Bayiler.. ya imza ya dava…..

Geçtiğimiz günlerde BP avukatının yaptığı bir açıklama dağıtım şirketlerini bir hayli telaşlandırmış görünüyor. Genelde bağımsız kararlar alan dağıtım şirketleri bu açıklamanın ardından hukukçularıyla birlikte ortak toplantılar yapmaya başladılar ve Rekabet Kurulu kararları çerçevesinde bayilerine sebepsiz zenginleşmeye dayalı davaları açma kararı aldılar.

Bu çerçevede dağıtım şirketleri bayilerini davet ederek uyum sözleşmeleri imzalatmak istemeye başladılar. Bu sözleşmelerde, unuttukları ariyetleri teslim aldıklarına dair beyanlardan tutun da, alınan hibe, kredi vs. ödemeleri de kullanılmayan intifa sürelerine oranla geri ödenmesi taahhüdü istediler. Vermeyenlere de dava açacaklarını beyan ettiler.

Örneğin PO’nun 3.200 bayisine dava açma hazırlığı içinde olduğu da güvenilir kaynaklardan gelen haberler arasında…Bu haberler bizzat bizim tanık olduğumuz olaylar ile, bu sayfaları izleyen bayilerin ihbarlarından derlenmiştir. Kısa bir süre içinde bu durumda olan bayilerin de aynı muameleye tabi tutulacağı kaçınılmaz sonuçtur.

Bu yaklaşımla dağıtım şirketleri, Rekabet Kurulu kararının uygulanması halinde kendilerini 5 yıldan sonra yeniden sözleşme garantisi içine almak, hem de bu yolla bayilerinin ne tavır alacağını öğrenmek yolunu seçmiş olmaktadırlar.

Bizim görüşümüze göre, Rekabet Kurulu’nun sonuç doğurmayan kararlarına karşı dava açan dağıtım şirketlerinin bu davaları açmadaki hukuki tercihi ne kadar yanlış ise, sebepsiz zenginleşmeden doğan davaları da şimdiden açmaları o kadar yanlış bir tercihtir. 18.09.2010 tarihine kadar ve bir temerrüd ihtarı olmadan açılacak davalar da, kaybedilmeye mahkum davalardır. Ancak bu davaları açmaya zorlayan çıkar gruplarının, neden böyle davranarak dağıtım şirketlerini zor durumda bırakacakları, sonradan kolaylıkla anlaşılacaktır.

Yeni bir süreç başlıyor…kolay gelsin !

Twitter Digg Delicious Stumbleupon Technorati Facebook

10 Cevaplar | “Bayiler.. ya imza ya dava…..”

 1. selamlar
  bu hafta bp den müdürler bizi ziyarete geldiler.3 ayda bir ugrayan müdürlerimizin gelişi tabi bizi şaşırttı haliyle.
  ellerinde bir sayfalık taahütname,bir okuyun,imzalamanı istiyoruz dediler.biz bir okuyalım, yönetim olarak döneriz dedik. dönmemize gerek kalmdan diğer gunun sabahına yine geldiler.
  bizde tebessümle, böyle bir taahütnameyi siz olsanız imzalarmıydınız,birazz empati yaparak soylermısınız dedik. birsey dıyemeden cekıp gıttıler haliyle. 2 farklı dağıtım şirketiyle intifalı stasyonlarımız var,sonucun nereye varacaganı merak ediyoruz.
  saygılar,ıyı calısmalar

 2. Sayın Şevket bey,

  Petrol Ofisi bütün bayilerine bu hafta ihtarname gönderdi. BP ise davet ya da ziyaret yöntemini kullanıyor. Görünen o ki, dağıtım şirketlerinin çoğu 5 yıllık karara uyacak. Yakında dava dikeçesi size ulaşır. Kolay gelsin.

 3. şeref duran 07. Mar, 2010 | 17:57

  dağıtım firmalarına bayi olarak 12 mart 2010 kadar cevap vermeyip , dağıtım şirketlerinin bizlere verdiği intifa bedelinin tamamlanamayan süreye isabet kısmınının iadesi ni dağıtım şirketlerinin bizlere açaçağı dava neticesinde borçlar kanununa göre ödemek mi bayilerin lehine olur, yoksa dağıtım şirketlerinle masaya oturup bize 15 yıl intifa için 15 verdiniz , 5 yıl biz size bayilik yaptık 10 yıllık borcumuz var al sana dolar bazında 10 .ayrıca bayilik bitiminde istasyondaki giydirme, hava ssati, market raflarını sök al demek mi lehimize. kısaca dağıtım şirketlerinin açacağı dava sonucu mu ödeme yapalım ,yoksa bizlere verdikleri 15 günlük süre kapsamında dağıtım şirketlerine size şu kadar intifa geri ödemesi ypalım diye cvp mı yazalım.

