Çözüm ortağınız istasyonlaw

İstasyonunuz borçtan, intifadan, bayilik sözleşmenizin iptalinden ve başka sebeplerden dolayı kapalıysa,  sayfalarımız çözüm ortağınızdır. Bilgi edinmek isteyenlerin bilgi@istasyonlaw.com adresine mail göndermeleri halinde sorularınız cevaplandırılacaktır.

Twitter Digg Delicious Stumbleupon Technorati Facebook

27 Cevaplar | “Çözüm ortağınız istasyonlaw”

 1. iyi günler benim bayilik sözleşmem 01/03/2010 tarihinde bitiyor yeni karara göre ise intifa 18/09/2010 tarihinde bitiyor 01/03/2010 tarihinde başka bir dağıtıcıya geçebilirmiyim ne yapmam lazım

 2. Sayın İrfan Bodur
  Sözleşmeniz 01.03.2010 tarihinde bitse de intifa dolayısıyla zor durumda kalabilirsiniz. Dağıtım şirketi intifa hakkını kullanmak için dava açabilir. Tüm sözleşmeleriniz ve intifa sözleşmeniz incelenmeden daha aydınlatıcı bilgi veremeyiz.

 3. Sayın Editör,
  Pol-pet petrol Tur.Kon.veDin.Tes.Tic,lts şti’sahibiyim.İntifaların 5 yılla sanırlandırılma kararını çıkmasını sagladık.Bu konuyu zaten biliyorsunuz.Benim sorunum 5yıl sınırlandırama kararınıdan sonra dağıtıçı şirketin yoğun saladırısına maruz kaldım.Senmisin bu kararı çıkartan Sırasi ile intifa davaları,cezai şart davaları birbiri ardına açıldı.Bayiilğiğmiz tek taraflı olarak feshedildi.Şu anda istasyonumu kapalı.Bir takım sorunların çözümünü denedim.Fakat dağıtıçı şirket çeşitli engeller çıkarttı.Bu saatten sonra ne yapabilirim.Yardımcı olurmusunuz

 4. Sayın Hüseyin Polat

  Bayiliğiniz feshedildiyse başka bayilik alarak istasyonunuzu çalıştırabilirsiniz. Eski dağıtıcınız intifa konusunda tedbir kararı almadıysa bir sorun yok demektir. 18.09.2010 tarihinde de bir sorun çıkacağını zannetmiyoruz.Zira son gelişmeler dağıtıcıların RK kararına uyacakları izlenimini uyandırmaktadır.

 5. Hüseyin Polat 21. Mar, 2010 | 10:50

  Pol-pet petrol Tur.Kon.veDin.Tes.Tic,lts şti’sahibiyim.İntifaların 5 yılla sanırlandırılma kararını çıkmasını sagladık.Bu konuyu zaten biliyorsunuz.Benim sorunum 5yıl sınırlandırama kararınıdan sonra dağıtıçı şirketin yoğun saladırısına maruz kaldım.Senmisin bu kararı çıkartan Sırasi ile intifa davaları,cezai şart davaları birbiri ardına açıldı.Bayiilğiğmiz tek taraflı olarak feshedildi.Şu anda istasyonumu kapalı.Bir takım sorunların çözümünü denedim.Fakat dağıtıçı şirket çeşitli engeller çıkarttı.Şimdi istasyonumu tekrar faaliyete sokmak için,satlık,kiralık veya ortaklık yolu ile açmak istiyorum.Bu konularla ilgili olarak çözüm yolu arıyorum.Şimdiden teşekkürler.H.Polat

 6. Sayın Polat, hem geçmiş olsun hem de bayilerin önünü açan bir sisteme imza attığınız için tebrikler diyelim. Tek taraflı fesihten sonra başka dağıtıcı ile anlaşmamanızda bir neden yoktu, niçin kapalısınız. Sanırım borç vs. olsa gerek. Daha geniş bilgiyi ve neler yapmak istediğinizi info@istasyonlaw.com adresine yazarsanız, ortak bi çözüm yolu bulmaya çalışırız. Kolay gelsin.

