EPDK’ dan lisans tadil açıklaması

ENERJİ PİYASASI DÜZENLEME KURUMUNDAN

BAYİLİK LİSANSI TADİL İŞLEMLERİ HAKKINDA DUYURU

Petrol Piyasası Kanunu (Kanun) ile Kurumumuza verilen yetki kapsamında, dağıtıcısını değiştirmek isteyen bayilerin yeni dağıtıcısından akaryakıt alabilmek için Kurumumuza başvurarak lisanslarını tadil ettirmeleri şarttır. Mevcut bayilik sözleşmesinin süresi dolmayan ve sözleşmesinin geçerliliği devam eden bayilerin lisans tadil başvurusunda bulunmasına gerek yoktur.

Kanun uyarınca bir bayinin sadece bir dağıtıcısı olabileceğinden, bayilik lisansındaki dağıtıcı bilgisinin tadili için mevcut bayilik sözleşmesinin herhangi bir nedenle sona ermesi gereklidir. Taraflarca aksi kararlaştırılmadıkça bayilik sözleşmesinin sona erme anı, tek taraflı fesih ihbarının sözleşmenin karşı tarafına vardığı, karşılıklı fesih protokolünün imzalandığı, sözleşme süresinin dolduğu veya sözleşmenin ortadan kalktığının tespitine dair bir mahkeme kararının alındığı tarih olarak kabul edilmektedir.

Bu noktada lisans tadili için bayilik sözleşmesinin sebepten bağımsız ve şartsız olarak sona erdiğinin tespiti gereklidir. Belirtilen tespitin yapılabilmesi için ise sözleşme taraflarından en az birinin mevcut bayilik sözleşmesinin sona erdiğini ileri sürmesi ve sözleşmenin sona erdiği bilgisinin sözleşmenin karşı tarafına da varmış olması gerekmektedir.

Özellikle tek taraflı veya karşılıklı fesih gerekçesi olarak gösterilen, rekabet mevzuatından kaynaklı karar ve düzenlemeler ile diğer muhtelif sebepler lisans tadilinin yapılması ya da başvurunun reddi bakımından önem arz etmemektedir. Bu kapsamda sözleşme feshine gerekçe olarak gösterilen intifa, tapuya şerh edilmiş kira veya benzeri etkiye sahip diğer yazılı sözleşmeler Kurumumuzun lisans işlemlerinde aranmadığından, bayilik sözleşmesi haricindeki bu tür sözleşmelerin nihai durumunun lisans tadil işlemleriyle ilgisi bulunmamaktadır.

Öte yandan dağıtıcı lisansı sahibiyle olan sözleşmesinin herhangi bir nedenle sona ermesinden itibaren bir dağıtıcı ile yapılan yeni bayilik sözleşmesini üç ay içerisinde Kurumumuza ibraz ederek lisans tadil talebinde bulunmayan bayilerin lisansı ilgili mevzuat uyarınca sona ermektedir.

          Bayilik sözleşmesi sona ermesine karşın başka bir dağıtıcıyla yeni bayilik sözleşmesi yaparak lisans tadil başvurusunda bulunmamış bayilerin, lisanslarına kayıtlı dağıtıcıdan bayilik sözleşmesi geçerli olduğu sırada temin ederek stokladıkları akaryakıtı lisansları geçerli olduğu sürece kullanıcılara satmasında sakınca bulunmamaktadır.

Bayilik sözleşmesinin herhangi bir nedenle sona ermesine rağmen taraflar sözleşme ilişkisinin devamını isterlerse, belirli süreli, dağıtıcının tip sözleşme örneğine uygun, tek elden satış sözleşmesi niteliğinde ve yeni bir bayilik sözleşmesi yapılması icap eder. Bu halde mevcut dağıtıcıyla yeni bir sözleşme yapıldığından lisans tadil başvurusunda bulunulmasına gerek yoktur. Bayinin, yenilediği sözleşmeye istinaden lisansına kayıtlı dağıtıcıdan akaryakıt teminine devam etmesi de Kanun’un getirdiği “dağıtıcısı dışındaki diğer dağıtıcı ve onların bayilerinden ikmal yapmama” yükümlülüğüne aykırılık teşkil etmemektedir. Fakat bayilik lisansının sona ermemesi için aynı dağıtıcıyla yapılan yeni bayilik sözleşmesinin önceki sözleşmenin sona ermesinden itibaren üç ay içerisinde Kurumumuza sunulması gerekmektedir.

Bayilerin dağıtıcıları ile yapacakları tek elden satış sözleşmesine göre bayilik faaliyetini yürüteceği Kanun’da açıkça hüküm altına alındığından, bayilik sözleşmesi sona ermiş bayilik lisansı sahiplerinin yukarıda belirtilen nitelikleri taşıyan bir bayilik sözleşmesi yaparak sözleşmesini yenilemesi ve sözleşmesi yenilenmeden lisansına kayıtlı dağıtıcıdan dahi akaryakıt temin etmemesi gerekmektedir.

