve vergi kimlik numarası bilgilerinin yer aldığı vergi kimlik belgesi sureti veya vergi levhasının onaylı sureti.

8 ) Yetki Belgesi (İmza Sirküleri)

Şirketlerde  temsil ve ilzama yetkili kılınanların

  • Adı, soyadı ve unvanının,
  • Tatbik imzasının
  • Yetkinin sınırlarının

yer aldığı belgenin aslı veya noter onaylı sureti,

Gerçek kişilerde, kişinin;

 • Adı ve soyadının,
 • Kimlik bilgilerinin,
 • İkametgah adresinin,
 • Tatbik imzasının,

yer aldığı belgenin aslı veya  noter onaylı sureti.

9) Bayilik Sözleşmesi

Dağıtıcı ve bayii  tarafından onaylanmış,Dağıtıcı  lisansı sahibi ile akdedilen bayilik sözleşmesinin onaylı sureti. Sözleşmelerde; tarafların adı, adresi ve iletişim bilgileri, sözleşme süresi, başlama ve bitiş tarihleri açıkça belirtilir.

10) Asgari Mesafe Tespit Tutanağı

01.01.2005 tarihinden sonra Gayri Sıhhi Müesseseler Yönetmeliğine göre açılma ruhsatı alanlar tarafından şehir içlerinde belediye (veya büyükşehir belediye) başkanlıklarınca, şehir dışlarında Valiliklerce düzenlenen, aynı yol üzerinde önceki ve sonraki en yakın akaryakıt ve/veya LPG istasyonları arasındaki mesafenin metre cinsinden tespitinin yapıldığı, EPDK hitaplı, imzalı, resmi mühürlü belge aslı.

11) Poliçe Suretleri

Üçüncü Şahıslar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası poliçe suretleri. Üçüncü şahıslar malî sorumluluk sigortası asgari teminat hadleri, 5684 sayılı Sigortacılık Kanununun 13 üncü maddesine istinaden yürürlüğe konulan, 21/1/2010 tarihli ve 2010/190 sayılı Kararnamenin eki Tehlikeli Maddeler İçin Yaptırılacak Sorumluluk Sigortaları Hakkında Karar uyarınca tespit ve ilan edilen, Tehlikeli Maddeler İçin Yaptırılacak Zorunlu Sorumluluk Sigortalarına İlişkin Tarife ve Talimat’ta yer alan tarifedeki meblağlardan düşük olamaz.

12) Sorumlu Müdür Sözleşmesi

Otogaz istasyonlarında bulundurulmak zorunda olunan sorumlu müdür ile, ilgili mevzuata göre yapılmış sorumlu müdür sözleşmesi.

(Aksi belirtilmedikçe, bütün belgeler ve ekleri, ilgililerce tüm sayfaları imzalanmış ve kaşeli olarak asıl veya ilgili kişi / kuruluş ya da noter tarafından son altı ay içinde onaylanmış suret olarak temin edilir.)

Twitter Digg Delicious Stumbleupon Technorati Facebook
Genel

18 Cevaplar | “LPG OTOGAZ BAYİLİK LİSANSI”

 1. akaryakıt istasyonumda lpg basvurusu yaptık,cevre koruma bandını ıhlal etmemiz tse belgesi almamıza engel cıkarır mı acaba?birçok akaryakıt istasyonunda ihlal durumu soz konusu.mevzuata göre belge almamızda herhangi bır sorunla karsılasabılır mıyız ?
  konu hakkında bılgı verırsenız sevınırım.saygılarımla…

 2. Sayın akad, bunun muhatabı TSE dir.

 3. İyi günler biz bi istasyon aldık istasyon 1982 de kurulmuş mazot ve benzin satmış lpg satmamış lpg ruhsatı almamışlar. 700 metre ilerisine 2008 de kurulmuş bir istasyon var bu istasyonda lpg ruhsatı mevcut biz daha eskiden başvurumuz olmadıgı için ruhsat vermiyorlar. bunun ne yapabiliriz dava açabilirmiyiz.

