Dağıtıcım zorda, EPDK göreve

Son günlerde bir kısım dağıtıcıların bayilerine uzun süredir akaryakıt temin edemediği ve bayilerin zor durumda kaldığı haberleri gelmektedir. Uzun süre akaryakıt temin edemeyip istasyonda müşteri kaybına sebep olan bayiler çareyi bayilik sözleşmelerini feshetmekte bulmaktadır. Ancak sözleşme feshi bayinin haklı sebebi ile olsa da sonuçları çoğu zaman aleyhe olmaktadır. Zira bayilerin dağıtıcılarda ipotekleri, açık olarak verdikleri çekleri ve intifaları bulunmakta, bayiliğin feshi halinde dağıtıcı elinde bulunan bu imkanlar bayi aleyhine dönüşmektedir. Nitekim geçmişte buna dair örnekler yaşanmış, dağıtıcıda bulunan intifalar yüksek bedeller karşılığı kaldırılmış, açık verilen çekler bankalardan, kredi kurumlarından çıkmış ve bayiler icra dairelerinde adeta sürünmeye mahkum edilmiştir.

Bu sebeple duruma EPDK el koymalı ve bayilerin bir feshine gerek kalmadan bu durumda olan dağıtıcıların faaliyetleri, durumları düzelene kadar geçici olarak durdurulmalıdır. Böyle bir durumda nasıl bir yöntem uygulanacağı da Petrol Piyasası Lisans Yönetmeliğinde belirtilmiştir. İlgili hükümler şöyledir:

Madde 37-Bayiler, bayisi oldukları dağıtıcının faaliyetinin geçici olarak durdurulması halinde ise, dağıtıcının yeniden faaliyete geçmesini beklemeksizin, faaliyetinin geçici olarak durdurulduğu süre ile sınırlı olmak kaydıyla başka bir dağıtıcıdan akaryakıt temin edebilir.

Madde 33-Dağıtıcı lisansı sahipleri, faaliyeti geçici olarak durdurulan dağıtıcıların bayilerine, faaliyetin durdurulduğu süre ile sınırlı olmak kaydıyla akaryakıt satışı yapabilir.

EPDK eğer bu dağıtıcıların faaliyetlerini geçici olarak durdurursa, hem bu dağıtıcılar bir fesihle karşılaşmayacaklar ve bayi kaybetmeyecekler hem de bayiler başka dağıtıcılardan ceza görmeden akaryakıt ikmali yapabileceklerdir.

Peki EPDK bu durumdan haberdarmıdır. Değilse bayilerin ihbarı ile haberdar olabilir.

Haydi EPDK göreve. Her iki tarafı da koruyucu önlemlerini al. Zira senin var olma sebebin budur.

Twitter Digg Delicious Stumbleupon Technorati Facebook

4 Cevaplar | “Dağıtıcım zorda, EPDK göreve”

 1. Değerli bayiler, biz olması gerekeni yazdık. Ama ne EPDK bu önlemi alır ne de dağıtıcılar geri adım atar. Onlar hep haklıdır.

  Olan yine bayiye olur.

  Oysa dünyada kriz yönetimi diye bir olgu var. Ama bizim dağıtım şirketlerinin büyük bölümü kurumsallaşmamış, patron şirketleri olduklarından böyle şeylere inanmazlar.

  İnşallah beklenenler olmaz. Piyasa karışmaz.

 2. merhaba sn. editör, yazdıklarınız sonuna kadar doğru. büyük dağıtıcılar bayilerini arayıp zam gelebilir veya fiyatlar düşebilir şeklinde uyarırken, bahsettiğiniz bu çapsız dağıtıcılar zam öncesi satışı durdurup bayilerine ait tankerleri 3-4 gün dolum tesisinde yatırıyorlar. bayilerini de ürün markeri onaylanmadı onun için veremiyoruz gibi yalanlarla oyalıyorlar. başka türlü davranamazlar çünkü bayi sayısını artırmak için %1 karlara razı oluyorlar. piyasadan % 7-8 oranında düşük fiyatla yakıt satıyorlar. bunun bir yerden patlayacağı belliydi.. görünen o ki yine ortalık karışacak.

 3. haydar ersoy 07. Oca, 2012 | 16:38

  merhaba sayın editör 02.01.2012 tarihinde dağğıtıcı firmaya akaryakıt bedelini ödediğimiz halde akaryakıtımız halen gelmedi ve nezaman geleceüide belli değil.Elimizde şuan akryakıtımız olmadığından madur durumdayız.bundandan sonra hukuki sürecte ne yapabiliriz bizi aydınlatırsanız seviniriz.

 4. Sayın Haydar Ersoy

  Mal taleplerinizi belgelendirin. Eğer sözleşmenizi feshedtmek isterseniz haklı sebebiniz olduğunu ispat etmelisiniz. Ancak intifanız varsa ve süresi uzunsa durumunuz zor demektir. Bir avukata başvurun.

Türkiye'nin Enerji Hukuku Sitesi