Kamuoyuna ve ilgililere duyurulur.

Twitter Digg Delicious Stumbleupon Technorati Facebook

23 Cevaplar | “EPDK’ dan lisans tadil açıklaması”

 1. merhaba sn editör… sağ olan babamıza ait benzin istasyonunu şirketimize devretmek istiyoruz. lisansını iptal edip yeniden başvurmak ve tüm resmi süreci baştan mı takip etmemiz gerekiyor yoksa kolayca lisans tadili yapabilir miyiz. ruhsat alma süreci de aynı şekilde mi işler. teşekkür ederim…

 2. Serdar bey, ruhsatı devredeceksiniz, lisansı da devredip tadil işlemi yapacaksınız.

 3. selim aktan 22. Kas, 2010 | 08:50

  sayın editör
  yeni bir dağıtım firmasıyla anlaştım,epdk lisans tadili için gereken belgeler ve harç ne kadar yatacak bilgi verirseniz sevinirim..saygılarımla

 4. Sayın Selim Atakan, bu konuda EPDK’nın sitesine bakın, detaylı olarak göreceksiniz.

 5. slm bayi olarak biz tek tarflı fesh edebilirmiyiz kar arjlarımızı çok aşagıya çektiler bu nedenle tek taraflı olarak noterden fesih yazısını gönderebilirmiyiz
  yetrli olurmu

 6. Uğur bey

  Siz bu sayfaları devamlı okuyorsunuz. Tek taraflı fesih her zaman mümkündür de ya sonrası ne olacak ? Sözleşmeye göre ne ceza ödeyeceksiniz ? Bir avukata danıştınız mı !

 7. iyigünler yeni bir dagıtım fırmasıyla henüz anlaşma yapamadık cünkü işyeri kirada oldugu için(kiracıyla davalıyız bu arada)Bu ayın 20.12.2010 tarinde istasyon boş kalacak;bunun neticesinde 3 ay lık süreden dolayı zaman aşimına ugrar mı?Lisans tadil işlemleri için bu konuda ne yapmamız gerekiyo en kısa zamanda.İlgileriniz için teşekkurler şimdiden

 8. Serkan bey, 3 ay içinde yeni bir dağıtıcıyla anlaşma yapmazsanız lisansınız iptal edilir. Yeniden lisans almanız gerekecektir.

 9. merhaba peki işyeri risk altında olurmu?(boş kalır mı) söyledıgınız gıbı yenıden lısans alıcaz.Tesekkurler iyigünler

 10. sayın editör on numara baz yağ hususunda yeni yapılan düzenlemelere göre verilen ağır para cezaları husuunda firmam adına fatura kesip çevreye zarar vermiyecek saf katkısız yağ saqtışını yapıyor olmam ilede bu cza kapsamına giriyor olabilme ihtimalimi tarafıma bildirirmsiniz saygılarımla sevgi ile..

 11. Mustafa bey
  Ceza işlerinde kıyas, yorum olmaz. Her olayın ayrı özelliği vardır. Bu sebeple kimseye bu kapsamdadır, değildir diyemeyiz. Sizler yaptığınız işin yasal olup olmadığını bilerek buna göre hareket edeceksiniz.

 12. Name (required)HAYDAR 04. Mar, 2011 | 08:27

  18.09.2011de yaptığımızön sözleşmede tüpraş+yüzde 1 dağıtım şirketine geri kalanbayiye karmarjı dağılımı yapılacak maddesine binaen akaryakıt aldık.fakat şirket protokol ihlali yaparak iskontonun çok azını verdi. buna istinaden sözleşmeyi fes edebilirmiyiz yalnız protokolde bizim imza ve kaşemiz var şirket yetkilisi imzalayıp gönderecekti göndermedi ne yapalım

 13. Name (required)HAYDAR 04. Mar, 2011 | 08:43

  Şirket bizden EPDKya gönderilecek diye markır analizi için numuneler aldı. bunun bedelilinide hizmet yansıtma bedeli altında bize 354 TL ödetildi. İlçedeki diğer petrolcu arkadaşlar böyle birşey olmadığını söylediler. ne yapmalıyız

 14. Haydar bey, bundan sonraki işler hukuki ihtilaf, artık bir avukata başvurun. Buradan şunu yapın bunu yapmayın demekle sizi yönlendirmemiz doğru değil. En doğrusu dağıtım şirketiyle tüm ilişkilerinizi kağıt üzerinde bir avukatın görmesidir. Böyle yapmaz da siz kendi başınıza hareket ederseniz mutlaka kaybedersiniz. Elinizde bir sözleşmeniz bile yok, önce EPDK’dan sözleşmenin bir örneğini alın diyeceğiz ama kar marjı ile ilgili sözleşme bayilik sözleşmesi dışında bir protokoldür ve EPDK’da yoktur. Dediğimiz gibi bir avukata başvurmanızda fayda var. Kolay gelsin.

