Eski İstasyonda Mesafe Olmaz Yargı Kararı

LPG ruhsat başvurusu yapan bir istasyonun bu istemini reddeden ilgili belediyeye karşı açılan davada idare mahkemesi aynen ” mesafe kuralının……tarihinden beri akaryakıt satışı yapılan ve devren davacıya intikal eden bu yer için uygulanamayacağı, zira faaliyetin başlangıç tarihi itibariyle işyerinin istisna kapsamında kaldığı, aynı yer için akaryakıtın yanı sıra LPG için satış izni sürecinin, işyerinin istisna dışına çıkmasına yol açmayacağı açıktır” denmek suretiyle 2005 den önce faaliyette bulunan istasyonlara akaryakıt ve LPG işyeri açma ve çalıştırma ruhsatının verilmesi gerektiği belirtilmektedir.

Anılan karar temyiz üzerine Danıştay’da da onanmıştır.

Bize göre bu karar hukuka uygun ama mevcut düzenlemeye aykırıdır. İstasyonun ruhsat almasına karşın lisans alamayacağını düşünmekteyiz. Zira lisansla ilgili süreçte son merci Danıştay 13.Dairesi’dir ve bu dairenin yerleşik kararları mesafe kuralını katı bir şekilde uygulamaktır.

Bekleyip göreceğiz.

Twitter Digg Delicious Stumbleupon Technorati Facebook

27 Cevaplar | “Eski İstasyonda Mesafe Olmaz Yargı Kararı”

 1. a.levent seydim 15. Haz, 2013 | 18:03

  temyizde onaylanan kararın.tekrar ne için danıştaya intikal etmiştir,bilgilendirmeniz ricam…

 2. Onama kararına karşı karar düzeltme yoluna başvurulabilir.

 3. a.levent seydim 16. Haz, 2013 | 13:25

  cevap için tskler,sizden istirhamım dosya noları mahkeme isimleri burada yazarsak hepimiz takip edelim.zira iç hukuk yolları tükeldiği için tüm lpg otogaz satamayan mağdur olan bayilere aihm yolu açılacaktır.sayın editörün bu konuda bizleri yönlendirmesini ve aihm davalarını topluca üstenlenmesini rica ederim…

 4. a.levent seydim 21. Haz, 2013 | 15:25

  sayın editörden ricam lütfen bu kararın içeriğini anlatmasını mümkünse eğer dosya nolarını yayınlaması….

 5. Levent bey bu site kurulduğundan beri karar yayınlamadı ve ileride zarar doğuracak olaylara aracı olmak istemedi. Yazıdan da anlaşılacağı üzere biz mahkeme kararına rağmen lisan alımında problem çıkacağını ve sonunda lisansın iptal edileceğini düşünüyoruz. Bu sebeple karara güvenerek masraf yapılıp sonunda hüsrana uğranılabilir. Tavsiyemiz bu kararla ilgili lisans sürecinin de beklenmesi olacaktır.

 6. a.levent seydim 24. Haz, 2013 | 14:07

  sayın editöre çok teşekkür ederim.gelişmeleri paylaşıp bekleyelim.herkeze esenlikler dilerim…

 7. Hasan YENİÇIKAN 20. Ağu, 2013 | 06:07

  Lisans süreci ile ilgili herhangi bir gelişme oldu mu? Olmadıysa tahmini bir süre var mıdır?

 8. “Lisans süreci” nden kastınız nedir anlayamadık.

 9. a.levent seydim 20. Ağu, 2013 | 11:47

  sayın editörden ricam,bu karar artık ilan edildi bu kararla ilgili ne yapabiliriz,bu konuyu öğrenip bizi bilgililendirmesi ve devamında mahkeme sürecini üstlenmesidir..

 10. Levent bey, karar bize takipçimiz olan bir arkadaş tarafından gönderildi. Bizden görüşümüzü sordu. Biz de sonunun olumlu olacağını düşünmediğimizi söyledik. Bekleyip göreceğiz.

 11. sayın editör,
  dağıtıcım istasyonda otomasyon sisteminde eksiklikler olmasına rağmen bana yakıt sevkiyatı yapmakta.3 ay önecinde 7 ay epdk ya mutabık değiliz diye bildirim yapmışbu halde bana yakıt sevkiyatına devam etmekte.epdk bana savunma yapmam için 15 gün süre verdi.sonuç ne olur ve ne yapmam gerekir.

 12. Erol bey otomasyonu kurmak ve işler halde tutmak dağıtıcının yükümlülüğündedir. Ancak aranızdaki yazışmaları bilmeden çözüm bulamayız. Bir avukata başvurun.