 4. Sayın Şeref Duran
  Dağıtım şirketleri sizden para istemek için bunu yapmadılar. Onlara bayi lazım, siz kaçmayın diye bu kozu kullanıyorlar. Para ödemesine gelince…her verilen geri iade edilmeyebilir. Buna avukatınızla birlikte karar verin. Biz dağıtım şirketlerinin parasını vermeyin demiyoruz, ama menfaatler karşılıklıdır ve ödenmemesi gereken bir para varsa bunu da ödemeyin. Size para vermiş ama diğer dağıtım şirketleri 10 kar verirken sizinki 5 vermiş, ya da onun malını satın diye size yatırım yapmış…burada paranın iadesinin gerekip gerekmediğine hakim karar verecek. Ama siz benim iade etmem gereken para var diyorsanız biz ne diyebiliriz ki….

 5. SAYIN EDİTÖR,
  DUYDUĞUMUZA GÖRE BP 262 İSTASYONUNA,TAAHHÜTNAMEYİ İMZALAMADIKLARI İÇİN DAVA AÇMIŞ. BİZ BU KONU İLE İLGİLİ GEREKLİ YERLERE BAŞVURUCAZ FAKAT BİRÇOK AKARYAKIT BAYİİ, BU DAVALARA KARŞI NASIL BİR YOL İZLİYCEK BİLEMİYORUZ. BU KONU İLE İLGİLİ NELER OLUCAK MERAK VE SABIRLA BEKLİYORUZ.

 6. Sayın Şevket bey
  Daıtım şirketlerinin bayilerine verdiği para, yakıt, ariyet vs. bir çok şey var. Bunların hangielrini hangi bedelle geri istyeceklerini bilmiyoruz. Dava dilekçesi geldikten ve taleplerini gördükten sonra, sizin dağıtım şirketiyle aranızdaki ilişkiye göre bunların geri verilip verilmeyeceği konusunda davacıya cevap verilecektir. Bu sebeple bunlar ancak bir huukkçunun taktir etmesi gereken meselelerdir. Bu konuda dava dilekçesi gelince avukatınıza başvurmanızı öneririz.

 7. slm iyi çalışmalar 2 gün önce saha müdürü bizi arayarak biz size dava açmadık bilginiz olsun diye şimdi bu ne anlamaya geliyor ilerde bize sıkıntı olurmu tekrar dava açma hakkı sansı olurmu. tşk

 8. Sayın Uğur bey
  Dava açtıklarını sevmiyorlar da açmadıklarını seviyorlar anlamına gelmiyor tabiki. Bu bir hukuki konu ve saha müdürü neden dava açılmadığını hukuken tartışabilecek konumda olmadığından, bunu bir sevgi gösterisi haline getirmiş anlaşılan. Zamanaşımı süreleri içinde dava açmakta hukuki yararı olan her şirket dava açabilir. Dava açmak için ne gerekçe göstereceklerini de biz buradan bilemeyiz.

 9. Name (required)alparslan 25. Kas, 2015 | 14:03

  sayın yetkili
  benim sıkıntım şu

  2007 yılında opet ile15 yıllık anlaşma yaptıkve 500.00.dolar paraaldık kanun değişince 5 yıl sonra kanun gereği sözleşmemiz bitti.opetten ayrıldık bıze geri kalan 10 yıllık bedeli geri istemek için dava açtılar sebepsiz zenginleşme diye ve yerelmahkemede davayı kazandılar.şu an yargıtayda bu arada işler kötü gitti ve iflas ertelemek zorunda kaldık bırakın zengınleşmeyi daha kotu olduk
  bu durumda bıze ne onerırsınız
  saygılar

 10. Alparslan bey, Yargıtay dosyayı onaylarsa yapacak bir şey yok. İflas erteleme talebiniz kabul edildiyse borçlarınızı ödemeye çalışacaksınız.

Türkiye'nin Enerji Hukuku Sitesi