Promosyon kararı ne kadar doğrudur ?

EPDK’nın aldığı promosyonlara dur kararları sektörde büyük bir harekete ve yüksek seslere neden oldu. Her zaman olduğu gibi mevzuat kaleme almadaki başarısızlığımız bu kararlarda da belli oldu. Her gün yeni bir soru…mendil verebilecekmiyiz ? toz bezi serbest mi ? Yahu kardeşim şunu anlaşılabilir yazın da herkes anlasın…

Aslında biz hukukçuları bile kararsızlığa iten bir karar metni. Bardak vermek yasak, bunu anlayabiliyoruz da ya mendil. Mendil neden yasaksa bize birisi açıklasın bunun nedenini…Bu ülkede akaryakıt satışı var olduğundan beri kutu mendil verilmiyor mu ? Nedir bunun rekabete etkisi ?

Mademki promosyonlar fiyatı etkiliyor, istasyonların hepsini bir örnek, aynı büyüklükte, reklam tabelalarını standart yaptırın. Hiç kimse totem koyamasın, çünkü bazı şirketlerin totem yaptıracak bütçeleri yok. Kimse totem yaptırmasın, az yatırımla daha ucuz yakıt. Bu totemin, bu giydirmelerin parasını kimse cebinden vermiyor ya, bizim cebimizden çıktığını bilmeyecek kadar aptal mı bu millet yani !

Araba yıkamak maliyet değil mi, yağ değiştirmek. Kim araba yıkamanın maliyetinin bir çay bardağından daha düşük olduğunu söyleyebilir. Kim yazıyor bu kararları…

Hiç bir sektör geleneklerinden kopartılamaz. 10 sene önce kimse Ferrari araba vermiyordu ama, bu ülkede 30 sene önce kutu mendil vardı ve kimse mendil için başka istasyonu tercih etmiyordu. Demek ki promosyondan ne anlamamız gerektiğini anlamamışız. Hele EPDK hiç anlamamış.

Twitter Digg Delicious Stumbleupon Technorati Facebook

9 Cevaplar | “Promosyon kararı ne kadar doğrudur ?”

 1. Promosyon yasağı ile ilgili düşüncelerinize tamamen katılıyorum ,ancak bu çıkan yasakta yanlış olan küçük küçük verilen hediyelerin engellenmesi değil esas olan Bankaların desteğini alarak yapılan promosyonların engellenmesi gerekliydi ,Dağıtıcıların bayileri arasında haksız rekabet yaratan esas konu budur.Bunu engellesinler de hepsini tebrik edelim. Bıraksınlar peçeteyi , toz bezini…

 2. Sayın editör. Bildiğini üzere 5015 sayılı kanunla düzenlenen istasyonnlar arası mesafe tahdidi kararı halen ülkemizde uygulanmakta ve bu sayede istasyonlarımız halen değerini korumaktadır. Ancak; yazılı medyadan takip ettiğimiz kadarıyla RK. başkanı Sayın Kaldırımcı nın İntifa kararıyla piyasada rekabetin oluşmasını sağladıklarını daha iyi bir rekabet ortamı için istasyonlar arası mesafe tahdidinin kaldırılması gerektiği yönünde açıklamaları var. Bizce mesafe tahdidi uygulamasının kaldırılması istasyonculuğun sonu demektir. Sizce RK nun böyle bir karar alması ile 5015 sayılı kanunda değişiklik yapmaya yada yaptırmaya yetkisi varmıdır. Eğer olursa bunun iptali için hangi kurumlar nereye başvurmalıdır. Değerli görüşleriniz çin teşekkür ederiz. İyi çalışmalar.

 3. Murat bey
  Zaten mevcut sorunlar yeteri kadar kafa yoruyor, bir de olabilecekleri anlatarak istasyoncuları ağlatmayalım.

 4. SAYIN EDİTÖR.
  EPDK YA SİTENİZ ARACILIĞIYLA BİR TEŞEKKÜR DAHA İLETMEK İSTİYORUZ. KIRSAL MOTORİNİ KALDIRARAK 10 NUMARA YAĞ NEDENİYLE OLUŞAN HAVA KİRLİLİĞİNE BULDUĞU MÜTHİŞ VE AKIL DOLU ÇÖZÜMÜ İÇİN. HASBEL KADER 2-3 KAMYONCUMUZ KALMIŞTI MOTORİN KULLANAN. MOTORİNİN BİTTİĞİNİ VE ARTIK EURODİZEL VEREBİLECEĞİMİZİ SÖYLEYİNCE ARTIK ONLARDA KİLOGRAMI 2,25 DEN 10 NUMARA YAĞ KULLANMAYA BAŞLADILAR.

 5. Dün akşam bir internet sitesinde kutu mendil ve tozbezinin serbest olduğuna dair karar alındığı haberi yer almıştır. Kararın gerekçesi bizim görüşümüz doğrultusunda bunun bir geleneksel promosyon malzemesi olmasıdır. Haber doğruysa yanlış düzeltilmiştir.

 6. promosyoncu 05. Mar, 2011 | 13:59

  EPDK, promosyon yasağı kapsamına girip girmediği tartışılan geleneksel promosyon malzemeleri kutu mendil ve toz bezi verilmesi konusuna bugün başkanlık oluru ile açıklık getirdi.

  EPDK, promosyon yasağı kapsamına girip girmediği tartışılan geleneksel promosyon malzemeleri kutu mendil ve toz bezi verilmesi konusuna bugün başkanlık oluru ile açıklık getirdi. EPDK, kutu mendil ve toz bezi gibi ürünlerin istasyonlarda yasak kapsamına girmeyen yıkama hizmeti ile igili olduğunu açıkladı.

 7. Sayın promosyoncu
  Biz bir haber sitesi değiliz. Bu nedenle sadece duyumlara sitemizde yer vermiyoruz. EPDK açıklama yapana kadar bizim için bu sadece bir duyumdur.

 8. promosyoncu 06. Mar, 2011 | 10:38

  sayın editör EPDK imzalı belge mevcuttur. yayınlanması için belge gerekiyorsa tarafınıza iletebilirim belgeyi. teşekkür ederim.

 9. Sayın promosyoncu, belgeyi fakslayabilir ya da mail yoluyla gönderebilirisniz. İletişim bölümünde faks numarası ve mail adresini bulabilirsiniz.

Türkiye'nin Enerji Hukuku Sitesi