19.09.2010′dan sonra

Bu gün 19.09.2010….18.09.2005 tarihinden önce yapılmış bayilik, kira, intifa, kredi ve benzeri sözleşmelerin bitiminin ertesi günü. Şimdi ne olacak.! Dağıtım şirketleri kira, intifa vs. şehleri tapudan kaldırmak amacıyla vekalet vermek için bayilerine ihtarname gönderiyor. Bayiler yine arıyor, vekaletname vermek zorundamıyız diye. Tabiki değilsiniz ama işi fazla uzatmanın da bir anlamı yok. Ancak vekaletname alacağınız kişi tapu maliki olmaması gerekir. Yine vekaletnamede tapuda işlem yapma yetkisi verilse de, vekil olarak işlem yapılcağından aynı zamanda vekaletnamede bir talimat da bulunması gerekmektedir. Çünkü vekaletname vekil eden adına iş yapma yetkisini verir, am bu işi talimat olmadan yaparsa sorumlu olabilir.

Şimdi dağıtım şirketleri harıl harıl hesap yapacak, intifa, kira, kredi vs. den kullanılmayan döneme tekabül eden alacaklarını hesaplayacak, bayilere ihtarname gönderecek ve dava açacaktır. Her bir bayinin sözleşmesi, para vs. alımları o derece değişiktir ki, bunların hangilerinin iade edilieceği, hangilerinin iadeye tabi olmayacağı, hangi bayinin dağıtıcısından ne talep edeceği ancak bir avukat tarafından değerlendirilebilir. Bazen bayinin de dağıtıcıdan talep edebileceği durumlarla da karşılaşilabilecektir.Örneğin bazı dağıtım şirketleri uzun süreli intifalara karşılık bayilerine öyle yatırımlar yaptırmışlar ki, şimdi o dağıtıcının bayisi olmaktan çıktıysanız, bu yatırımın dağıtıcıdan tazmin ettirilebilmesi de mümkün olabilecektir.

Bu arada EPDK önlemlerimi aldım, konunun hassasiyetini biliyorum dese de asli görevi olan denetimlerine devam edecek ve lisans tadili yapmadan yeni dağıtıcısının yakıtını satan bayiye ceza verecektir. EPDK idari para cezalarının iptali son derece güç olduğundan, bu dönemde en önemli husus buna dikkat olacaktır.

Eski dağıtıcının reklam tabela, giydirme vs. gibi işaret ve ibarelerini bir ay içinde istasyondan kaldırmak ve yeni dağıtıcınınkileri asmak da zorunludur. Aksi taktirde yine yüksek cezalara muhatap olabileceksiniz. Tabelayı yeni dağıtıcı göndermedi, giydirmeler henüz hazırlanmadı gibi iddialar dinlenmeyecektir. Bu durumda en azından yeni dağıtıcının logosunun olduğu bir tabela istasyonda görünür bir yerde mutlaka bulunmalıdır.

18.09.2005 tarihinden sonra yapılmış sözleşmeler de bu tarihten itibaren 5 yıl sonra aynı sonuçlara ulaşacaktır. Bu sebeple bu sürecin bir kaç yıl devam edeceği kuşkusuz olduğundan, buradaki tüm yazı ve sonuçlar o bayiler için de geçerlidir.

Yeni dönem herkese hayırlı olsun.

Twitter Digg Delicious Stumbleupon Technorati Facebook

2 Cevaplar | “19.09.2010′dan sonra”

  1. Sayın eitör;
    Aynen dediğin gibi dağıtıcılar bayilere yazı ve ihtarla vekalet verecek şahsı soruyor. Süreç uzuyor. İntifayı tapudan terk etme zorunluluğu dağıtıcıda değilmi? Biz RK. na şikayette bulunsak, ”ben intifayı kaldırmak için vekalet gönderecektim isim istedim ama vermedi” diye savunmada bulunabilirmi? Yoksa RK. karşısında bu sorumluluk onamı aittir.

  2. Sayın Murat

    Dağıtıcılar kaldırma iradesini açıklamış ve fakat sadece vekalet vs. konuları gündeme gelmişse RK ceza uygulama yoluna gitmeyebilir. Ancak vekaleten değil gelip kaldırmaları gerektiği hususu dağıtıcıya ulaştırılmalıdır.

Türkiye'nin Enerji Hukuku Sitesi