Otomasyonu kuramayan dağıtıcı topu bayiye atıyor

Bu geceyarısı başlayacak otomasyon zorunluluğuna yetişemeyen dağıtım firmaları çözümü bayilikleri feshetmekte buldu. Zira bayinin yapacağı hata ve aykırılıkların EPDK tarafından tespiti halinde, otomasyonu kurup bunu kontrol edemeyen dağıtıcının ceza görmesine sebep olacak. Bu sebeple bayisinden emin olamayan dağıtıcılar bu bayilerin sözleşmelerini feshederek olası tehlikelerden kendilerini kurtarma çabasına girdiler. Büyük dağıtıcılardan birisinin 300 adet bayiliği feshettiği söylentileri sitemize gelirken, dağıtıcıların da fesih sebebi olarak tonaj taahhütlerini gösterdiği görülmektedir.

Twitter Digg Delicious Stumbleupon Technorati Facebook

12 Cevaplar | “Otomasyonu kuramayan dağıtıcı topu bayiye atıyor”

 1. Sayın editör Yukarıda yazdsıgınız gıbı oldu dagıtıcı firmamiz bizi fesih etti..şimdi biz ne yapacagız bugun satış yapamıyoruz.. bana yardımcı olursanız sevinirim.. saygılarımla .

 2. Sayın Ahmet Hakan, satış yapmamak için bir sebep yok, eski dağıtıcınızdan aldığınız malı bitirebilirsiniz. Bu bizim hukuki görüşümüz.

 3. merhabalar.. lisanslı tarımsal amaçlı satış tankerimiz bulunmakta… bildiğiniz gibi 30 hazirana kadar tankerlere otomasyon kurulması gerekiyordu. bunun için “4 büyüklerden biri” olan dağıtıcımıza; otomasyon taktıracağımıza ve masrafları karşılayacağımıza dair istedikleri taahhütnameyi gönderdik. fakat kurulum yapılmadı ve 1 temmuz itibariyle satışa devam ediyoruz. durdurmamız mümkün değil. çünkü sadece tankerle yaptığımız satış yıllık 350bin litreyi geçiyor. tüm taraflara ulaşmaya çalıştım ve cevaplarını siz sn. editörle ve meslektaşlarımla paylaşmak istedim. dağıtıcı firmanın cevabı: “1 temmuz itibariyle satış yapmamanız ve tankerinizi lisanstan düşürmeniz gerekli, biz de uğraşıyoruz, size cevap vermeye çalışacağız.” otomasyon firmasının cevabı:”dağıtıcı tarafından talebiniz tarafımıza iletildi fakat yetiştiremiyoruz, ay içinde otomasyonunuz takılacak.” telefonda görüştüğüm epdk yetkilisinin cevabı:”sizin açınızdan herhangi bir sorumluluk yok, sorumluluk dağıtıcının. siz satışınızı yapmaya devam edebilirsiniz.”… gördüğünüz gibi sektör yeni bir krizle karş karşıya.. sn.editörün de konuyla ilgili görüşlerini bildirmesini rica ediyorum..

 4. Serdar bey, sizinle ilgili bir sorun yok, dağıtıcının yükümlülüğünde olan bir sorumluluk.

 5. mağdur petrolcü 03. Tem, 2011 | 08:36

  bazı dağıtım şirketleri şuçlu. orta büyüklükte bir dağıtıcı firmanın konyada 13 istasyonlu 4 istasyonsuz toplamda 17 bayisi var. hiç birinde otomosyon sistemi kurulmuş değil. bayiler akaryakıt alamıyor ama şirket yöneticileri tankeri gönder akaryakıtı verelim ama fatura kesemeyiz diyorlar.

 6. değerli editör… şuan biz bayiler tanker lisanslarımızı iptal ettik. şuan müşterilerimize yakıt verme yöntemini nasıl yapacağız. mesela bir biçere yakıtı nasıl götürebiliriz yada bir çiftçiye.

 7. Mehmet bey, lisansa kayıtlı olmayan tankerle götüremezsiniz.

 8. sayın mehmet bey.burda önemli olan yapılan satışı epdk nın görmesi.biz şöyle yapıyoruz; pompadan varillere dolduruyoruz,(yazarkasadan fiş biçercinin plakasına çıkıyor,satış otomosyonda görünüyor) dört varil alıyor araba. biçere de aküyle çalışan dalğıç pompalar var onunla ikmal yapıyoruz.belki çözüm değil ama günü böyle kurtarıyoruz.

 9. merhaba. bu sayfada bulunan 1 temmuz tarihli mesajımda durumu anlatmıştım. tankerimizin otomasyonu hala takılmadı ve dağıtıcı pazartesi gününden bu yana saha müdürü aracılığıyla arayıp tankerimizin lisansını otomasyon takılana kadar iptal ettirmemizi aksi takdirde bayiliğimizi feshedeceklerini söylediler. biz iptal etmeyeceğimizi istediklerini yapmalarını bildirdik. daha sonra arayıp lisansı tekrar alırken ödeyeceğimiz 1500 tl ve diğer masrafları da karşılamayı teklif ettiler. yine kabul etmedik. lisansımızı iptal etmedik, satışa devam ediyoruz. ama görüyorum ki bir çok bayi tehditten korkmuş ve lisanslarını iptal etmişler. bu durum insanların haklarını bilmediğinden ve bilinçsizlikten kaynaklanıyor. kaç bayi imzaladığı sözleşmeyi okudu şimdiye kadar. okuma yazmanız olmayabilir. en azından bir uzmana veya avukata başvurun. dağıtıcıdan korkup lisanslarınızı hemencecik iptal ettiniz. otomasyon taktırınca bir kez daha masraf edip lisans alacaksınız. dağıtıcılar 740bin lira ceza yememek için bayilerle resmen dalga geçiyorlar. ama görüyorum ki birçoğu bunu hakediyor..

 10. Serdar bey, hakediyorlar ağır bir itham olsa da, milyonlarca lira yatırım yaptıkları tesisleri ahbap çavuş ilişkisiyle sürdürüyorlar ve işlerine saygı göstermiyorlar diyelim. Herkes işini yapacak, siz akaryakıt satacaksınız, hukuki konuları avukatlara bırakacaksınız. Yoksa kaybedeceksiniz.

 11. KONYALI’ya katılıyorum..
  satışınızı pompadan yaparak fişinizi çiftçinin adına keserseniz istediğiniz yere mal sevk edebilirsiniz..

 12. benım sozlesmem bıtıs tarıhıne denk geldıgı otomasyon bahane edılıp sozlesmem fesh edıldı.bayılık feshı var ıse sayet 30 gunluk sure verılıyor,o surede otomasyon ve bayılık anlasması sart kosuluyor,ayrıca stoktakı malınızı satabılıyorsunuz.tabı arıyet anlasmanız var ıse.tanker ıle satıs alıp urun dagıtımı olabılıyor.onun ıcınde tankerle koylere satıs yapılabılır.tabıı buda fesıh sozlesmesı ve otomasyon ıcın ek sure var.

Türkiye'nin Enerji Hukuku Sitesi