EPDK’dan merak edilen sorulara cevaplar

PPD_Lisans_SSS

Linki tıklayınız

Twitter Digg Delicious Stumbleupon Technorati Facebook

254 Cevaplar | “EPDK’dan merak edilen sorulara cevaplar”

 1. sayın ahmet taner bey
  eğer siz daha önce kurmuş olsaydınız lpg yi: sizden önceki bir yerde 2 değilde 10 trilyonluk bir yerde yatırm yapmış olsaydı ve mesafade tutmasaydı peki siz açılmasına izin verirmiydiniz

 2. Sayın Editör, öncelikle iyi çalışmalar,sorum şu.Mevcut akaryakıt istasyonum için başka bir şahıs üzerinden LPG ruhsatı alıp alamayacağımı merak ediyorum.Saygılar.

 3. Aynı parselde birden fazla işyeri ruhsatı alınabilir.

 4. Faruk AYDIN 16. Nis, 2011 | 13:11

  biz 1960 yılından beri akaryakıt istasyonu işletmecisiyiz. lisanssız mal satışından dolayı epk tarafından 50.000tl lik bir cezamız var. dava açılmıştır ve danıştayda görüşülmektedir. ceza tarihi 2005 dir. torba yasasında bu cezanın indirimi veya taksitlendirilmesiyle ilgili bilginiz varmı? eğer davadan vazgeçer isek yapılabilecek bir indirim olduğunu duyduk. en azından gerekli bilgiye nereden ulaşabileceğimizi söylerseniz sevinirim.
  Size bir sorum daha olacak. biz bu akar yakıt istasyonumuzu satış işleminden dolayı devir edecektik ancak belediye ruhasatı devir edemeyeceğini söyledi. şehir içinde kalmış olan bu istasyonun diğer bütün ruhsatları vardır. imar planında park alanı olarak gözükmektedir. nasıl bir yol izlememiz gerektiğini söylerseniz seviniriz. iyi çalışmalar…

 5. Sayın Aydın, EPDK cezaları 6111 sayılı yasadan yararlanmıyor. İstasyonu devir işleminde ruhsatı devrederseniz sorun çıkmaz. Ancak bu bilgi genel olup özel durumunuzu bilemeyiz.

 6. Sayın Editör;
  İstasyonumuzda bulunan lokanta ve market alışverişlerini kapsayacak şekilde araba kampanyası yapmak istiyoruz (akaryakıt ve otogaz alımlarını kapsamayacaktır) .Şuanki promosyonlarla ilgili yönetmeliklere göre buna engel bir durum varmıdır. Bilgilendirirseniz seviniriz. Saygılarımla..

 7. Sayın Zafer bey, öncelikle Milli Piyangı İdaresi’nden izin alacaksınız. Ancak market ve lokanta alışverişleri bir arabayı finanse edecek mi. Bize göre sorun yok ama eğer siz dolaylı yoldan istasyonu da kapsama alanına sokmak istiyorsanız problem çıkabilir.

 8. Sayın Editör; LPG’yle ilgil sorularada cvp. veriyormusunuz?

 9. Numan bey, biz burada sorulara cevap vermiyoruz. Çünkü buradaki dar şartlarda sorunun anlatılması ve cevaplandırılmasıyla sorunlar çözülmez. Biz sadece genel içerikli yazılara izleyenlerle brlikte hukuki yorumda bulunuyoruz.

 10. Name (required)uğur 30. May, 2011 | 14:47

  şirketler kendi araçlari icin pompa kullanabilirmi yani sadece kendi araclarina motorin tedarik etmek icin

 11. Uğur bey serbest kullanıcı lisansı alıp kullanabilirler.

 12. sn. editör.. önceleri edpk benzin istasyonlarına lisans verirken mesul müdür istihdam edilmesini istiyordu ve denetimlerde de bu belgeyi kontrol ediyordu. fakat bu yıl yeni istasyonumuza lisans alırken bu şekilde bir şart aranmadı. bundan vaz geçildi de haberimiz mi yok? denetimlerde sıkıntı olur mu? teşekkür ederim.

