EPDK’dan merak edilen sorulara cevaplar

PPD_Lisans_SSS

Linki tıklayınız

Twitter Digg Delicious Stumbleupon Technorati Facebook

254 Cevaplar | “EPDK’dan merak edilen sorulara cevaplar”

 1. Sayın Şenay, bayilik (istasyonsuz) lisansı sahipleri bir akaryakıt dağıtıcısının tescilli markası altında faaliyette bulunarak akaryakıtın ve madeni yağın kullanıcılara satışı hizmetini verir. İstasyonsuz kategorisi altında verilmiş bayilik lisansı sahipleri, benzin türleri ile motorin, kırsal motorin ve otobiodizel satışı yapamaz. Ayrıca istasyonsuz bayilerin tarımsal amaçlı satış yapması da mümkün değildir. Bu sebeple ÖTV li ya da değil; benzin, motorin, kırsal motorin ve otobiodizel satacaksanız istasyon şarttır.

 2. Name (required)haci 04. Eki, 2011 | 10:28

  sayın editör önce selamlarımı gönderiyoum.benzinde ve diğer beyaz ürünlerde fire oranı nedir ve nasıl hesaplanır.

 3. Taner bey biz hukukçuyuz, sorunuz teknik bir iş.

 4. sayın editör by benim köy yerlerinde şubelerim var oralara otomosyon kurmak gerekiyomu sizin bilginize ihtiyacım bar şimdiden tşk

 5. Kenan bey, köy şubelerine de otomasyon kurmak gerekir. Ancak bunu yapacak olan dağıtım şirketidir.

 6. tamam ama ücretlerini bizden alıyolar ve sadece köy ponpası yani tek bi ponpası var ve sadece motorin veriyo yani merkez koyulluyodu ama şubelere katıldıgını bilmiyodum

 7. Kenan bey ücret ödemeyin, satışa devam edin. Ceza size gelmez.

 8. muammer özer 16. Kas, 2011 | 11:29

  İyi günler, geçtiğimiz yıl bir dağıtım şirketi ile 5 yıllık sözleşme imzaladık. Yatırım veya hibe-destek almadık. Ancak şimdi bu sözleşmeyi tek taraflı feshetmeyi düşünüyoruz, bu mümkün mü?

 9. Muammer bey, sözleşmeyi feshetmek mümkün ama sonuçları ne olur onu sözleşmeden çıkartmak lazım. Sözleşmenizi bir avukata gösterin, cezai şart, kar mahrumiyeti vs. sonuçları ağır olabilir.

 10. merhaba ben otogaz bayisim.dağıtıcı firma istasyonda 3 kez yok sattırdı bunların ikisini mahkeme kararıyla tespit ettirdim.ayrıca anlaşma yaparken vercekleri karı aşağa çektiler bu durumlar fesih sebebi olabilirmi ipoteği kaldırmada sorun yaşanırmı.sozleşmede ceazi şart yok teşekkürler

 11. Necmi bey, haklısınız ama bunlar hukuki meseleler ve sözleşmelerinizi görmeden bir cevap vermek doğru olmaz. Bir avukata başvurun.

 12. slm editörüm istasyon sahibiyim mağduruz otomasyon sisteminin tüm masraflarını biz karşılıyoruz neyse onada razıyız bedeli 11.000.00 tl civarıdır ödemesek sözleşmemizi iptal edecekler satışımız azdır diye köy yolundayız neyse razıyız ama bundansonra bayilik deyiştiği zaman sorun çıkıyor. her dağıtıcı firmanın ayrı birbirine uymayan bir otomasyon sistemi var her zaman dağıtıcı firma deyiştiğinden ayrı bir otomasyon sistemine ihtiyacımız var olurmu bukadar haksızlık herzaman 11.000.00 tl cebimizden çıksa… sizden isteyim bu sistemlerin hepsinin birbirlerine uym sağlayan bir çatı altında toplanmasıdır lütfen sizden rica ediyorum gerekirse bu sorunu bir çözümü için bir üst makama aktarmanızı istiyorum. bilgilerinize arz ediyorum

 13. mevcut arazımızın icinde lpg ıstasyonu yaptık.yan arazıde bızım.mevcut petrol alanının sınırında yaptıgımız ıcın koruma bandını ıhlal ettıgımız soylendı 5 metre,fakat turkiyede her ıstasyonda 5 metre koruma bandını cogu ıhlal etmektedır.bız tse belgesı alabılıyormuyuz ?yoksa 5 metre gerı mı cekmemız gerekıyor?mevzuat hakkında bılgı verebılır mısınız ?belediye topu epdk atıyor epdk da beledıyeye atıyor.bu sorun olur mu olmaz mı.

