KİTAPLAR

İSTASYONUMU  KURTARIYORUM

Kitabın Önsözü:

DİKKATLİ  OKUYUNUZ

Bu bölümün adını ÖNSÖZ koysaydık, eminim ki okuyucuların büyük bir bölümü bunu bir zaman kaybı olarak görecek ve hemen kendisini ilgilendiren bölümlere geçecekti. İşte başımıza gelenler bu acelecilikten ve kuralsız hareket etmemizdendir. Oysa ki ÖNSÖZ yazısının da bir amacı vardır; olmasaydı binlerce kitapta binlerce yazar neden böyle bir sayfaya gerek duysun.

Bu kitabı hazırlamamdaki en büyük sebep, konunun büyük bir kitleyi ilgilendirmesine rağmen, bu konuda çalışma yapan pek az kişinin olmasıydı. Özellikle dağıtım şirketlerinin avukatları, enerji hukukunda araştırma yapan üniversite öğretim üye ve görevlileri, konuyla ilgili kamu kuruluşlarının hukukçuları dışında bu konu kimseyi çok fazla ilgilendirmemekteydi. Bir tesadüf olmasaydı, benim de arabama benzin almaktan öte bu konuyla ilgim olmayacaktı.

Yöneticiliğini yaptığım www.istasyonlaw.com internet sitesine gelen sorular son bir yıl içinde o kadar yoğunlaşmıştı ki, internete giren bayilerin dışındakilere de bilgilerimizi ulaştırmamızın gerekli olduğunu anladık. Bunun en klasik yöntemi de kitaptı.

Gelelim kitabın gerçek amacına. Biz biliyoruz ki, özellikle EPDK cezaları ve intifalar hakkında Rekabet Kurulu’nun son kararlarını, yörenizdeki hukukçuların büyük bir bölümü takip edememektedir. Zira bu konu çok güncel hukuki ihtilafların dışında, ayrı bir çalışma alanıdır. Bu sebeple soru ve sorunlarınıza hemen cevap alamamanız normaldir.

Biz, mesleki açıdan hakim olduğunuz Petrol ve LPG Piyasasının hukuki durumunu da burada size açıklamak istedik. Ancak bu kitabı eline alan arkadaşımın, bir hukukçuyla birlikte hareket etmesi kendi menfaatine olacaktır. Kitabı önce dikkatlice okuyun. Kitap basit bir dille yazılmış olsa da, hukuki bölümlerin bundan daha fazla basite indirgenmesi zordur. Bu sebeple bilgilerinizi hukuki boyutta güncelleyin ve içinde bulunduğunuz olayları bu bilgilerle birlikte avukatınıza anlatın. Dağıtım şirketlerinin, EPDK’nın, Rekabet Kurumu’nun hepsinin hukuk departmanları bu konuda yetkin ve uzman avukatlardan oluşmuştur. Sizin de bir avukat yardımı almadan onlarla yarışmanız son derece güç ve hatta imkansızdır. Unutmayın sadece ben haklıyım demek yetmez, hukuken neden haklı olduğunuzu da ispat etmeniz  gerekir.

Anlayamadığınız veya kitapta bulamadığınız soru ve sorunları info@istasyonlaw.com adresine mail olarak gönderebileceğiniz gibi klasik yöntemler olan faks ve mektuplara da cevap vereceğiz.

Umarım faydalı oluruz. Herkese başarılar. Kolay gelsin.

Av.Murat Başman

KENTİN  ODAĞINDA  BİR  UZUNSOKAK

Bir kentin yolunu, tarihini, coğrafyasını, denizini, toplumsal hayatını, geçirdiği değişimleri, insan tiplerini, atmosferini, doğa güzelliklerini, unutulan değerlerini, yeme içme kültürünü, gecesini gündüzünü, yazını kışını, folklorunu, eğlence hayatını, daha bin türlü özelliğini, herkes kendince görür. Tarihçi başka, coğrafyacı başka, turizmci başka, asker başka, öğretmen bambaşka bir gözle görür ve kendi bakış açısıyla yazmak ister.