 13. Serdar bey, sorumlu müdür LPG istasyonlarında zorunludur.

 14. önce selamlarımı göndererek soruma geçmek istiyorum.dagıtıcı firma ile 20.07.2011 tarihinde sözleşmem sona eriyor.sözleşme yenilemeyi düşünmüyorum.dağıtıcı firma otomosyonu kurmak içim araç ve gereçlerini daha önce gönderdi fakat bugüne kadar kurmadı.01.07.2011 tarihi son gün bundan sonra ne olaçaktır.şimdiden tşk.

 15. Taner bey, otomasyon kurma yükümlülüğü dağıtıcıda olduğuna göre bırakın o düşünsün.

 16. SLM
  dağıtıcı firmayla aramız otomosyondan dolayı açılmak üzere bizim sözlemeyi tek taraflı olarak feh ettiği zaman bu ayın sonuna kadar otomasyon bağlanılması zorunlu bizim dağıtıcı bir firmaya bağlantımız olmassa tankımızda da yakıtımız olursa satış yapabilirmiyiz..
  yada nasıl bir yön çizmemiz lazım.

 17. Yavuz bey,sözleşme feshedilince lisans iptal olmaz. Tankınızdaki yakıtı btirebilirsiniz, ancak yeni yakıt alamazsınız.

 18. epdk bize ceza kesermi acaba otomasyonunuz yok diye bu süre içinde 3 ay bir bayi ile anlaşma yapmadığımız zaman…

 19. slm birde sorum şu
  dağıtım şirketi otomasyonu kurmakta sorumlu değilmi
  30.06.2011 otomasyon o zaman kadar kurulmassa sonuç ne olur.
  lisans değilde otomasyon ne olacak biz nasıl bir yön çizmemiz lazım
  2 ay içinde şirket anlaşmamız olmaz sa otomasyonun kurulmassa otomasyonsuz satış olurmu ceza olurmu?

 20. Yavuz bey, otomasyondan siz sorumlu değilsiniz, dağıtıcınız kimse o kursun o söksün…isterse 3 gün için olsun sizin sorununuz değil.

 21. tamam orasını anladım da tek taraflı bayiliği iptal ettiler diyelim bu ay çıkmadan bende dağıtım şirketsiz kaldım 2 ay içinde de anlaşma yapmadım kimseyle o zaman ne olur epdk bana ceza yazabilirmi…

 22. Yavuz bey, anlamadığınız konu şu, otomasyon dağıtıcının sizi denetlemek için kuracağı bir sistem. Yükümlülüğü de ona ait. Siz neden dert ediyorsunuz, kurmazsa cezası ona. Anlaşmayı iptal ederse yeni dağıtıcıyla sözleşme yapana kadar başkasından yakıt alamazsınız. Eski dağıtıcı da sözleşmeyi iptal ettiğine göre denetlenecek ortada bir şey yok demektir.

 23. herşeyden önce selamalleyküm,20.07.2011 tarihinde sözleşmem sona eriyor.dağıtıcı firma otomosyon kurmadı.1temmuz dan sonra otomosyonsuz satış yaparmıyım.yaparsam ne olur.sözleşmem devam ediyor

 24. Taner bey, otomasyon kurma yükümlülüğü dağıtıcıdadır. Kurmazsa sorun ona aittir.

 25. sayın editör doğru söylüyorsunuz fakat benim sualim şu:dağıtıcı firma otomosyonu benim istasyona kurmadı.stokta malım var 1 temmuzdan sonra otomosyon olmadan bu malı satabilir miyim.satamazmıyım.satarsam ne olur.şimdiden tşk

 26. Taner bey, dağıtıcı kurmadıysa cezası da ona gelir, siz neden anlamamkta ısrar ediyorsunuz bunu anlamıyoruz. Otomasyonun amacı dağıtıcının sizi denetleme sistemi kurma yükümlülüğü. Bunu yerine getirmezse EPDK onu sorumlu tutar sizi değil. Sorun malı satıp satamamakta değil, sattığınız malın denetime tabi tutulması ve bunu da dağıtıcı yapacak.

