Vekaletle intifa kaldırmak…harç vs….

Dağıtım şirketleri intifa terkini için doğrudan tapuya gitmiyorlar. Nedeni terkin harçları. Doğrudan tapuya gitseler orada yüksek harç karşısına çıkacak olan bayi bunu ödemem diyecek, dağıtıcı da intifayı kaldırmamış olarak geri dönecektir. Oysa şimdi bayilerden vekalet vermek için isim istiyorlar ve vekalet verdikten sonra da gerisine karışmıyorlar. Peki bu işin doğrusu ne ?

Bugün sitemize gelen telefonlardan yüksek miktarlı harçları bayilerin ödemek istemedikleri anlaşılmaktadır. Burada bir taktik hatası da yapılmaktadır. Bir kere tapuda bedelsiz terkinin harcı % 0 54 dür. Oysa terkin yapılırken intifanın kullanılmayan kısmıyla ilgili bedel konulsa burada harç % 0 15 e düşmektedir. Yani yaklaşık 3 de biri. Ancak böyle bir hesaplamada da bayiler, intifa bedelini geri ödemeyi mi taahhüt etmiş oluyoruz endişesine düşeceklerdir. Yine işlem yapılmayacaktır.

Harç miktarını azaltmak için dağıtıcıdan gelen vekaletnamelerde resmi senette yazılı intifa bedellerinden geriye kalan süre tespit edilerek bir bedel konulmalı ve bu bedel üzerinden işlem yapılması sağlanmalıdır. Ancak bu durumda da vekil olan kişi dağıtım şirketine bu bedel kadar sorumlu olacaktır. Çünkü terkinde tapuda tutulan senette bu bedeli aldım diye vekile imza attırılacaktır. Aman dikkat…

Bunun için biz diyoruz ki, dağıtıcıdan vekaletname almayın, dağıtıcının kendi yetkilisi tapuya gelerek bedeli bildirsin bu bedel üzerinden terkin harcı ödenerek intifa kaldırılsın.

Bunun dışındaki her işlem bayinin zararınadır.

 
 
 
 
 

 

Twitter Digg Delicious Stumbleupon Technorati Facebook

55 Cevaplar | “Vekaletle intifa kaldırmak…harç vs….”

 1. Bugün bir tapu müdürü ile yaptığım görüşmede,

  Eğer bir bedel konacaksa (örneğin 1000 TL bedel karşılığı intifayı kaldırıyoruz denirse) % 0 16,5 harç alınır. Yok eğer bedelsizse raiç değerin 2/3 sinin % 59.4 harcı alınması gerektiğini söyledi.

  Bu konuda uygulama bir hayli karışık görünüyor. Ancak görünen o ki intifada bedelin olması daha az harcı gerektiriyor. Çünkü bedelsiz kaldırma hibe işlemine tabi kılınıyor ve bu sebeple daha fazla harç isteniyor.

 2. asım Doğangün 24. Eyl, 2010 | 12:28

  Sn. editör
  ben 1992 yılında total’a 20 yıllığını 45 000 000(kırkbeşmilyon)tl yani 45 tl (kırkbeş)2012/7 ayında kalkacak şekilde intifa tesis ettim. Şirket bana vekalet göndermiş ben tapuya gittim tapu md.emlak rayiç bedelinin 3/2 değerinin %035 harç ama tek taraflı terkinden dolayı %016 düşüyor buda 19000tl tutuyor.Bu harcıda kuru mulkiyet sahibinde alınır diyor kanun.
  şimdi ben tapudan intifayı terkin ettirsem intifa bedelinin kalan kısmı malumunuz çok cüzi yani 5tl gibi (2 senelik)bölümdenmi sorumlu olacam.Yoksa total’a bende bir ihtar çeksem gelin intifanızı kaldırınmı desem.Ayrıca tarafıma 16000tl lik sebepsiz zenginleşme davası açtılar bundan başkada dava açma durumları olurmu SAYGILAR (yardımlarınızdan dolayıda teşekkürler9

