Lisans parsele mi, kişiye mi ?

EPDK Petrol Piyasası Daire Başkanlığı’nın Lisans İzleme Grup Başkanlığı’na yazdığı 09.07.2009 tarihli yazısına göre, kurumca daha önceden lisanslandırılmış bulunan akaryakıt istasyonlarının, ada, parsel, vb. bilgileri kontrol edilmek ve tutmak kaydıyla el değiştirmesi ve yeniden lisanslamaya konu olması halinde Asgari Mesafe Tespit Tutanağı istenmeyecektir.

Bu durumda lisans kişiye değil parsele verilen bir izne dönüşmüş olmaktadır. Bu uygulamanın kurumca devam edip etmediği konusunda tarafımızdan kuruma bilgi sorulmuş ve cevabı beklenmektedir.

Ortada bu bir kurul kararı olmasa da, 01.01.2005 kararında olduğu gibi, bu şekilde verilecek  lisansların ileride  iptali  olası olduğundan, kurumun ne şekilde cevap vereceğini merak etmekteyiz.

Kurum asgari mesafe tespit tutanağı aramayacağız dese de, Danıştay’ın bu lisanslar hakkında vereceği kararlar yine yüzlerce istasyonun canını yakabilecektir.

Twitter Digg Delicious Stumbleupon Technorati Facebook

1 Cevap | “Lisans parsele mi, kişiye mi ?”

  1. DR İBRAHİM AYDIN 20. Şub, 2010 | 22:34

    GSM Ruhsatıda dahil lisans parsele verilmelidir.lisanslama işlemindeki amaç istasyon sayısı ve yerini kayıt atına almak ise mantıklı olan bu olmalıdır.istasyon tapu kütüğüne kayıtlı bir gayrümenküldür yeri değiştirilemez. seyyar satıcılık olmadığı için lisans tapuya verilmelidir. dr

Türkiye'nin Enerji Hukuku Sitesi