Bayiden promosyon kesintisi yapılamaz

Resmi Gazete’nin 01.10.2019 Tarih ve 30905 Sayısı ile Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu tarafından yayınlanan 8845 sayılı Kurul Kararına göre, Petrol ve LPG Piyasasında dağıtıcılar tarafından düzenlenen finansal promosyonlara ilişkin her hangi bir maliyet bedeli bayilere yansıtılamaz.

Bunun dışında Lisans sahipleri (dağıtıcılar ve bayiler) akaryakıt  ve / veya LPG satışına bağlı olarak herhangi bir adla ayni promosyon düzenleyemez. Ancak belli bir miktar akaryakıt ve&veya otogaz LPG alımı şartı olmaksızın reklam amaçlı olarak dağıtılan ve araçlarda bulunmasına ihtiyaç duyulabilecek kağıt mendil, ıslak mendil, cam silme bezi, araç kokusu gibi ürünlerin tüketiciye hediye edilmesi serbesttir.

Yine istasyonlarda verilen hizmetlerin, akaryakıt ve otogaz LPG alımına bağlı olsun veya olmasın hizmet promosyonu kapsamında indirimli ve / veya ücretsiz olarak sunulması serbesttir.(Örneğin araç yıkama)

Akaryakıt ve otogaz LPG alımına bağlı olmaksızın karşılığı nakit olmayan piyangoların ve çekilişlerin ilgili diğer mevzuata uyulması koşuluyla düzenlenmesi serbesttir.

Maliyeti bayiye yansıtılmayacak finansal promosyonlar ise, 3. şahısların katılımı (örneğin bankalar) da dahil olmak üzere serbestse de bu promosyonlarda sadece ücretsiz ya da indirimli akaryakıt ya da otogaz LPG verilebilir.

Twitter Digg Delicious Stumbleupon Technorati Facebook

Henüz yorum yok, ilk yorumu yazabilirsiniz! :)

Türkiye'nin Enerji Hukuku Sitesi