Ama bir yazar-edebiyatçı, kendince bir duyarlıkla yaklaşır kentine. Çevresine gönül gözüyle bakar. Kendisini değişik insanların yerine koyar, onların yüreğiyle de hissetmeye çalışır, öylece yazar… Yazar yazdığı zaman, birçok kimse o yazıda kendi duygularını, düşünüp de söyleyemediklerini bulur. Kendisinden önce yazılmış olanları da anımsamak ister…

Bu düşünceden yola çıkarak, Trabzon’un yirmi iki edebiyatçı yazarı, yine Trabzon’un yirmi iki semtini kaleme alındı. Okurla aynı zamanda buluşan bu yirmi iki kitaplık dizi hem bir ilk olması hem de Trabzon’un son elli yılına tanıklık etmesi ve yazarlarının kente kolektif bir armağanı olması açısından yüksek değer taşımaktadır.

12 Cevaplar | “KİTAPLAR”

 1. serhakan PİYADE 26. Tem, 2010 | 20:26

  avukat murat başman bey
  Petrol ne renk
  hangi hukuk mezunusunuz. Petrol Kanunu ve Petrol Piyasaları Kanunu arasındaki fark ne? Üniversitenizde enerji veya 4628, 5015 ve yönetmelikleri hakkında ders aldınız mı

  API Gravity ne demek?
  Brent Oil Market?
  Daniel Yerkin’in Petrol Adlı Kitabı’nı okudunuz mu?
  EPDK’ya karşı kaç dava açıp kaçını kazandınız?
  Petrol Piyasaları Kanunu hazırlanırken çalıştınız mı? Ya da yönetmelikler yazılırken. Petrol Piyasasında ya da LPG piyasasında kamu yararı nedir ne olmalıdır.Bunlara kafa yordunuz mu?

  Sadece hukukçudan petrol hukukçusu olmaz.
  Bunu unutmayın.
  Amerikadaki gibi uzmanlaşmak için önce farklı bir maslek eğitimi üzerine hukuk tahsili yapmanız gerekir.

  Saygılarımla Serhakan PİYADE
  Petrol Mühendisi ve Enerji HUKUKÇUSU

 2. Serhakan Piyade bey

  Petrolün rengini sorana kadar sizin ne kadar terbiye aldığınızı tartışmak gerekir. Hiç tanımadığınız bir insana bu lafları söylemek sizdeki kişilik bozukluğunun bir göstergesi değil mi ? Yazınızı yayınlamayacağımı mı sandınız. Ben ve arkadaşlarım günler ve gecelerce hiç durmadan soru soran insanlara cevap verirken sizin nerenizde pireler uçuşuyordu acaba.

  Sizi yurt dışında okutan ailenize, bunları yapana kadar bana neden aile terbiyesi vermediniz diye sormazsanız, kendinize haksızlık etmiş olursunuz.

  Saygınız sizde kalsın, çirkin petrol mühendisi ve hukukçusu

  Av.Murat Başman

 3. Verdiğiniz cevaba Teşekkür ederiz Murat Bey. Eklememize izin verirseniz, Bu ARKADAŞ BU kadar petrolden anlıyorsa bir istasyon açsın işletsin de görelim. İstasyonuna Denetime gelen; EPDK YETKİLİLERİ, SANAYİ TİCARET MÜDÜRLÜĞÜ, MALİYE, ÇEVRE KORUMA TİMLERİ, BELEDİYE ZABITALARI, İLAN REKLAM DENETİM EKİPLERİ, DAĞITICI ŞİRKETİN KALİTE KONTROL EKİPLERİ VE MÜDÜRLERİ, TSE YETKİLİLERİ gibi kurumlara bu bildiklerini anlatır tüm işlerini çözer umarım.

 4. Murat bey

  Başkalarının emeğine saygısızlık yapana kadar yanlışımız varsa onu düzeltsin, katkı yapsın, emek harcasın. Katkınız için teşekkürler.

 5. Çok bilen petrol mühendisi bir de üstüne hukukçusu şahıs,

  Bir istasyoncu dediklerinizin ne kadarını anlar şaşarım doğrusu :) Brent Oil Market sanki istasyoncunun çok işine yarar. Alıp damıtacak ya…

  Ne kadar da boş konuşuyorsunuz. İki satır da siz yazın da okuyalım çözüm önerilerinizi.