 3. Asım Doğangün 24. Eyl, 2010 | 13:10

  sn.editör birde vekaletnamede talimat olması gerekli diyorsunuz bunu anlayamadım, bana gelen vekalette intifa tesis edilen gayrimenkulun tapu kayıt dökümleri yazılı ve sonu şöyle bitiyor ‘ÜNVAN TAHSİSİ(UPET, TOTAL OLMUŞTU),DÜZELTME YAPMAYA VE TESİS EDİLMİŞ İNTİFA HAKKINI DİLEDİĞİ BEDELLE,BEDELLİ VEYA BEDELSİZ OLARAK TERKİN EDİLMESİ İLE İLGİLİ TAPU,DA GEREKLİ TÜM İŞLEMLERİ YAPMAYA, MEZUN VE YETKİLİ OLMAK, BU HUSUSTA ŞİRKETİMİZ NAMINA MÜNFERİDEN HAREKET ETMEK ÜZERE ASIM DOĞANGÜN’Ü VEKİL TAYİN ETTİK’ denilmekte bu vekalet yeterlimi SAYGILAR

 4. Sayın Doğangün

  Tapuya ben intifayı bedelli kaldıracağım, bunun bedeli de örneğin 1000 TL derseniz, bunun % 016,5 oranında harcıyla kaldırmak durumundadır.

 5. Sayın Dğangün

  Bir vekalet ancak vekil adına sonuç doğurur. Sadece vekaletin bulunması o işi yapacağınız anlamına gelmez. Avukatlarda da vekalet var, davanızdan vazgeçme yetkileri var ama bunu bir yazılı talmat olmadan yapmazlar. Çünkü sonra vatandaş derki vekalet var ama sana talmat verdim mi bu işi yap diye. Biz vekaletnamelerde aynı zamanda konunun açıklanarak bir talimat şeklinde olmasını uygun görmekteyiz.

 6. sayın edıtör 7,5 yıldır …… açamadığia akaryakıt ıstasyonu formelıte ıcabı dedıler boş mukaveleye ımza attık iyi nıyetlıyizya nerden bılelım kaşimızdakılerının hırıstıyan olacağinı ıntıfayıda kandırıp aldılar tapu harcınıda bıze yatırttılar 1 sene peşlerınden dolandırdılar bızle açamadıkları ıçın biz dınsızın hakkından imansız gelir dedik kiraya verdik 1 sene lısans alamadk dedılar 2 sene kira ödemediler mahkeme kararıyla bız bunları attık sır dınsızde 18,09,2010 müdürlerı ……….dıye bırısı biz epdk veya rekabet kurumu tanımıyoruz 11,06,2003 sözleşme yapıldı 18,06,2003 tapudan ıntıfa verdık bunların amacı ıstasyon sahıbını acızlandırmak ve ıstasyonu sahıbının elınden almak ıstasyon sahıbının duşuncesıde eyer epdk veya rekabet kurumuna şikayet ettık eyer netıce ckmasa sızınle yenıden anlaşma yapacağim şu ısmler gelsın bu ıtlerın hepsını temızlık yapayım memleket kurtulsun alın sıze sözleşme öyle olmaz böyle olur

 7. Fikret bey

  Kızgınlığınız anlıyoruz ama burada kişi ve kuruluşlara hakaret ve zarar verici yayınlara izin veremeyiz. İnşallah işleriniz istediğiniz gibi yolunda gider. Bize düşen yardımları da yapmaya hazırız.