 14. Sayın akad, yasal düzenlemeleri, her kurum kendisine ait incelemeyi yaparken dikkate almak durumundadır. İlk incelemeyi belediye yapıyorsa o dikkate alacaktır.

 15. necmi çolak 08. Ara, 2011 | 22:20

  selamlar herkese iyiki varsınız!benim sorum akaryakıt ve lpg istasyon olarak imar planına işlenmiş arazim var.bu arazinin lpg kısmının lisansını alıp satış yapıyorum.bizim burda kelli felli çok adam var( uzun hikaye )yakın yerde (800metre)güzergahımda akaryakıt kurmak istiyorlar.bende size müsade etmem dedim boşuna masraf etmeyin lisasns alamazsınız dedim.iyi demişmiyim belediye sınırları içerindeyiz.ömrümü buraya verdim bu kelli felli adamlar bizi taktığı yok ve sizin yazılarınızı dikkatle takip ediyorum. bir çok örneğinizi okudum alamaz dediniz !!!siyaset beni yenermi????

 16. necmi çolak 08. Ara, 2011 | 22:55

  selam!valla siz olmazsanız bizler ne yaparız kime sorardık bilmiyorum sizlere saygılar.sorum 1999 yılında arazinin akaryakıt ve lpg istasyonu olarak plana işlenmesimi onemlimi!!!! bu arada burası otogaz olarak faaliyette ancak 800 metre yakınımda istasyon açma durumu soz konusunu bunlar lisasn alabilirmi ben sadece otogaz satıyorum diye lisans alabilirlermi
  mesafe tutanağına takılmaları gerkir bilfiğim kadarıyla doğrumudur

 17. Necmi bey siyaset sizi yener mi bilemeyiz. Ancak sizin akaryakıt lisansınız yoksa ve açmak isteyenin arazisine 1 km mesafede istasyon yoksa lisans alır. Ancak arazisinin imar planına akaryakıt istasyonu olarak işlenmiş olması gerekir.

 18. lukoil aksa a.ş. 13. Ara, 2011 | 11:05

  akaryakıt istasyonumun toplam alanı 3700 m2.ticari ve 3 kat imarlı.belediye sınırları içerisinde bulunmaktadır.TSE 12820 VE TSE 11939 standartlarına göre yapılmıştır.akaryakıt istasyonumun içerisinde giriş çıkışları engellemeden,parlayıcı,patlayıcı,ateşleyici madde satan bir işyeri açmadan eczane medikal optik gibi işyerleri açmak istiyorum.belediye olmaz açamazsın diyor.akaryakıt istasyonlarında market,oto lastik,yıkama haricinde işyeri açılamazmı.aydınlatırsanız sevinirim.

 19. lukoil aksa a.ş. rumuzlu okuyucumuz. Belediye red gerekçesini söylesin ki biz bunun yasal olup olmadığını söyleyebilelim. Belediye red için yüzlerce sebep söyleyebilir.

 20. lukoil aksa a.ş. 17. Ara, 2011 | 10:13

  gereçke petrol istasyonunda oto lastik,market,yıkama haricinde işyeri olmaz diyorlar.resmi olarak evrakta gösteremiyorlar.

 21. iyi gunler
  epdk tarafından kesilen para cezasında danıştaya yapılan itiraz 30 gunluk erken odemede faydanılabilecek indirimi etkiler mi?
  2.sorum : epdk ya gönderilecek itiraz dilekcesinde herhangi bir şekil şart zorunluğu var mıdır?

  teşekkürler

 22. Ali bey, bize göre dava açmak tahsilatı durduracağından kesinleşmeden itibaren de bu hak kullanılabilir. Ancak maliyenin ipiyle kuyuya inilmez, kabul görmeyebilir. 2. soruna cevap, EPDK’ya ne itirazı göndereceksiniz anlayamadık. davadan bahsediyorsan, bir avukata başvurun. Bu soru bile bize göre işinize önem vermediğinizin bir göstergesidir. Herkes işini yapsın, bu avukatın işi. Avukatın yapacağı işi şekil şartı var mı gibi bir soruya alacağınız cevapla başarabileceğinizi zannetmeyin. Kusura bakmayın böyle yazıyoruz ki yanlış hareket ederek zarar görmeyin.