 13. Sayın editör
  1995 yılından bu yana akaryakıt satışı yapan bir istasyonu 3 sene önce devraldım. Belediye İşyeri açma ruhsatına akaryakıt ve lpg istasyonu şeklinde yazdırmıştım. Lisans için başvursam Epdk lisans aşamasında eski istasyonlar için mesafe tespit tutanağı da istemiyor. Nerede sorunla karşılaşırım.Ancak şikayetten dolayı iptal davası açılırsa mı sıkıntı yaşarım. Bilgilendirirseniz çok memnun kalacağım.

 14. mrb editör istasyonumuz mücavir alan dışında olup mesafe si kurtarılmış ancak özel idare tarafından lpg yapı kullanımı kabul görmüş evrak eksimiz bulunmayıp tek sorun akaryakıt tankımızın sağlık koruma bandı mesafesi görüşte 10m. alınmış bizim tek tanmızın 8m.de olması nedeniyle sökülmesi istenmektedir bu durumun hiç bi örneğini bulamadım istasyon 2000 tarihli ruhsatlı lpg halen ruhsatlandırma aşamasındadır eski istasyonlarda sağlık koruma bandı epdk tarafından aranırmı yoksa bu özel idarenin kendi isteğimidir

 15. Gökhan bey, EPDK kendisine gönderilen belgeleri esas alır. Bu sebeple bu konu özel idarenin yetkisindedir.

 16. Nurullah bey sitemize çok sayıda spam mesajı geliyor, sizin mesaj arada karışmış. Bu nedenle geç cevap veriyoruz. İptal davasında sıkıntı yaşarsınız.

 17. a.levent seydim 26. Ara, 2013 | 16:06

  sayın editörden ricam.karar düzeltme sonuçlandımı bilgilendirmeniz herkeze esenlikler dilerim…

 18. iyi günler sayın editör, benim öğrenmek istediğimilgili yazıdaki idare mahkemesi kararının tarih ve numarası ve eğer mümkünse karar özeti ayrıca danıştay daki temyiz kararını hangi daire tarafından verildiği tarih ve dosya numarası ile yine mümkünse karar özetini öğrenebilirmiyim. teşekkürler iyi çalışmalar.

 19. emre dündar 23. Oca, 2014 | 20:33

  iyi günler sayın editör, “eski istasyonlarda mesafe olmaz” kararı hangi mahkemenin hangi numaralı kararı dır, ayrıca bununla ilgili gerekli bilgileri verirseniz sevinirim çünkü şu an aynı problemi bende yaşamaktayım. çok teşekkür ederim.

 20. Emre beyle telefonda görüşülerek bilgi verildi.

 21. hüseyin yıldız 07. Mar, 2014 | 17:05

  arkadaşlar mesafe şartı yeni büyükşehir olmuş ve belediye sınırları içine girmiş ilçelerde mesafe şartı 10 km yoksa 1 km i olcak bigisi olan cvp versin rica olunur

 22. hüseyin yıldız 07. Mar, 2014 | 17:09

  istasyonlar artık tümüyle akaryakıt istsyonu olarak mı değerlendirilecek demek istediğim daha önce lpg otogaz ayrı motorin satılan yer ayrı ruhsat adı altında değerlendiriliyordu

 23. Sayın Hüseyin Yıldız, büyükşehir ve mücavir alanı tespit işi büyükşehire göre değişmektedir. Örneğin, büyükşehir belediye sınırları, İstanbul ve Kocaeli ilinde, il mülkî sınırıdır. Diğer büyükşehir belediyelerinde, mevcut valilik binası merkez kabul edilmek ve il mülkî sınırları içinde kalmak şartıyla, nüfusu bir milyona kadar olan büyükşehirlerde yarıçapı yirmi kilometre, nüfusu birmilyondan iki milyona kadar olan büyükşehirlerde yarıçapı otuz kilometre, nüfusu iki milyondan fazla olan büyükşehirlerde yarıçapı elli kilometre olan dairenin sınırı büyükşehir belediyesinin sınırını oluşturur. Bu sebeple bulunduğunuz ile göre büyükşehir ve mücavir alan değişeceğinden mesafe şartı da buna göre değişecektir.

 24. Sayın Hüseyin Yıldız, son zamanlarda Danıştay’ın bazı daireleri istasyon içinde yer alan LPG için mesafe koşulunu aramama doğrultusunda kararlar verdi. Ancak temel olarak mesafe koşulu halen geçerli.

 25. sayın editör size telefonla nasıl ulasa bilirim

 26. Sayın bayram, mesai saatlerinde irtibat telefonlarından ulaşabilirsiniz.

 27. Mehmet Dursun 06. Kas, 2018 | 18:43

  Sayın editör; Akaryakıt İstasyonu içinde LPG (Otogaz) tesisi olup mesafeye takılan 2 adet Akaryakıt istasyonu Kocaeli Büyükşehir Belediyesini mahkemeye vererek mahkeme kararıyla Otogaz tesislerine GSM ruhsatı almışlardır. Bunlara ait mahkeme kararlarına nasıl ulaşabilirim.

Türkiye'nin Enerji Hukuku Sitesi