 8. erdal çaglayan 29. Eyl, 2010 | 16:39

  10,10,2009 tarinde yeni bir istasyon aldım ve tapuda intifa ile ilgili hiç bir işlem yapılmadı yanlız istasyonun eski sahibi po ile 04,05,2004 yılında po ile 15 yıllık intifa yapılmış tekrar po ile 06,08,2008 de 13 yıılık intifa yenilemiş ve bende petrolu aldıktan sonra intifa imzalamadım ama po ile 25,10,2009 da 5 yıllık sözleşme yaptım şimdi bu durumda benim po ile intifam bitermi bitti ise neden po bize neden kaldırmadı ne yapmamız lazım. şimdiden çok teşekür ederim

 9. Sayın Çağlayan

  İntifanız 18.09.2010 tarihinde bitmişolması gerekir. Neden kaldırmadıklarını bilemeyiz. Ancak bu günler yoğun geçtiğinden vekaletname isimleri için size ihtarname göndermiş olabilirler. Birkaç güne kadar bir hareket olmazsa durumunuz bir avukata inceletin ve intifanızın kalkması gerekiyorsa Rekabet Kurumu’na başvurun.

 10. sayın editör dağıtım firması intifa için vekaletname gönderdi.ama tapunun üzerinde 300 bin tl ipotek var.bunun için vekalet göndermediler.bu yasalmıdır.ihtar yazılarında dağıtım firmasına hiç borcum olmadığı halde 51.000 tl borç çıkarmışlar.bende ihtar çekerek borcum olmadığını .benim istedim dışında petrol kanunu neticesinde sözleşmemizin bittiğini yazdık.ipotek kaldırılmasıyla ilgili ne yapılabilir. yardımlarınız için teşekkür ederim.saygılar.

 11. Selim bey

  İntifanın düzenlndiği resmi senette konuluş sebebi yazmaktadır. Bu sebeple bu belgeleri görmeden bir şey söylememiz mümkün değil. 51.000 TL borcun sebebini nasıl açıklıyorlar, bunun için mutlaka dava açacaklar ya d ipoteğin paraya çevrilmesi içn icra takibi yapacaklardır. Bir avukat başvurmanızı öneririz.

 12. Halil KAraismail 07. Eki, 2010 | 13:03

  Sayın Yetkili;
  İstasyonumuzun intifa hakkı 2015 yılında bitecekti yeni kanuna göre ise bitmiş bulunmaktadır. 10 yıl önce intifa verdiğimiz zaman 15 yıllık kira bedelini sembolik olarak 15tl göstererek kira kontratı noterde yapmıştık. Kira bedelini ise nakit olarak tahsil etmiştik. Kanun çıkmasaydı intifanın bitmesine 5 yıl vardı fakat şimdi ise kanun gereği intifa hakkı sona erdi. İntifanın kaldırılması için 5 yıllık kira bedelini göstererek tapuda işlem yapmamız mümkün mü? Nasıl bir yol izlemeliyiz.Bilgi vermenizi rica ederim.
  Halil Karaismail

 13. Halil bey tapuda düşük bir bedel göstererek terkin isteyin. Bedelsiz kaldırılmasını isterseniz tapu değeri göz önüne alınacaktır.

 14. Halil Karaismail 08. Eki, 2010 | 06:59

  İpotek ve intifa terkini yapmamız için bizden vekalet verebilecek isim istenildi bizde bildirdik henüz vekalet gelmedi. Vekil olarak tayin edilen kişi intifa kaldırma bedelini belirleyebilir mi? Bahse konu olan bedeli intifa hakkı olan firma mı tapuya bildirmek zorunda? Buradaki işleyiş tam olarak nasıl oluyor detaylı bilgi verirseniz sevinirim.

 15. Halil bey kaldıraca kişi (yani şirket adına vekil) bedelli kaldıracağını ve bedeli bildirirse onun üzerinden işlem yapılır.