 7. sayın edtitor benm opet petrolculuk a.ş. ile 1998 yılında yaptığım anlaşma çerçevesinde 25 yıl intifam bulunmaktadır lakin ogün koşullarına göre şirketten ne istasyona herhangi bir yatırım nede hibe ve benzeri bedeller aldım yeni çıkan 5 yıllık intifadan dolayı şirket bana herhangi bir yaptırımda buluna bilirmi tşkler

 8. Sayın Nizamettin bey,
  Bayilik sözleşmenizdeki şartları bilmeden buna cevap vermek zor. Özellikle satmayı taahhüt ettiğiniz tonajla ilgili madde varsa ve bunu tutturamamışsanız sıkıntı olabilir. Ancak şirket bugüne kadar bunu gündeme getirmemişse, sizden memnun demektir.

 9. sayın editör, 2004 yılında annem sahip oldugu istasyonumuzu,petrol işiyle ugraşan bir şirkete 10 yıllığına kiraya verdi. kiracı şirket,ana dağıtım firmasıyla aynı dönem icinde on yıllık bayilik sözleşmesi imzaladı. annemde ana dağıtım firmasına,kiraya verdigimiz şirket adına 10 yıllık intifa verdi.biz rekabet kurulunun almış oldugu 2002/2 sayılı karardan faydalanıyormuyuz? ne yapmamız gerekecek. bilgilendirirseniz memnun oluruz. teşekkürler. e

 10. Turgut bey bu konuda size cevap vermiştik.

 11. Sayın Editör bey,
  Satın aldığımız şirket 2004 yılında Aytemiz e 15 yıllık intifa vermiş, biz de 2009 yılında devir aldık ve Akpet ile bedelsiz ve yatırım almadan 1 yıl önce 5 yıllık sözleşme yaptık, 18/09/2010 tarihinden sonra intifa kalktığında intifa önce verildiğinden sözleşmenin de hükmü biter mi, sözleşmede intifa ismi geçmiyor, sadece 5 yıllık sözleşmeyi tek taraflı nasıl ve hangi şartlarda feshedebiliriz, kar mahrumiyeti ya da başka tazminatlarla bizi bağlar mı, intifa bitse bile 4 yıl daha ruslarla çalışmak zorundamıyız

 12. Ümit bey bizi telefonlarımızdan arayın daha kolay anlatırız. Buradan soru cevap uzun olacak.

 13. SAYIN EDİTÖRÜM
  Bizim bir akaryakıt istasyonumuz bulunmakta.2004yılında bir anabayine intifa hakkı verdik.10yıllık.ve 2014de bitiyo.yalnız2007yılında şirketimiz değişti.ortaklar ve şirket ismi değişti.2007 yılında 5 yıllık sözleşme yapıldı.bitmek üzer.sonra şirket 10 yıllık sözleşme yapamadıkları için ek 2012 -2017 arası bize yeni sözleşmeimzalattı.yeni lisansıda aynı dağıtım şirketi ile yaptık. bizden tekrar 5 yıllık yazı istiyorlarve biz vermek istemiyoruz.dağıtıcı şirket bunu epdk ya bildireceklerini ve intifa alınamayacağını bildireceklermiş. bize bu konuda nekadar zarar gelir.2012ye kadar çalışmak zorunda değillermi.bize 2012ye kadar mal verebilirlermi.acaba bizi sıkıntıya koymakmı niyetleri.eşim cezaevinde.eşim ile görüştüğümüzde en sağlıklı bilgiyi sizlerden alabilecegimi söyledi.sizlerden yardım bekliyorum.firma bizi sıkıştırıyo.eğer var ise telefon numaranız .eşimin cezaevinde telefon ile görüşme hakkı var.sizin açınızda zararı yok ise sizler ile telefon açıp görüşmek istiyor.cevabınızı bekliyor şimdiden teşekkür ediyorum.

 14. Sayın Bora

  Telefonlarımıza iletişim bölümünden ulaşabilirsiniz.

 15. sayın editörüm sorumuzun cevabını nezaman alabiliriz.bide telefon numaranız 0554954821 mi.değil ise size nasıl ulaşabiliriz yardımcı olursanız çok sevinirim. bir telefon numarası istiyorum. şimdiden teşekkür ederim.

 16. Sayın Bora
  2004 yılında verdiğiniz intifa 18.09.2010 tarihinde biter. Sözleşme taraflarını bilmeden diğer sorularınıza doğru cevap veremeyiz. Bize ulaşacağınız telefon numaraları iletişim bölümünde. 13.09.2010 tarihinden itibaren bize bu numaralardan ulaşabilirsiniz.