 23. editör bey
  davadan bahsetmiyorum zira epdk da kamu niteliğinde bir kurum olduğu için çıkan karara danıştaya dava acmadan once itiraz edilebilmektedir. iptal davası ayrı bir konu ilginize teşşekkkür ederim iyi çalışmalar dilerim…

 24. Ali bey, bizim bilmediğimiz bir yol biliyorsanız başka tabi ki ! Kolay gelsin.

 25. Hacı AYPEK 03. Oca, 2012 | 21:46

  sayın editor bey ben belediye mucaver alanı dısında calısan akar yakıt istasyonum var.yapı kullanma izin belgesini 1988 yılında aldım.kilometre mesafesinden haberim olmadıgı icin benden once ki istasyonun LPG ruhsatı oldugu icin ben LPG ruhsatı alamıyorum.İstasyonumun devlet yolu dısında yani yan tarafında kadastıro yolu bulunmaktadır.kadastıro yolundan istasyonumun bulundugu parsele kadastro yolundan giriş alarak LPG ruhsatı albilir miyim? iyi çalısmalar..

 26. Hacı bey, ruhsat almak istediğinizi parselin cephesi neresiyse ölçüm oradan yapılır.

 27. sayın editör ben bir benzinliğin pazarlık aşamasındayım. bu benzinlık 5 yıl ıttifakı var ve mevcut bünyesın de kiracı var. 1.5 yıl doldurmuş ben mevcut olan bu benzınlıgı satın aldığım da bu kiracıyı çıkarabilirmiyim.

 28. Özkan bey, kiraya verme hakkı intifa hakkı sahibi olduğundan çıkartamazsınız.

 29. denizli ilinde 01.01.1995 tarihinden bu yana akaryakıt istasyonu işletmekteyim.ancak lpg lisansım yok 31.12.2005 tarihinde istasyonum 3 şahıslara kiralıktı bu yüzden lisans işlemlerini aksattık o tarih itibariyle lisans müracatı yapamadık şimdi lisans alabilmem için ne yapmam gerekir cevaplandırısanız sevinirim

 30. Sayın Şeref Yılmaz
  Mesafe şartı tutuyorsa bayilik sözleşmesi yapacak ve lisans başvurusunda bulunacaksınızLPG için gerekli teknik koşullar konusunda dağıtım firmaları yardımcı oluyorlar.

 31. Ülfet Kulu 19. Oca, 2012 | 13:08

  Merhaba İstanbulda LPG si olmayan bir akaryakıtı istasyon sahibiyim,İstanbul ruhsat ve denetim müdürlüğü, istasyonumuzda yaptığı denetimlerde bizden istasyonda mak.müh.odasına kayıtlı makina mühendisi meshul müdür istediler.Bildiğimiz üzere LPG si olmayan akaryakıt istadyonlarından 2006 nisan ayında çıkan kanuna göre makina mühendisi meshul müd. zorunluluğu kaldırıldı.Bu konuda fikirlerinizi beyan ederseniz sevinirim.

 32. necmi çolak 19. Oca, 2012 | 23:19

  selamlar benim otogaz istasyonum var plana işlenmiş gereken izinler alınmış ve 1 yıldan fazladır faaliyette.karayollarına da terkini yapmıştım şimdi ise kadastro yada karayollarının teknik hatasından dolayı sanırım yolun 8 metresi istasyon içine giriyor.k.yolları beni mahkemeye vermiş diye duyum aldım.aleyhimde bir durum olabilirmi.işin doğrusu bu bolge 55 yılında kadastro girmiş ve yenileme yapmadan yol projesi yapmışlar ve plana işlemişler.benim istasyon yerinide ayırmılar parsellerde kaymalar olduğu için 8 metre karşıdan geçmesi gerekirken stasyona girdi.bana sorun yaşatırlarmı aydınlatırsanız çok memnun olurum saygılarımla

 33. Ülfet bey, eğer depolama kapasiteniz 150 m3 den büyükse 1. sınıf gayrısıhhi müessese sınıfına girersiniz. Bu durumda sorumlu müdür şartı vardır.