 27. kadir tiryaki 22. Haz, 2011 | 16:38

  iyi günler benim de bi sorum olacaktı dagıtıcı diyor ki kurulan otomosyonun parası sizden alınacak diyor bizi denetlemek isteyen de onlar biz para vermek zorundamıyız acaba

 28. Name (required) 23. Haz, 2011 | 06:04

  ESKİ RUHSATLI MEVCUT AKARYAKIT İSTASYONUNA LPG RUHSATI ALINMAK İSTENMEKTEDİR. YAPILAN İNCELEMEDE İSTASYONUN 850 MT MESAFESİNDE LPG RUHSATLI İSTASYON MEVCUTTUR. İLGİLİ FİRMAYA DURUM BİLDİRİLDİ ANCAK FİRMA İMAR PLANINA LPG İŞLENİP SAĞLIK KORUMA BANDININ ONAYLANMASINI TALEP ETMEKTEDİR. BELEDİYE OLARAK BU İŞLEMİ YAPAMAYACAĞIMIZI BİLDİRDİK ANCAK FİRMA BU YAPTIĞIMIZ İŞİN USULSÜZ OLDUĞUNU BELİRMEKTEDİR. BU KONUDA BİLGİ VERMENİZ.

 29. Kadir bey, sistemi kuracak olan parasını da verecektir.

 30. Kenan bey, LPG lisansı alabilmek için en yakın LPG nin 1 km uzakta olması gerekir. İmara planı vs. hepsi geçersiz.

 31. taner samer 23. Haz, 2011 | 18:38

  Sayın Editör
  Otomasyon sisteminin kurulmamasından dolayı biz bayilere ceza gelirmi?Daha önce zaten lisanstan canımız yandı bilgi verirseniz sevinirim. şimdiden teş. ederim

 32. Taner bey, dağıtıcının yükümlüğünde olan bir işlem için size sorumluluk yüklenmez. Ama biz olmaz diyorsak da cezayı veren EPDK. Bugüne kadar yasal olmayan bir çok şeyi yaptılar. Bunda da ne yaparlar bilemeyiz.

 33. sayın editör

  30/06/2011 tarıhınde zorunlu kılanan otomasyon sistemi dağıtım şirketi mesulıyetınde oldugunu bılmekteyız,otomoasyon sırketı ıle sozlesme ımzaladık fakat henuz kurulum gerceklesmedı yogunluktan.ve bugun dagıtım sırketı sozlesmemızı tek taraflı fesh ettıgını tarafımıza duyurdu.sorum su depomdakı akaryakıtı otomasyon sıstemım olmadan satabılırmıyım??

 34. Mehmet bey,
  Dağıtım şirketleri otomasyon sistemlerini yetiştiremedikleri için ve olası cezalardan kurtulmak için bayilikleri feshediyorlar. Fesih nedeni de mutlaka tonaj taahhüdü oluyor. ne taraf dönerse dönsün her zaman kazık bayiye batıyor. Otomasyon sistemi olmadan maal satılabilir. Malın kontrol yükümlülüğü dağıtıcıdadır.

 35. otomasyo sıstemıyle ılgılı bı soruda ben soryım;otomosyon sıstemıyle ılgılı dagıtım ısrketım bana bır ıhtarname cektı bende bu ısı yapan bı sırketle anlastım alt yapıyı hazırladım ama daha tam olarak kurulmadı ve bu aksam saat 12 den sonra ben satıs yaparsam bunun cezası kıme gıder banamı yoksa dagıtım sırketınemı gıder ???