 17. caglar yılmaz 12. Eyl, 2010 | 23:30

  Sayın Editör

  Mülk sahibi olduğumuz istasyonumuzu 2002 yılında 2016da biticek şekilde akaryakıt firmasına kiraya verdik.
  sözleşmeye baktım (bu konuyu RK yasasını daha dün duydum o yüzden kusuruma bakmayın)
  sözlememde kiralayan akaryakıt firması intifadan bahsetmyor ama tapuda eğer tek taraflı fes olursa onuda ceza koyup bunuda tapuda ipotekletmişiz.
  şimdiki durumda biz bu şartlar altında bu kira sözleşmemizi iptalini istiyebiliyormuyuz
  ve yeni bir sözleşme yapma hakkına sahib olabilirmiyiz
  teşekkürler

 18. Sayın Çağlar Yılmaz

  Kira sözleşmesinin esası bir bayilik ilişkisine dayanıyorsa 18.09.2010 tarihinde biter.

 19. cuma sarıkaya 23. Oca, 2011 | 21:23

  sayın editör 1999 da.ruhsatsız olarak istasyon çalıştırıyordum 2003 yılında ruhsatlı çalışmak için müracatımı yaptım tüm işlemlerim bittigi halde bu sefer mesafe şartından dolayı ruhsatımı alamıyorum 2004 yılında epdk ya lisans için müracat ettim eksik evrak sebebiyle lisans alamadım şimdi ne yapmam lazım ruhsat almak için.

 20. Cuma bey
  Mesafeden muaf tutulamazsınız. EPDK bununla ilgili bir karar almışsa da ruhsatsız çalışma durumunda bir kazanılmış hak söz konusu olmaz.

 21. Sayın Editörümüz
  Otomasyon kurulumunun epdk kararıyla dağıtıcı şirketler tarafından yapılacağı kesin karara bağlanmıştır.
  Fakat dağıtıcı şirket bizden aylık 175usd + kdv para talep ediyor bu yasalmıdır?bilgileriniz için şimdiden çok teşekkür ederim.
  Saygılarımla
  Halil Karaismail
  Bolu

 22. Halil bey otomasyon kurulumunu dağıtıcı yapar. Eğer denetim yükümlülüğü ondaysa masrafı da o yapacak. 175 USD yi vermediğinizi düşünelim. Denetimi nasıl yapacak.

 23. Vedat Güneş 23. Oca, 2012 | 07:58

  Merhabalar,ekim ayında istasyonumun intifası bitiyor.5 yıl önce aldığım bir yatırım var.Ayrıca tonaj taahütümde var.Başka bir dağıtıcıya geçersem,mevcut dağıtıcım hem sebepsiz zenginleşme hem de taahhütten dava açabilir mi?Yani her ikisinden de dava açma hakkı varmıdır yoksa sadece birinden mi dava açabilir?Teşekkür ederim saygılar

 24. Vedat bey bunun cevabı yaptığınız sözleşme içindedir. Bir avukata gösterirseniz size cevabı verebilir. Ancak biz her ikisinden de dava açabileceğini genel olarak söyleyebiliriz.

 25. Sayın editör 03 01 2008 tarihinde 15 yıl intifa ile dağıtcı ile anlaştık. 18 eylül tarihli sürece yakın bir süreçte noterden bir yazıyla 15 yıl için aldığım 600.000 doların 3.5 yıllık sürecini düşüp kalan miktarı banka h.nosu verip yatırmamı talep ettiler.yani 3.5 yıllık kulanımı dişüp kıstelyüm usulü hesaplayıp bana noterden yazı gönderdiler bende o gün için istedikleri parayı ödeyemiyeceğimden benim anlaşmam devam ediyor zaten bir yere tepişmiyorum diye noterden cevap yazdım oda buna karşılık bana ek yeni ( otarihte protokol imzalattı ) sorular 1) Benim anlaşmamne zaman biter 2) 2012 bitecekse şu an onlardan yeni 5 yıl için para talep etmem mümkünmü günlük 10 000 litreakaryakıt 3000 litre lpg satıyorum bu satışın diğer yıllarda 20 000 litrelere çıkma ihtimali var beni aydınlatırsanız sevinirim Naim zorlu tşk.

 26. Naim bey ek protokolü bilmediğimizden cevap veremiyoruz. Yeni sözleşme için para talep edip etmeyeceğiniz, onların verip vermeyeceği ticari bir konu ve taraflar özgür iradeleri ile hareket ederler.

 27. Kenan bey, sizden önce lisans aldığı için siz mesafeye tabisiniz.

Türkiye'nin Enerji Hukuku Sitesi