 15. Haydar bey, ulusal marker kontrolünü ancak EPDK veya kurumca görevlendirilen kurum ve kuruluşlar yapabilir. Bunun dışında dağıtıcı şirketlerin denetim yükümlülüğü vardır. Ancak bu yükümlülüğün faturasını size yansıtamaz.

 16. SAYIN EDİTÖR,2008 YILINDA İŞLETMECİ OLARAK BİR İSTASYONU SÖZLEŞMESİ İLE BİRLİKTE DEVRALDIM,İSTASYONUN İNTİFA SURESİ 18 NİSAN 2011 SONA ERİCEK. MALİK VE DAGITIM ŞİRKETİ ANLAŞTI BANADA DAHA ONCEKİ HAKLARIMIN KALDIRILDIGINI BUNDAN BÖYLE İSKONTONUN SÖZ KONUSU OLMADIGINI CUNKU MALİĞE COK PARA VERDİKLERİNİ SÖYLEDİLER, BENDE COK CİDDİ KİRA ODEDİGİMİ AYAKTA KALAMAMIYCAMI SÖYLEDİM.
  O ZAMAN BAŞKA BAYİ GELİR YERİNE DİYE BENI ZORDURUMDA BURAKIYOLAR. BEN ŞAYET ŞİKETİ LİSANS VE RUHSATLARIYLA BİRLİKTE İSTASYONU TERKETSEM. LİSANSIDA TESLİM ETMESEM İSTASYONU BAŞKASINA VEREBİLİRLERMİ?
  TESEKÜRLER. SAYGILAR

 17. Ali bey, bir avukata başvurmazsanız ne lisansınız bir işe yarar ne de ruhsatınız. Bu kadar paraları verirken bu mantıkla hareket ettiğiniz için başınıza bunların gelmesi doğal. Kızmayın bize doğruyu söylüyoruz.

 18. BEN KENDİME KIZIYORUM SAYIN EDİDÖR SİZ DOGRU SÖYLÜYORSUNUZ AMA İNANIN YUKARDAKİ YAZDIĞIM PARAĞRAFDAKİ KADAR SAFCA HAREKET ETMEDİK AMA BASİRETİMİZ BAGLANDI İNSANLARA İNANDIK NEYSE OLAN OLDU. BEN SADECE BENIMDE ELİMDE BİRŞEY VARMIDIR ONU ÖGENME ÇABASI İÇİNDEYİM,LİSANS MEVZUSUNUDA BASKA BİR DAĞTIM ŞİRKETİ YETKİLİSİNDEN DUYDUM DEDİ Kİ;SEN RUHSAT VE LİSANSLARINI TESLİM VEYA DEVİR ETMEZ İSEN O İSTASYONU TEKRAR LİSANS ALMALARI COK ZORLAŞIR BEN DE BUNUN DOĞRULUK DERECESİ NEDİR BUNU ÖGRENMEK İSTEDİM…
  TEŞEKÜR EDİYORUM
  SAYGILAR SUNUYORUM

 19. Ali bey yanlış söylenmiş. Yeniden ruhsat ve lisans çıkartmak mümkün.

 20. sayın editör yenı bır istayon aldım 27/12/2007 tarihinde 15 ytıllık bir sözlaeşme var ve bır mıktar hıbe mal alınmış 5yıl dolunca ıntıfanın kalkması gerekıyor dagıtım fırması yenı bır beş yıl sözleşme yapmak istiyor ve mal vermıyor şu an ne yapmalıyım

 21. Veysel bey, Yeni bir beş yıllık sözleşme yapabilirsiniz. Ancak 2012 de intifanız bitecek. O zaman sözleşmeyi de feshedersiniz.

 22. Meraba Sayin editor
  aralik 2015te bayilik sozlesmesi sona erdi ancak Lpg sozlesmesi haziran 2016da bitecekken tek tarafli fesih yaptik ve baska bayi ile anlastik 4 ay sonra lpg sozlesmesinden dolayi hem kar payi hemde cezai sart talepli dava acildi ne onerirsiniz. Rekabet kurulu karari varmi bizi koruyabilecek iki lpg sozlesmesinin sona ermesi gerekmezmiydi ayni kanopide oldugundan

 23. Mehmet bey, dava dilekçesine göre cevap vermek gerekir, buradan yazmakla olmaz.

Türkiye'nin Enerji Hukuku Sitesi