 34. Necmi bey, dava dosyasına bakmadan yorum yapılması doğru değil. Dosyayı avukatınıza inceletin.

 35. aydinaltinok 20. Oca, 2012 | 12:30

  sayın editör köyde tek pompalı tek tanklı benzinliğe dağıtım şirketi otomasyon taktırdı şimdi karşılığında 13000 tl istiyor bunu bizim ödememizmi gerekiyor ne yapmam lazım

 36. Aydın bey ödemeniz gerekmiyor.

 37. aydın altınok 23. Oca, 2012 | 06:19

  sayın editör bilginiz içinteşekkür ederim ödemeyeceğiz ama adımıza fatura kesip göndermişler bunu neyapacağız teşekkürler

 38. Aydın bey faturaya 8 gün içinde itiraz edeceksiniz.

 39. Aziz ÖZCAN 28. Oca, 2012 | 22:42

  Sayın editör EPDK nın almış olduğu karar gereği akaryakıt alımından kazanılan puanların sadece akaryakıt alınarak kullanılmasının iptali ile ilgili açılmış bir dava varmıdır?

 40. Aziz bey bizim bilgimizde olan bir dava yok.

 41. aydın altınok 07. Şub, 2012 | 16:06

  sayın editör şu anda petrol istasyonum şirket adına şirket sahibi ben ve oğlum lisansımızı kendi adıma çevirmek istiyorum ne yapmam gerekiyor saygılar

 42. Aydın bey, lisans sahibi lisansını iptal ettirecek siz de yeniden lisans alacaksınız. http://www.epdk.gov.tr sitesinden lisans tadili bölümlerini okuyun.

 43. şubat 2012 de ebdk ka yetkili leri akaryakıt istasyunumda denetimde buludular denetim sırasında tank otomosyonu kurulu olmadıgı tesbit edilmiş olup tutanak tanzim edilmiştir. ACABA BU İŞDEN DOLAYI İSTASYON SAHİBİ OLARAK BİR CEZA YERMİYİZ

 44. Savun rumuzlu arkadaş, otomasyon kurmak dağıtım şirketinin yükümlülüğündedir. Ama EPDK’nın ne yapacağı belli olmaz.

 45. sayın editör lpg otogaz istasyonlarında sorumlu müdür(mesül müdür)çalıştırma zorunluluğu kalktımı devam ediyormu?

 46. Erkan bey, devam ediyor.

 47. kardeşler petrol 21. Şub, 2012 | 09:57

  slm biz bir dağtım akaryakıt firması ile 5 yıl sözleşme imzaladık istasyonu 2 çalıştırdık .akaryakıt istasyonunu başka bir şirkete devir ettik.devir alan şirket de aynı dağtım şirketi ile sözleşme imzalayıp devam ediyor.benim sorum şu olacak.bizim imzaladığımız protokol den bize herhangi bir ceza gelir mi? dağıtım firması devir alan şirket ile sözleşme imzaladığı için bizle olan bağlantısı biter mi?bu konu hakkında yardımcı olusan sevinirim.

 48. Sayın Kardeşler Petrol, sözleşmeleri ve protokolleri incelemeden buna cevap vermek doğru değil. Size yönelmeleri mümkün olabilir. Bir avukata başvurun.

 49. soner şahin 27. Şub, 2012 | 12:43

  Merhaba sayın editör,Shell le 15 yıllık intifa için 2007 yılında anlaşma yaptım,yatırım aldım.18 Eylül sürecinde kalan 10 yıllık borcum için protokol yaptık.Şimdi bu protoklolde yazan miktarı ödersem hiçbirşeye gerek kalmadan serbest kalabilir miyim?Birde sebepsiz zenginleşme davalarından sonuçlanan dava oldu mu?Saygılar

 50. Soner bey, intifa senediniz ve sözleşmelerinizi görmeden bir şey söylenemez. Ancak 2007 yılında yapılan intifa 2012 yılında sona erer. Sebepsiz zenginleşme davalarından bir çok dava sona ermiş ve bir çoğu da devam etmektedir.