 4. Rıdvan bey 1 km mesafe şartını taşımadığınız için ruhsat ve lisans alamazsınız.

 5. Selamlar,
  Okudugum haberlere gore lpg piyasasi ve akaryakit piyasasi yakit piyasasi adi altinda tek bir cati altinda toplanacakmis. Bu durumda, akaryakit lisansi olip mesafeden dolayi lpg lisansadi alayan istasyonlar lpg satisi yapabilir mi? Dusunceniz nedir?

 6. Hasan bey hiç bir şey düşünmüyoruz. Çünkü bu konuda irade meclise ait ve meclisin ne yapacağı belli olmaz. Biz olanla ilgileniyoruz.

 7. Sayın Editör;
  01.01.2005 öncesinde kurulup akaryakıt satış istasyonu olarak faaliyetine devam eden ve hiç lpg satışı yapmamış bir işletme lpg bayiliği için epdk ya lisans başvurusunda bulunduğunda son mevzuata göre kilometre tahdidi şartına tabimidir?yani kırsal kesimde yakınında aynı istikamette 10 km den az bir mesafede lpg satışı yapan firma varken 01.01.2005 öncesinden gelen bir akaryakıt istasyonu olduğu için epdk dan bayilik lisans talebi geçerli olurmu?Teşekkürler.

 8. Hüseyin bey, mesafe tahdidine tabidir.

 9. sayın editör acaba akaryakıt satıp lpg satamayan ,lpg satıp ta akaryakıt satamayan ,istasyonlar için herhangi bir düzenleme varmıdır , 25 senelik istasyon olmamıza rağmen yaklaşık 10 senedir lpg ruhsatını asgari mesafeden dolayı alamıyorum belki o günün şartlarında lpg istasyonu kurmak için maddi olarak imkanımız yoktu, şimdi var ise bu kanun diyerek neden haklarımızı vermezler acaba birde bu püis (petrol ürünleri iş veren sendikası) ne işe yarar teşekkürler.

 10. sayın Bağdat, PUİS ne işe yarar bilemeyiz ama kanuni düzenleme böyle maalesef. Oysa tüm istasyonlar tüm enerji birimlerini satabilme hakkına sahip olmalıdır. Ancak yapabileceğimiz bir şey yok.

 11. Sayin editör kredili bayilik verebilwcek dagitim firmasi varmıdır beni yonlendirirseniz sevinirim

 12. Sayın hamit, biz hukuk sitesiyiz, ticari ilişkiye karışmıyoruz.

 13. Name (required)sidar 08. Kas, 2014 | 10:37

  sayın editör bir istasyon kiraladık. biz bu ruhsat devri ve lisansla ilgili yazıları kiracılardan mı yoksa eski işletmeciden mi devir alacaz ve yeni lisansa baş vuruda bulunacaz bununla ilgili kaç tane belge ve kimden alacagımızı bildirirseniz çok sevinirim

 14. Sayın sidarergin34, ruhsat ve lisans kimde ise ondan devir alacaksınız. Bunun dışındaki bilgileri EPDK sitesinden alınız. Zira özel bilgi verdiğimizde ve yanlış yapıldığında sorumluluğun bize ait olmasını istememekteyiz.

 15. sayın yetkili bayilik için gerekli harçları dağıtıcı firmamı üstlenir teşekkürler

 16. Sayın Gökhan, herhalde lisans harçlarından bahsediyorsunuz.

  Lisansı kim talep ediyorsa harcı da o öder.

 17. Merhaba akaryakıt istasyonum var ve motorin satışında 2011 de kacak yakitdan yakalandı ve daha acilmadi 800 metre ilerde lpg satan bir yer daha var ama oda kapattı acaba şimdi lpg satışı yapabilirmiyim bilgi alabilirmiyim

 18. Fikret bey lisanslandırma, akaryakıt ve LPG için ayrı düzenlemelere tabi olduğu için, mesafe sınırlamaları müsaitse lisans alabileceğinizi düşünüyoruz.

Türkiye'nin Enerji Hukuku Sitesi