Cezadan önceki aşama..savunma yazısı

Gerek 5015 sayılı Petrol Piyasası Kanunu ve gerekse 5307 sayılı LPG Piyasası Kanunu hükümlerini ihlal edenler hakkında Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu tarafından idari para cezası verilmesi, tüm bayilerin bildiği, bilmesi gereken bir durumdur.
 
Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu ihlali tespit ettiğinde, ihlale göre bazen doğrudan ceza verme yoluna giderken, bazı durumlarda da ihlali gerçekleştiren bayinin yazılı savunmasının alınması yoluna gitmektedir.
 
Bu aşamada bayiler çoğu zaman bir avukata başvurmadan kendilerince doğru sandıkları şekilde olayı açıklamakta ve yasanın hiç bir maddesini ihlal etmediklerini söylemektedirler. Ancak çoğu kez bu savunmalar karşısında ceza kaçınılmaz olmaktadır.
 
Başka bir yazımızda örnek gösterdiğimiz gibi, dağıtıcısını belirten levhayı istasyona asmayan bayinin verdiği, “dağıtıcıma bir kaç kez levhayı gönder dememe rağmen göndermedi, ben değil suçlu odur” savunması karşısında levhayı asmadığı belli olan bayiye, Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu’nun ceza vermekten başka bir seçeneği yoktur. Bu savunma ile ceza alan bayinin avukatının davayı kazanacağı açık bir kapı da kalmamıştır.
 
Oysa davayı açacak avukat savunmayı da yazan avukat olmalıdır. Dava kurgusu önceki savunmalarla çelişir olmamalıdır. Dava kurgusu yasa, yönetmelik ve diğer mevzuat hükümlerine uygun olmalıdır. “Her doğru söylenmez” sözüne uygun olarak, sizin doğrunuz hukuk alanında da doğru olmalıdır. Hukuka uygun olmayan doğruyu söylemeniz, sizi cezadan kurtarmayacaktır.
 
Bu sebeple 5015 ve 5307 sayılı yasalara muhalefetten haklarında takibat yapılan bayilerden istenen savunmaların, savunmadan sonraki dava aşaması kurgusuna uygun hazırlanması şarttır. Bunun için de bu savunmalar mutlaka bir avukat tarafından hazırlanmalıdır. Avukatlar tüm yaşantınızın hukuk alanındaki durumunu tespit eden, sorun çıktığında çözüm üreten kişilerdir. Savunmalarınızı ve dava dilekçesindeki iddialarınızı hukuk terazisinde tartan hakimler de bu görevlerini hukuk kurallarına uygun yapan kişilerdir. Yine dava açtığınız EPDK’nın verdiği cevapları da avukatları hazırlamaktadır. Tamamen hukukla kuşatılmış bir olayı, hukukçular dışında bayilerin çözme şansı ne kadardır, başarma şansı ne kadardır bir kere daha düşünmeniz gerekir.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Twitter Digg Delicious Stumbleupon Technorati Facebook

Henüz yorum yok, ilk yorumu yazabilirsiniz! :)

Türkiye'nin Enerji Hukuku Sitesi