  Başka bir sadece hukukçu (mühendis olmayan)

 6. Name (required)şenol 19. Eki, 2010 | 23:51

  sayın murat bey memleketlim olarak millete vermiş olduğunuz bilgiler için size teşekkür ederim ben sade bir vatandaşım sadece merak ettiğim için bilgi almak maksatıyla burdayım niye yazıyorum o bi tane serhakan mıdır? nedir? onun yazdıklarına darlandığım için yazıyorum ismi bir kere isme benzemiyor serhakan piyademisin nesin belliki okumuşsun petrol mühendisi olmuşsun enerji hukukçusu olmuşsun ama ADAM OLAMAMIŞSIN ADAM millet terbiye öğrenirken sen çelik çomak mı oynuyordun acaba? başta avukat olmak üzere bütün site çalışanlarına saygılar başarılarınızın ve hizmetlerinizin devamını dilerim TRABZON’dan ŞENOL ÇELİK

 7. murat bey tam kitabın ortasından konuşmuşsunuz.söyliyen dilleriniz dert görmesin.o kenarın petrol mühendiside gitsin amerikada laubalileşsin.ayrıca avukat murat bey hiç değilse bi nebze insanlara faydam dokunsun diye uğraşmış.ne mecburiyeti var.kaç kuruş ücret talep etmiş.ayrıca sadece buradaki sorulara bile cevap vermesi bile büyük inceliktir.bi avukata gidin danışın görürsünüz.kaç tl den başlıyo.ücret.saygılar..

 8. murat bey öncelikle diger arkadaşlara katılıyorum bi meslektaşımıza bile faydanız dokunuyosa allah sizden razı olsun bu devirde herhangi bi beklentisi olmadan insanlara yardımcı olmaya çalışan bi insandan daha iyi kim olabilir akaryakıt söktöründe binlerce meslektaşımız çeşitli sorunlarla mücadele etmek zorunda kalıyor bu insanlara ışık olmaya çalışıtıgınız için sizi tekrar tebrik ediyorum siz kendisi ve konuştukları boş olan insanlara aldırış etmeyin zaten arkdaşlar agzının payını vermiş o kendini bilmeze başarılarınızın ve bizlere saglayacagınız faydaların devamını dilerim

 9. hakan pekcanoglu 13. Eki, 2011 | 21:35

  bir yorum da ben yapayim: yakindogu universitesi’nde parayi basarak okula gitmeyerek, hukuk bitirmekle hukukcu olunmaz. Olsa olsa hukuk kitabi gormus petrolcu olur.

 10. Murat Hocam elinize sağlık. Daha çok petrol dagıtım şirketlerin avukatliğini yapıyorum ancak kitabınızın bayilerimize ve avukatlarına faydalı olduğunu görünce çok seviniyorum, izninizle yurt dışındaki konferanslarda kitabınızdan alıntı yapacagim. saygılarımla..

 11. Av. hakan çelikkeser 14. Haz, 2014 | 13:52

  Sayın Av. Murat Başman, Birileri size laf atıyorsa bilin ki sizin gerinizdedir ve arkadan sizi takip ediyor, ne mutlu ki, bu kişinin önünde ilerliyorsunuz, hem hukukçu olmam hem de petrol piyasasının içerisinde bulunmama rağmen sizin sitenizden aldığım kaynaklar ve yapılan yorumlardan aldığım bilgiler doğrultusunda ülkemizde emsal niteliğinde olan birçok dava kazandım ve bu davaların alt yapısında sizin gibi değerli arkadaşların mutlak suretle bilgisi ve katkısı olduğunu da açıkça belirtmek isterim.

 12. Sevgili Hakan, biz işimizi iyi yapmaya çalışıyoruz, başka da bir amacımız yok. Senden sitede yazı yazmanı da teklif ediyor, herkesin senden yararlanmasını istiyorum.

  İyi dileklerin için teşekkür ederim.

  Av.Murat Başman

Türkiye'nin Enerji Hukuku Sitesi