17.09.2010 da tankları doldurmak !

Enerji ile ilgili bir web sitesinde EPDK Petrol Piyasası Dairesi Başkan Vekili ve LPG Piyasası Dairesi Başkanı Cemalettin Tünay’ın açıklaması olarak yer alan yazıyla ilgili bir değerlendirme yapmak gerekmiştir.

Yazıya göre 18.09.2010 tarihi gelmeden, lisans tadili için önceden müracaat etmek mümkündür. Bu tarihten önce gelen başvurular sözleşme bitim tarihini takiben yürürlüğe konacaktır. Bizim de şu andaki mevzuata göre bayilere önerdiğimiz yegane çözüm budur. Ancak EPDK bu dosyaları 18.09.2010 tarihinden önce inceleyip bu tarihten sonra yürürlüğe hazır hale getirirse, bayilerin ve kendilerinin işleri daha da kolaylaşacaktır.

Tüney’e göre, başka bir dağıtıcıyla bayilik anlaşması yapan bayilerin kesinlikle lisans tadilatı yapana kadar faaliyette bulunmaması gerekir. Ancak bir başka dağıtıcıyla anlaşma yapmayan bayilerin tanklarında bulunan yakıtı 18.09.2010 tarihinden sonra 3 ay satabileceği belirtilmiştir. Burada bir çelişki bulunmaktadır.

Tanklarını 17.09.2010 tarihinde dolduran bayi, yeni bir anlaşma yapmadan 3 ay bu yakıtı satabilecekken, aynı durumda olup da başka bir dağıtıcıyla anlaşma yapanın bu hakkı neden yoktur. Lisans tadilatı yapması muhtemel fakat muallakta olan bayiye verilen 3 aylık süre, yasal koşulları yerine getirerek lisans tadili yapan bayiye neden tanınmamaktadır, anlamak zordur. Bunun gerekçesi olsa olsa,  ”lisans, lisansta yazılı olan hakların kullanılabilme yetkisini verir”  kuralıdır. Bu durumda, yasa ve yönetmeliğe göre lisansta bulunması zorunlu olmadığı halde EPDK tarafından lisansa kaydedilen dağıtıcının değişmesi halinde, bu faaliyet EPDK tarafından 5015 sayılı yasaya aykırı bulunacaktır. Ancak bu durum bize göre 5015 sayılı yasaya aykırı bir faaliyet değildir. Zira bayi başka dağıtıcıyla sözleşme yapmışsa da, başka dağıtıcıdan aldığı malı değil, önceki dağıtıcıdan aldığı malı satmakta, böylece lisansın verdiği haklara aykırı hareket etmemektedir. Tadil yapılana kadar lisans eski şartlarda geçerli olduğundan ortada yasaya aykırı bir durum yoktur.

Bu sebeple EPDK ceza verir ya da vermez bilemeyiz ama, 17.09.2010 tarihinde tanklarını eski dağıtıcısından dolduran ve 18.09.2010 da da lisans tadilatı müracaatında bulunan bayi, eski dağıtıcısındaan aldığı malı bitirene kadar faaliyette bulunabilir. EPDK’nın bu faaliyete vereceği cezanın yasada bir karşılığı bulunmamaktadır.

Twitter Digg Delicious Stumbleupon Technorati Facebook

2 Cevaplar | “17.09.2010 da tankları doldurmak !”

  1. sayın editör;
    ben 12/09/2010 tarihinde başka bir dağıtıcı ile bayilik sözleşmesi imzaladım. eski dağıtıcıma fesihname gönderdim. sözeşme ve protokol yazılarını tadilat istemiyle epdk’ya gönderdim. 19/10/2010 tarihinde mal satmamı engelleyen bir durum varmı.?
    teşekkürler..

  2. Sedat bey

    Mevzuatta yer almamasına rağmen lisanslarda dağıtıcı isimleri yazılı olduğundan, lisansta yazılı haklar dışına çıkıldığından bahisle EPDK hakkınızda ceza tayin edebilir.

Türkiye'nin Enerji Hukuku Sitesi