 36. Halil bey, otomasyon olmadan satış yapılmaz diye bir kural yok.

 37. akaryakıt istasyonlarının içersindeki dükkanlarda içkili yer açılabilirmi?

 38. Gökhan bey, açılabilir ancak %5 den fazla alkol içeren içki satışı yapılamaz.

 39. sn editör dağ.firmam bizim sözleşmeyi askıya aldığını söylüyor 11ayda sözleşmem bittiği için beni sıkıştırıp yeni sözleşme yapmak istiyor kabul etmedim otomasyonu da kurmadı şimdi ben noter tesbitiyle ihtar çeksem haklımı olurum veya benim firmam beni fesh etmemiş olabilirmi geçerli mazereti ne olabilir çünki 730bin tl cezası var diyolar geniş açıklamanıza ihtiyacım var tşkrlr.

 40. Salim bey, bu söylediğinzi işlerin tamamı hukuki sorundur ve bunun çözüm yeri avukatlardır. Tahmin üzerine yorumda bulunamayız. Cezaya gelince, ceza dağıtıcıya kesileceğinden siz sorumlu olmazsınız. Ancak dağıtıcılar otomasyon kuramadığı bayilikleri feshediyorlar. Sizinki de feshedilmiş olabilir.

 41. EPDK tarafından 2007 yılında tarafımıza idari para cezası kesildi. İş bu idari para cezasına karşı Danıştay’da dava açtık. Davamız halen devam ediyor. Öğrenmek istediğim; yargı süreci devam ederken idari para cezasına herhangi faiz yada gecikme zammı uygulanıyor mu?Uygulanıyor ise oranı nedir?Teşekkürler.

 42. Zeynep hanım, yargı süresince faiz vs. işlemez.

 43. Name (required)mustafa 14. Tem, 2011 | 12:01

  s.a bızım sorunumuz su 4yıl once bızım lpg arsamız bag gozuktugu ıcın kapandı lpg buyuksehır ble. gectıgı ıcın ama daha onceden calısıyorduk tum ruhsatlarmız var karayolarının ruhsatını kabul etmıyor beledıye oyuzden kapattı bızım ruhsatımız alacaksınız dıyor bunu acmamız munkunmu acaba …

 44. Mustafa bey, işyeri açma ruhsatı LPG için ayrı veriliyor. Eksikliklerinizi belediyeden öğrenin.

 45. tek eksıgımız yapı kulanma izin belgesi baska eksıgımız yok

 46. Satın editör Danıştay İDDK’nın vermiş oluduğu onama kararına karşı karar düzeltme yoluna başvurduğumuz taktirde, haksız olarak karar düzeltme yoluna başvurduğumuza kanaat getirilirse adli yargıda olduğu gibi her hangi para cezası var mıdır acaba?

 47. SELAMLAR DAĞITICI FİRMA TAPUYA 08.08.2011 TARHİNE KADAR SÜRELİ İNTİFA KOYDU.SÖZLEŞMEMİZ 30.07.2011 TARİHİNDE BİTTİ.BU SÜRELİ İNTİFAYI KANUNEN DAĞITICI FİRMA MI YOKSA BAYİİ Mİ KALDIRMAK ZORUNDA.

 48. Taner bey süre dolunca intifa taleple kalkar. Sizin talebiniz de yeterlidir. Kaldırma masrafları size aittir.

 49. Zeynep hanım İdari Yargılama Usulü Kanununda böyle bir hüküm bulunmamaktadır.

 50. Merhaba
  Bizim (x) firmasından istasyonlu bayiliğimiz var. fakat (x) firmasıyla ÖTV’siz satış konusunda anlaşamadığımızdan başka bir (y) firmasından ÖTV’siz satış Yapabilmek için bayilik almak istediğimizde (y) firması için istasyon Şartı varmıdır acaba?
  teşekkür ederim