 16. Name (required)yorgun 12. Eki, 2010 | 12:25

  sayın editör öncelikle sizlere teşekkür ediyorum ve kolay gelsin diyorum.
  benim sorum şöyle:
  biz 2005 yılında 10 yıllık kira sözleşmesi ile anlaşma yapmıştık.2010 eylülde 5 yıllık yeni bir kira ve işletme sözleşmesi düzenledik(aynı firma ile)bu durumda eski kira şerhinin tapudan terkini dolayısıyla harç ödemesi çıkar mı?bedel yazılmaz ise hibe olarak işlem görür mü? teşekkürler

 17. Yorgun bey

  Tapu harç işlemleri hakkında yorumda bulunmak istemiyoruz. Zira bize gelen bilgilerden Türkiye’nin her yerinde ayrı bir uygulama olduğu anlaşılmaktadır. Bu sebeple bu konuyu tapu dairesinden sorarak nasılbir uygulaama yaptıklarını öğrenin, sonra bunu test edelim.

 18. sayın editör tapu dairesine gittim.Kira şerhimizin terkininde herhangi bir harç taahhuk etmeyeceğini belirttiler.Kira şerhinin terkininde hibeden sözedilemeyeceğini söylediler.
  Ayrıca intifa terkininde de bedel bildirilirse bu bedel üzerinden,bedel bildirilmez ise rayiç bedel üzerinden harç taahkuk ettirileceğini belirttiler.

 19. Sayın yorgun, o zaman sorun yok. Özellikle biz de intifalarda bedel bildirilmesini aksi taktirde rayiç bedel üzerinden fazla tutacağını yazımızda söylemekteyiz.

 20. Sayın editör öncelikle çalışmalarınız ve verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.
  Benim sorum şöyle:

  Bizim dağıtıcı firmaya verdiğimiz intifa süresi sözleşmede geçtiği gibi 18.9. 2010 tarihinde sona erdi dağıtıcı firmaya ihtar çektik ve bize vekalet verdiler tapuya intifayı kaldırmaya gittiğimizde karşımıza bi harc bedeli çıktı tapdaki yetkililer tapunun beyan değerinin 3 te 2 sinin binde 59.4 ü şeklinde bi harç bedeli çıkardılar şimdi tapunun beyan değeri 280.000 lira bunun 3 te 2 sinin binde 59.4 ü 11.087 yapıyor acaba biz bu harcın tutarını doğru hesapladıkmı ve bu harcı bizim ödememiz mi gerekir yoksa dağıtıcı firmamı bu harcı dahada düşürmenin veya hiç ödememenin bir yolu varmı…

 21. Sayın Güner

  Vekil olan kişi intifayı bedell kaldırmak istediğini beyan edese bunun %0 16 sını yatırınca sorununuz çözülmüş olur.

 22. sayın editör; p.o ile 2002 de 15 yıllık intifa nakkı sözleşmemiz var. tapu ya gene yazıda p.p tek taraflı olarak intifa hakkı nı kaldırdığını söylüyor. ancak biz p.o ürünlrtini satıyoruz. vergi dairesi bizden veresat ve intikal beyznı istiyor izasınz satış diye burada yanlışlık var mı

 23. Hurşit bey

  İstasyon arazisi size miras olarak intikal etmişse bunun vergisini istiyordur. Bilmediğimiz bir konuda nasıl cevap verelim.

 24. HASAN ERTEM 02. Kas, 2010 | 13:56

  Sayın EDİDÖR 03,01,2003 yılında 15 yıl ıntıfa ve 150. bin TL İPOTEK verdık hiç yatırım almadık ve hep peşin çaliştik ançak rekabet kurumunun 4054 sayılı kararı ile süremiz dolmüş oldu dağitım fırması bize vekalet gönderdi ve tapuya müraçat ettik tapu 2,177 TL harç çıktı ve noterden ihtarneme gönderdik yazımıza cevap vermedıler ıntıfa ve ipotekği kaldırmadılar ne yapmamız gerekır cevap yazmanızı rica ederim

 25. Hasan bey

  Harçlar size aittir.

 26. Son yaptığımız işlemlere göre,

  Bedelsiz kaldırımlarda raiç değerin 2/3 sinin %059.4 oranı

  Bedelli kaldırımlarda raiç değerin 2/3 sinin %016 sı alınmaktadır.

