18.09.2010 a dair fesih ihbarı gerekir mi ?

Sitemize gerek mail ve gerekse telefonla sıkça sorulan bir soru konusunda bayilere bir açıklama yapmak gereği doğmuştur.

Soru: 18.09.2010 tarihinde intifamızın, kira şerhimizin kaldırılması için ihtarname çekmemiz gereklimidir ?

18.09.2010 tarihi ile ilgili açıklamalar, beyanlar o kadar açık yapıldı ki sağır sultan bile duydu. Bayilerin ve özellikle dağıtım şirketlerinin, 5 yılla sınırlı intifa, kira vs. sözleşmelerini bilmemesi artık söz konusu değil. Bu sebeple bilinen bir gerçeği yeniden dağıtım şirketine ihbar ederek, benim intifamı, kira şerhimi kaldır şeklinde bir ihtara ve ihbara gerek yoktur. Tam aksine dağıtım şirketi bayilere bildirim yaparak, şu tarihte tapuya gelin, intifayı, şerhi kaldıracağız demesi gerekir.

Ancak 18.09.2010 tarihinde bayilik sözleşmesi bitecek bayilerin yeni dağıtım şirketleri ile 3 ay içerisinde bayilik anlaşması yapmaları ve lisanslarını tadil etmeleri gerekeceğinden, EPDK eski sözleşmenin feshine dair belge getir diyecektir. İşte bu durumda 18.09.2010 tarihinden itibaren sözleşmenin devam etmeyeceği, sözleşmenin Rekabet Kurulu’nun kararları çerçevesinde son bulduğu şeklinde bir fesih ihbarının dağıtıcıya gönderilmesi zorunlu görülmektedir.

İntifa ve kira sözleşmelerinin sonlandırılması için gerekli olmayan ihtarname, bayilik sözleşmesinin 18.09.2010 tarihinde son bulduğuna dair EPDK nezdinde ispat vasıtası olacağından, dağıtıcıya gönderilmesi gerekir. Lisans tadil işlemlerinin çabuk sonuçlandırılması için bu fesih ihbarlarının şimdiden yapılmasında yarar vardır.

Dağıtıcıya gönderilecek fesih ihbarlarının, sözleşmeyi tek taraflı feshediyorum şeklinde, sebebi ve çerçevesi çizilmeden kaleme alınması, ileride başka sorunlara neden olabilecektir. Bu sebeple bu fesih ihbarlarının, Rekabet Kurulu kararları ve yasal durumun sonucunda meydana geldiği içeriğini de taşıması gerekir.Fesih ihbarı, tek taraflı bir sözleşme feshi değil, yasal sonucun hatırlatılması şeklinde olmalıdır.

Aslında yukarıdaki fesih ihbarı açıklamamız, bayilerin 18.09.2010 tarihinden itibaren lisans tadili için zor durumda kalmamalarını amaçlamaktadır.Bizim hukuki görüşümüze göre, 18.09.2010 tarihinde sözleşmesi biten bayilerin sözleşmeleri dağıtım şirketlerince feshedilmeli ve durum EPDK’ya bildirilmelidir. Aksi taktirde yine Rekbet Kurumu’na şikayetle cezaya muhatap olmaları kaçınılmaz olacaktır.

Twitter Digg Delicious Stumbleupon Technorati Facebook

3 Cevaplar | “18.09.2010 a dair fesih ihbarı gerekir mi ?”

  1. slm bizim bayilik sözleşmesini 22.04.2006
    yaptık ve 22.04.2011 bitiyor biz son 3 ay kala yenilenmeyecegini noterden ihtar çekmeye gerek varmı nasıl bi süreç olacak bilgi verirseniz sevinirim.

  2. Uğur bey

    Yazdığımız yazı sadece 18.09.2010 için değil, 5 yılı dolmaya yakın tüm bayilik ilişileri için de geçelidir.

  3. ahmet deniz 04. Oca, 2011 | 22:19

    ben egede bir petrol istiyasonun sahibiyım kacak mazot vede egede binlerce 10numara yağ ve gaz karıştırarak satan dukan var onların yuzunde hic iş yapamiyoruz epdk goz yumuyor herhalde egede piyasası tahrip ediyorlar bu binlerce 10 numara yağdukanlşarın kapatılması istiyorum araba mazot pahalı geliyor yağ kulaniyor

Türkiye'nin Enerji Hukuku Sitesi