Kutu mendilciler

Kutu mendilciler diyor ki biz bu kararın iptali için dava açabilirmiyiz. Çeşitli kentlerden, Konya’dan Denizli’den arayıp dururlar. Bir sıkıntıları da, avukatlara sormuşlar, onlar da dava açamazsınız demişler. Doğrudur ya da yanlıştır, her hukukçunun bir görüşü vardır.Bunu tartışmayacağız burada.

Herkes canı sıkıldığında istediğine dava açamaz tabiki, dava açmakta hukuki menfaatin olması gerekir. Bu bir dava şartıdır. Burada da bir düzenleyici işlem vardır; nedir bu işlem. Artık istasyonlarda kutu mendil, peçete vs. verilemeyeceğine dair bir karar.

Bu karar (düzenleyici işlem), kutu mendilci A fabrikasının menfaatini zedeliyor mu. Yani kutu mendilci ile dava konusu işlem arasında makul ve ciddi, güncel bir ilişki var mıdır ? Yok diyen olacak mıdır bu soruya.

İşte idari yargıda da, konuyu görüşecek olan yargı makamı, öncelikle düzenleyici işlemin hukuka uygunluğunun denetlenmesi bakımından kutu mendilcinin dava açma ehliyeti olup olmadığına karar verecektir. Eğer işlemle davacı arasında dava açmaya yeterli menfaat ilişkisinin bulunduğu sonucuna varılırsa, dava ehliyeti yönünden olumlu karar verilecek ve davanın esasına bakılacaktır.

Bu durumda kim yargı yerine geçerek diyebilir ki, kutu mendilci ile düzenleyici işlem arasında bir ilişki yoktur, dava açılamaz. Buna yargı karar verecek. Buna biz baştan karar verirsek zaten neden bu tartışmayı açıyoruz ki.

Avukatlık, hukuka uygun çözüm üretme mesleğidir. Baştan reddetmek, incelemeden olmaz demek biraz kolaycılık değilmidir.

Sorular gelince konuyu inceledik, idari yargıda uzman, doktoralı hocolara danıştık. Zor konu dediler, akaryakıt istasyonları açısından kabul edilebilirse de kutu mendilcilerinkini kabul ettirmenin oldukça güç olduğunu belirttiler. Öyleyse bu davayı kutu mendilcilerin organizasyonunda bir istasyoncuya açtırmak da mümkün. İstasyoncu açısından konunun kabul edilebilirlik oranı da oldukça yüksek. Burada önemli olan sonuçtur; yoksa davayı mendilci açmış, istasyoncu açmış, ne farkeder. Yani istenirse bir yol mutlaka vardır.

Herkes görevini yapmalı. Menfaati zedelenen kutu mendilci, istasyoncu avukatı yoluyla yargıya gitmeli,yargının kestiği de herkese uygun gelmeli.Yargı bu iş olmaz derse, herkes kendisine başka ekmek kapıları aramalı.

Eğer biz haklıyız diyorsanız, denemeli.

Twitter Digg Delicious Stumbleupon Technorati Facebook

5 Cevaplar | “Kutu mendilciler”

 1. Rafet ONBAŞI 11. Şub, 2011 | 12:13

  ben bir istasyon işletmecisi olarak epdknın kararını gayet doğru ve isabetli buluyorum.Biz züccaciyeci veya hediyeci değiliz biz istasyoncuyuz zaten kar marjlarımız az bir de promosyon maliyetleri ağır geliyor.Memlekette herkes bizim üzerimizden para kazanmanın yollarını arıyor mendilci yıllarca benim üzerimden para kazanmış yeter artık.Biz bu masraflara katlanmak zorunda değiliz.Mendilciler gitsinler marketlere satsınlar neden herkez bizden rant sağlamak istiyor başka rantlara baksınlar.İyi çalışmalar.

 2. Name (required) 12. Şub, 2011 | 17:54

  rafet bey kimse size gelip zorla mendil yapmadı pazarlama maksatlı geldiler sizde talep edip aldınız. Silah zoruyla satmadılarya size mendili tamamen müşterinizi memnun etmek maksatlı yaptırdınız. mendilci yıllarca sizin üzerinizden para kazanmış kazanacak elbette mendilci de ekmeğinin peşinde sizden haksız para mı aldı verdiği malın karşılığını aldı. Sizin konuştuğunuz gibi bakılırsa petrolcülerde araç sahiplerinin üzerinden para kazanıyor ona ne demeli öyle değilmi. saygılar sunuyorum.