 27. sayın editör
  09/10/2009 tarihinde mülkiyeti ile birlikte akaryakıt istasyonu aldım yanlız istasyonun üzerine08/08/2008 tarihinde opet pet.tarafından 13 yıllık 100milyar bedel karşılıgında intafa konulmuştur ançak rekabet kurumunun 4054 sayılı kararı ile süremiz dolmüş oldu dağitım fırması bize vekalet gönderdi tabu dairesine bas vuruda bulundum intifa bedelinin binde 59,4 üzerinden hesaplanım harç yatırılıacagı soylendi intifanın süresi bitmeyen kısmı binde 16 olması gerek degilimi

 28. Can bey, bedelsiz intifalarda yerin rayiç değerinin 2/3 sinin %059.4 kısmı harç olarak hesaplanır. İntifanın kaldırılması bedel karşılığı olacaksa %016 dır.

 29. sayin editör dağitim şirket intifayi kaldimadi 18,9, 2010 tarihi geçeli dört aya yaklaşiyor giydirmeyi 10 gün oluyorsökeli biz dağitim şirketine tazminat davasi açtik burasi açilmayan köşenizde öküdüğümüz istasyonlar gibi yeni bir istasyon tapuya intifayi koyarkende intifanin yari harç parasini bize ödettirdiler rekabet kurumuna 2 defa şikayet etmemize nazaran bir sonuç alamadik 3 üncü şikayete hazirlaniyoruz rekabet kurumunun yazisinda 1 şikayette dağitim şirketine ceza ve uyari 2 şikayette ceza ve yine uyari intifayi ve giydirmeyi sökmezlerse 3 üncü şikayette dağitim şirketinin bütün lisanslarini iptal edecektiler 4 ay geçmesine rağmen rekabet kurumunun ne 1 ,ne 2, başvuru ve şikayetlerimize bir cevap alamadık dağitim şirketi rekabet kurumunun kararlarini tanimiyor ve tınlamıyor dağitim şirketinin isliğinden kurtulmak için bunlarin yaptiklari pislikleri çumhurbaşkanina ve başbakana yazacağim vereceğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim

 30. Kadir bey kolay gelsin…merak ettik bütün bunları siz mi yoksa avukatınıza mı yaptırdınız.

 31. kendimiz yaptık tazminat davasını avukata açtırdık.Sizinde yorumunuzu bekliyorum

 32. Kadir bey
  Belgeler avukatınızda olduğuna göre gereken bilgiyi ondan alabilirsiniz. Önümüzde bilgi ve belge olmadan doğru yanıt vermemiz güç.

 33. iyigünleler bizim intifa tarihimiz doldu şirkette vekaleti gönderdı vekalette 100 tl veya bedelsiz die yazıyor tapu ise bizden raiş bedelin 3/2sinin 1000/54 ü bedel istedi anlamadık.bir konuda şirket 2010 da 5 yıllıgına kiraya vermiş ve tapuya kira şerhi koymuş tapu kiracı olmadan intifa kalkmaz dio napmalıyız tşk ederim..

 34. Sayın gp
  İntifayı bedelli (100 TL) olarak kaldırısanız raiç fiyatın %16 sını ödersiniz. İntifanın kiracı ile ilgisini anlamadık. Onu tapudan net olarak sorun.

 35. iyi günler diler bizleri aydınlattığınız için teşekkür ederim
  biz 22 ağustos 2006 altı tarihinde 15 yıllık intifa vermiştik 15 yıllıkda sözleşme imzalamıştık 2009 şubat ayında bizle tekrar 5 senelik sözleşme tazelediler fakat dün bana intifayı kaldırıp tekrar 5 senelik yapmamız gerektiği çok cezasının olduğunu söylediler size sorum şu olacak.2006 yılında verdiğim intifa çıkan kanuna göre bittimi.yeniden 5 senelik vermezsem ne olur vermek zorundamıyım.verirsemde sözleşmeyle intifa arasındaki tarih farkından dolayı ben bu şirketden kurtulamam gibi geliyo ne yapmam gerekir çok tşeşekkür ederim.saygılar

 36. Eren bey, intifanız 22.06.2011 tarihinde biter.Yenilemezseniz sadece bayilik sözleşmeniz devam eder, intifayı kaldırırlar.

