Tartışmalı Mesafe Tutanğı

Mesafe koşulunun sağlanamadığı durumlarda lisans alınmak istenen istasyon için koşulun sağlanacağı başka yola olan cephesinden ölçümleme yapılarak mesafe tutanağı düzenlendiği ve bu surette lisans alındığı, ancak bu istasyonların mesafe koşulunu sağlamadığı diğer yola cepheden de giriş çıkış verildiği sıkça görülen bir durumdur.

Petrol ve LPG Piyasası Kanun ve Yönetmelikleri ve EPDK Kurul kararlarına göre, mesafe tespitinde yön esası uygulanacak olup; yol ismi, kodu vs. önemli değildir. Bu sebeple aynı yönde bir önceki istasyondan çıktıktan 1000 metre geçmeden bir sonraki istasyona girilebiliyorsa (koşulun sağlanmadığı cepheden) ve bu istasyondan çıkıp 1000 metre geçmeden bir sonraki istasyona girilebiliyorsa, bu istasyonlar arasında aynı yöndeki mesafe koşulları mevzuata uygun değildir.

Danıştay 13. Daire Başkanlığı, bu konudaki iddiaların araştırılması ve keşif yapılarak sonucuna göre karar verilmesi gerektiğini, sırf ilgili belediyenin verdiği mesafe tutanağının bağlayıcı olamayacağını söylemekle, mesafe tutanağının tek başına mesafe koşuluna ölçü olamayacağını belirtmek istemektedir.

Bu sebeple mesafe koşulunu sağlamayan, ancak başka cepheden koşulu sağlayan tutanakla lisans alıp koşul sağlamayan cepheden de giriş çıkış veren istasyonların durumları tartışmalı hale gelecektir.

Twitter Digg Delicious Stumbleupon Technorati Facebook

Henüz yorum yok, ilk yorumu yazabilirsiniz! :)

Türkiye'nin Enerji Hukuku Sitesi