 3. aytekin petrol bilal aytekin 14. Şub, 2011 | 08:50

  kutu mendil satan arkadaşlar üzerine alınmasın. son gelen zamlar,motorinin üzerindeki vergi yükü, motorin fiyatının 3,50 tl ye yakın olması, akaryakıt yerine 10 numara yağ satışı ve yapma mazotu rafineri mazotu diye satanlar yüzünden malesef dürüst çalışan istasyonların satışı % 40 ye yakın azaldı.şehirler arasındaki istasyonların satışı inanın % 55-60 azaldı. (tek şuçları dürüst olmak.)inanın istasyona giren kamyonu bırakın kamyonetler, transitler bile ” 10 numara yağ aldım. yağ incelsin.üzerine 30-40 tl mazot sık” diyor.
  bundan önceki siyasi iktidar (anasol-m)döneminde haftada 2-3 kere zam gelirdi ama dürüst istasyoncular bu kadar daralmadıydı.24 saatimizi stres içerinde geçiriyoruz.yukarıda bahsediğim konular yüzünden işletme gelirleri azaldı. rafet onbaşı beyin serzenişi o yüzden. yaptığı yorum, istasyoncuların hislerinin tercümanı olmuş.işletme fakültesi mezunu istasyoncu olarak pazarlamanın 4P kuralını herkesdan daha iyi bilirim. bir emtiyayı pazarlamayı masa gibi düşünürseniz 4P de bu masanın bacaklarıdır. birisi olmadı mı masa yıkılır. pazarlamada reklam promosyon çok önemli bir uygulama ve proje. ama tüketicilerin % 80 i (özellikle ağır vasıtalar) akaryakıt fiyatlarının bu kadar yüksek olduğu bu dönemde artık promosyonu bırakın hizmete bile önem vermiyor tek önem verdiği minimum fiyat. 10 numara yağ olsun,yapma mazot olsun fark etmez diyor,zaten denetim mi var kim bilecek diyor.10 senedir defterim bir kere bile kontrole istenmedi diyor… lafı fazla uzattım kusura bakmayın.saygılarımla…

 4. RAFET BEY'E CEVAP 16. Şub, 2011 | 08:24

  KUTU MENDİLCİLER SİZİN ÜZERİNİZDEN EKMEK KAZANDI DİYE Bİ ANLAYIŞ BİÇİMİ NEDİR ANLAMIŞ DEĞİLİM SİZ DE BİZİM SAYEMİZDE O İSTASYONUN IŞIKLARINI YAKABİLİYORSUNUZ..
  SİZE ZORLA YAPTIRAN YOK!!! SADAKA DA VERMİYORSUNUZ ALDIĞINIZ ÜRÜNÜN BEDELİNİ VERİYORSUNUZ.. LÜTFEN DÜŞÜNCE YAPINIZI TEKRAR GÖZDEN GEÇİRİN.. BU SEKTÖRDEN BİNLERCE İNSAN EKMEK YİYOR. SİZİN SEKTÖRDE AYNI ŞEKİLDE EMİNİM. ALLAH KİMSENİN BAŞINA İŞİNİ KAYBETMESİ KADAR KÖTÜ BİR DURUM VERMESİN DİYORUM BUNU ANCA YAŞAYAN BİLİR!!

 5. öncelikle slmlar meslektaşlarım ve saygıdeger murat bey …. bilal bey aynı sektör de oldugumuz ve aynı sıkıntıları paylaştıgımız için size katılmamak mümkün degil bu arada aynı kaderi paylaşıyoruz bende işletme mezunu bi petrolcüyüm ben bu konuyu burada daha öncede paylaşmıştım zaten ama öle tahmin ediyorum ki bizlerde istasyoncu olarak yeterince sesimizi duyuramıyoruz ve örgütlenemiyoruz piyasa da trilyonluk yatırımların önüne üç beş tane çapulcu geçiyor ve bizlerden daha fazla kazanıyolar ve en ufak sıkıntıda en kısa sürede kaçmayı bilen kendini bilmezler adeta yerimizi alıyolar bunlara epdk desen lisans desen marker desen ne oldugunu bilmezler ama kazanç konusunda bizlerden kat be kat üstündürler inşallah güzel bi ötv düzenlemesiyle bunların suyu kesilecektir bu ümidi taşıyoruz zaten yapacakda bu durumda başka bişe yok . kutu mendil konusundada rafet beye katılmıyorum en son yorum da bulunan arkadaş ı gayet haklı buluyorum size maliyet geliyosa yaptırmayın arkadaşlar mendil falan ama arkadaş gerçekten güzel bi noktaya temas etmiş gerçekten allah kimseye işini kaybetme korkusu yaştmasın siz de ve tabiki bende kendimizi onların yerine koyalım lisanslarınız 31 ocak 2011 de iptal ediliyor denseydi naparadık acaba ?????

Türkiye'nin Enerji Hukuku Sitesi