 37. Gökhan Işık 25. Ağu, 2011 | 02:41

  Sn. editör

  Dağıtıcı firmanın bayiden vekaletname için isim isteyeceğini söylediniz heralde bu işlemi resmi olarak yapacaklardır. Peki bayi isim vermekten imtina eder karşı yazıyla dağıtıcıdan intifayı kendilerinin bizzat kaldırmalarını isterse bu durumda dağıtıcı firmanın intifayı kaldırmamak için bi sebep yada bi mazereti doğmuş olurmu.

  Teşekkürler iyi çalışmalar…

 38. Sayın Gökhan Işık,
  Bayi dağıtıcıya vekil tayin etmek zorunda değildir. Ancak bunun makul ve kendisine zarar verecek sonuçlarını dağıtıcısına bildirmelidir. Dağıtıcı isim isteyip bayi susarsa, rekabet Kurulu dağıtıcı hakkında ceza tayin etmeyebilir.

 39. Sayin editor intifa suresinin bitmedine 1yil kala 5 yilllik sozlesme yapmislar ve serh koymuslar tapu vekalet var ama tapu kira serhinden dolayi intifayi kaldirmiyor muaaffakat name istiyor

 40. Sayın Editör iyi günler
  Dağıtıcı firma bize 30/11/2011 de biten intifadan feragat ettiklerini bildiren ihtarname çekti. bizden intifanın kaldırılması için vekalet verecekleri kişinin ismini göndermemiz isteniyor. Kiracımız olan bayisine de donanımların sökülerek teslim etmelerini aynı ihtarname ile bildirdi.
  Siz yukarıda ki cevapta; “Bayi dağıtıcıya vekil tayin etmek zorunda değildir. Ancak bunun makul ve kendisine zarar verecek sonuçlarını dağıtıcısına bildirmelidir.” Diyorsunuz.
  1-)Bizim ne tür zarar göreceğimizi belirtirmisiniz.
  2-)isim göndermeyeceğimizi ve intifanın kendilerince kaldırılması için noterden ihtarname çeksek yararı olur mu?
  3-)mülk sahibi ortaklar bir araya gelemiyoruz intifanın kaldırılmasının gecikmesinin ne gibi sakıncası olabilir?
  4-)Kiracımız aynı dağıtıcı firma ile yeniden sözleşme yapsa intifasız çalışabilir mi?

  sorularım biraz uzun oldu kusura bakmayın ama sanırım pek çok arkadaşın bu gibi sorularına da cevap olur diye düşünüyorum. Şimdiden teşekkürler.

 41. Fatih bey, siz vekil ismi bildirmek zorunda değilsiniz. Ancak dağıtıcı intifayı kaldıracağını beyan ettiğinden şikayet halinde cezaya da muhatap olmaz. Başka bir dağıtıcıyla çalışıyor ve onlar intifa istemiyorsa, intifanın sicilde bulunmasının bir zararı yok. Ancak intifa mülkiyeti sınırlayan ayni bir hak olarak daima tapunuzda durur. Kiracınızın dağıtıcıyla nasıl çalışacağına taraflar karar verir. Bunlar ticari konular ve bizim karışmamız söz konusu değil.

