EPDK’dan mesafe Kurul Kararı

Bugün Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren 15.12.2016 Tarih ve 6664 sayılı Kurul Kararında, istasyonlar arasındaki mesafenin iki yapı arasındaki mesafe olduğu belirtilmiş, ayrıca yapının ne olduğuna dair bir tanımlama yapılmıştır. Buna göre:

Yapı: Akaryakıt ve LPG ihtiyacının giderildiği yer altı ve yer üstü tesislerini ifade eder.

Ancak kurul kararında ölçümün nereden yapılacağına dair yine bir açıklama yapılmamıştır.

EPDK’nın gelişen süreçte geldiği noktada mesafe ölçümünü belediyelere bıraktığını önceki yazılarımızda belirtmiştik. İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına İlişkin Yönetmelik hükümlerine göre mesafenin ölçüleceği düşünüldüğünden kurul kararına Yapı olarak bir tanımlama yapılmış ve bahsi geçen yönetmeliğin Mesafe Ölçümü başlıklı 34. maddesimi hedeflenmiştir ? Maddeye göre:

Mesafe ölçümü

Madde 34- Meyhane, kahvehane, kıraathane, bar, elektronik oyun merkezleri gibi umuma açık yerler ile açık alkollü içki satılan yerlerin açılmasına izin verilirken mesafe ölçümünde, bina ve tesislerin varsa bahçe kapıları, yoksa bina kapıları; kapıların birden fazla olması durumunda en yakını esas alınır. Yüz metre uzaklığın ölçümünde, mevcut cadde ve sokaklar üzerinden yaya yolu kullanılarak, yaya kurallarına göre gidilebilecek en kısa mesafe dikkate alınır.

Ancak kurul kararının yine tam açık olmaması sebebiyle uygulamada yine sorun çıkacağı şimdiden bellidir.

Twitter Digg Delicious Stumbleupon Technorati Facebook

Henüz yorum yok, ilk yorumu yazabilirsiniz! :)

Türkiye'nin Enerji Hukuku Sitesi