Taşıma kararlarına Danıştay freni…

Karayoluyla taşımanın lisans kapsamından çıkmasından önce, lisans olmaksızın taşıma yapanlar ile taşıma araçlarını lisasnslarına kaydettirmeyenler, EPDK tarafından idari para cezalarına mahkum edilmekteydi. Ancak karayoluyla taşıma lisans kapsamından çıktığından, lehe kanun hemen uygulanır ilkesi gereği verilen cezaların da iptal edilmesi gerekmekteydi. Oysa bu konuda Danıştay 13. Dairesi  tarafından aksi kararlar verilmiş ve EPDK tarafından verilen cezaların iptali yoluna gidilmemiştir.

Danıştay 13. Dairesi’nin benzeri bir kararı temyiz edilerek Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu’nda görüşülmüş ve kurulun, ” Değişen yasa hükümleri karşısında; idari para cezalarında, ceza verilmesinin dayanağı kuralın yürürlükten kaldırılması veya lehe düzenleme yapılması yoluyla ortaya çıkan yeni hukuki durumun dikkate alınması gerekmektedir. 5784 sayılı Yasa’yla yapılan düzenleme ile karayoluyla akaryakıt taşıma faaliyetinde lisans alma ve bayilik lisansına işlenmesi zorunluluğunun ortadan kaldırılmış olması karşısında, bu şekilde yapılan akaryakıt taşımacılığından dolayı idari para cezası uygulanması mümkün değildir” gerekçesiyle karar BOZULMUŞTUR.

Twitter Digg Delicious Stumbleupon Technorati Facebook

13 Cevaplar | “Taşıma kararlarına Danıştay freni…”

 1. SEYHANHUKUK 13. Mar, 2010 | 13:49

  13.dairenin kararları çok şaşırtıcıydı

  Danıştay İdari Dava Daireleri kurulunun aldığı karar pek çok kişinin yüreğine su serpti emekli maaşı ile bir tanker alan müvekkilime EPDK 750.000.TL eski deyimle 750 milyar para cezası düzenlemişti ne diyelim
  bizim “yaşasın adalet !” deme hakkımızda yok

 2. sayın editör.
  Şirketimize kayıtlı yeni bir tanker aldık.
  K1 belgesine de işlettik.
  Yeni düzenlemeye göre kendi adımıza yada başkası adına nakliye olarak taşıyacağımız akaryakıt için epdk nezdinde herhangi bir girişimde bulunacakmıyız? son durum nedir?. Eskiden sadece kendi adımıza taşıyacaksak bayilik lisansına işletiyorduk.
  nakliye yapacaksak taşıma lisansı alıp ona işletiyorduk ama sanırım bu durum değişti.?

 3. Sayın Murat bey,
  Akaryakıt sektöründe karayoluyla taşıma yapmak için lisans alma zorunluluğu yok.

 4. SAYIN EDİTÖR EPDK TARAFINDAN İSTASYON SAHİPLERİNİN AKARYAKIT NAKLİYESİNDE KULLANDIKLARI TANKERLERE İLİŞKİN TAŞIMA LİSANSININ KALKTIĞI MALUMLARINIZDIR.
  BİZ LİSANSIMIZA KAYIRTLI K 1 BELGESİ OLAN TANKERİMİZLE BİR FABRİKAYA YADA ŞANTİYEYE DİREK MAL VERİYORUZ. BU DURUMDA EPDK YETKİLİLERİNCE CEZAYA MUHATAP OLURMUYUZ. TAŞIMA YAPTIĞIMIZ TANKERİMİZE DE İLLAKİ TARIMSAL AMAÇLI SATIŞ LİSANSI ALMALIMIYIZ.

 5. Sayın muratt

  Taşıma için lisansa gerek yok. Ancak tarımsal amaçlı satış yapmak için tanker lisansa işlettirilmeli.

 6. Birol TURAN 30. Kas, 2010 | 15:24

  2006 senesınde bizimde kamyonetımızde bıodezel ıcın lısansız tasımacılık yaptıgımız ıcın 600.000 tl ceza kesıldı bu durumda bu cezanın ıptalı soz konusumudur. seyhan hukukdakı arkadasların muvekkılerıyle aynı durumdayız.

  Teşekkürler

 7. Sayın Birol Turan
  Karayoluyla taşıma lisans kapsamından çıktı. Ancak cezayı görmeden bu kadar emin konuşmamak gerekiyor, zira ceza başka bir nedene dayanıyor olabilir. Bir avukata başvurun.

 8. 2005 modeltanker kamyonum var bayilere akaryakıt taşımacılığı yapacağım lisans almam gerekiyormu veya bu taşımacılığı yapmam için hangi mevkilere başvuru yapmam gerekiyor.saygılarımızla

 9. Vedat bey lisansa gerek yok ama ulaştırma bakanlığından ilgili belgeleri almanız gerekir.

 10. Name (required)servet yaşar taş 03. May, 2011 | 08:24

  sayın editör ben 2007 yılında taşıma lisansından dolayı 764 000 tl ceza kesildi ve 60 gün itiraz süremi geçirdim daha sonrada danıştay 13. daireye açmak istediğim dava kabul edilmedi ve şu anda taşıma lisansı da kaldırıldı benim durumum ne olacağını bu kaldırılan taşıma lisansından dolayı benim de üzerimden ceza kalkabilecekmi lütfen bana bilgi verirseniz çok memnun olacağım. teşekkürler

 11. Sayın Servet Yaşar Taş
  Cezanız kalkar, bir avukata başvurun

 12. servet yaşar taş 29. May, 2011 | 14:00

  sayın editör tavsiye edilen birkaç avukatla görüştüm benden yetmiş iki milyar para istediler bunun başka yolu yokmudur acaba lütfen yardımcı olurmusunuz.

 13. Servet bey, her avukatın kendine göre talebi olabilir. Hangi dava için istediler, açıklarmısınız.

Türkiye'nin Enerji Hukuku Sitesi