 42. İyi günler sorum biraz karışık ama açıklamalı cevap yazarsanız sevinirim.dağıtıcının tapu üzerindeki intifasi 18.02.2007 de bitmiş. Yeni bir protokol yapılmış 5 yıl süreyle uzatılmış bu arada firma 31.12 .2011 de bayi yle iliskisini kesen bir başka protokal yapmış
  Bu arada eklenen intifayi 2007 yılında tapuya kaydettirmemis yani tapu da intifa yazmiyo ama protokolü var başka bir protokol yapıp bayiyle iliskisini 31.12.2011 de bitirmiş bu durumda intifa suresi dolmusmudur terkin nasıl yapılır harcı nasıl odenir

 43. Eda hanım, sözleşmeler ve intifa senetlerini görmeden doğru bilgi vermek mümkün değil.

 44. Cevdet Adem 24. Mar, 2012 | 22:44

  Sayın Editör

  Makalenizde vekaletnamenin kabul edilmemesi gerektiğini tavsiye etmişsiniz. Ancak rekabet kurulunun BP ile ilgili bir kararında vekalet gönderilmesinin intifanın kaldırılması anlamına geldiği cıkıyor. yarni dağıtıcı firmaya bayinin herhangi bir yaptırımı söz konusu olmuyor. Heralde bu son karardan sonra bizlerede vekaletle işlem yapmaktan başka bir seçenek kalmamış oluyor değilmi. Bu konuda başka bir öneriniz varmı.

 45. Cevdet bey vekaletname için bir isim belirlemek zorunda değilsiniz. Rekabet kurumu diyor ki, vekalet vermeyi kabul etmişse artık intifaya devam emek istemediğini beyan etmiştir, bu sebeple işlem yapmam. Yani işin özü çözülmüştür, artık intifayı kaldıracaktır. Siz vekaletname için bildirim yapmak zorunda değilsiniz, kendi vekilin kendisi seçsin.

 46. slm ben 2005 nisan ayında dagıtıcı ile 15 yıllık bayilik sözleşmesi yaptık ve 125,000 tl hibe verdi fatura karşılıgında ancak alpet karlılıkları yarıya kesti daha sonra rekebet kurulu sözleşmleri 5 yıla indirdi bizde 5 yıl sonunda dagıtıcı ile sözleşmeyi yenilemedik başka firmayla devam dedik dagıtıcı bize 213,000 tl lik haksız zenginleşmeden dava açtı biz zaten 125,000 tl 20,000 tl sini K.D.V olarak devlete ödedik bu durumda ne yapabiliriz yardımcı olrsanız seviniriz avukat arkadaşlarızlada görüşebiliriz

 47. Uğur bey, davanıza bakan avukatınız size neler yapılacağını söyleyecektir. Henüz bir avukatla görüşmediyseniz yorum sayfalarından değil “bize ulaşın” köşesinden mail atabilirsiniz.

 48. Mustafa BABUROĞLU 04. Oca, 2016 | 20:38

  sayın editör iyi çalışmalar. anneme ait mülkiyet ban geçti ve bu mülkiyet üzerinde po 1994 yılı itibari ile 15 yıllık intifa yapılmış ve bu intifa süresi 2009 yılında bitmiş ve daha sonra işlem yapılmamış ben bu intifa hakkını nasıl kaldırabilirim. aradım po bize kaldırmak üzere vekalet edecek birinin isimini verin size vekelet verelim diye söyledirler nasıl bir yol izleyelim. ben kaldırmak istiyorum tapu dairesine mi sormak lazım şimdiden teşekkür ederim

  iyi çalışmalar

 49. Mustafa bey, intifa süresi dolduğunda müracaatınız halinde tapunun kaldırması gerekir. Ya da PO ya isim verin size vekaletname versinler onlar adına kaldırın. Ancak harcı var, hesap ettirin.

 50. ahmet cengizoğlu 20. Nis, 2016 | 13:18

  bp ile bayilik anlaşması gereği araziden verdiğim intifa hakkı 2014 yılında süresi doldu bayiliğimiz devam ettiği için ve bilmediğimizden intifayı kaldırmadık şimdi intifayı kaldırmak istiyoruz fakat tapuda arsa rayiç bedeli üzerinden harç hesaplanıyor bu harç tutarıda 100.bin tl yi bulmakta halbuki tapuda bedel yamıyor intifa senedinde 30bin tl bedel var intifayı endüşük harç ile nasıl kaldırabiliriz
  teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim