Dağıtım şirketlerinin intifa planı…..

BP Avukatı ve Yönetim Kurulu üyesi Bülent Kencebay’ın açıklamasından sonra dağıtım şirketleri 12 Mart 2010 tarihine kadar dava açma hazırlığına giriştiler. Bu davaların harçları ve avukatlık ücretlerinin milyon dolarları bulan rakamlarının göze alınması, aslında uygulanmak istenen planın getirileri karşısında oldukça küçük kalmaktadır. Nedir uygulanmak istenen plan…

Dağıtım şirketleri kendi aralarında toplanarak Rekabet Kurulu kararına uymamanın sonuçlarını tartıştılar ve verilecek cezaları göze alamadılar. Öyleyse ne yapacaklardı, bu kadar bayiyi nasıl tutacaklardı.

Ortaya zamanaşımı meselesi atıldı ve dağıtım şirketleri hemen harekete geçerek bayilerine verdiklerini geri istediler. Vermezseniz dava açarız dediler. Kimi ihtar çekti, kimi ziyaret ederek kulağa fısıldadı, kimi merkeze davet etti ve bayinin önüne sözleşmeyi koydu. Ya imzala ya da dava açarım.

Planın ilk bölümünde bayilerin yarısını 5 yılı aşan süreden sonra devam ettirme konusundaki sözleşmeye imza attırmayı tasarladılar. Tabi ki bu imza 5 yıldan fazla sözleşme yapılmasını içermiyordu, ama 5 yıldan sonra devam etmemenin koşullarını ağırlaştırıyordu.

Kalan yarının da yarısı dava dilekçesini eline alınca imza atacak hale gelebilirdi. İhtarnamelere öyle talepler yazıldı ki, dava dilekçelerinde de aynısının olacağı şimdiden belli oldu. Hiç para almamış bayiden 10 yıl önce yapılmış giydirmenin parası bugünkü fiyatlarla isteniyordu. Bayilerin büyük bir kısmı korkup dava aşamasına yola gelecekti.

İşte Rekabet Kurulu’nun trilyonlarca ceza kesme ihtimaline karşı aklını kullanan dağıtım şirketleri böyle bir karşı atağa geçti ve kurulun kararını kendi lehine böyle çevirmek istedi. Ama bayi tarafından gelen sesler hiç de bu planın tutacağını göstermiyor. Bekleyelim bakalım zaman ne gösterecek.

Twitter Digg Delicious Stumbleupon Technorati Facebook

2 Cevaplar | “Dağıtım şirketlerinin intifa planı…..”

  1. Peki bu davanın sonucu ne oldu daha devam ediyor mu yoksa bayiiler mi kazandı son durum nedir bilginiz varsa paylaşırsanız sevinirim

  2. Murat bey, 18.09.2010 tarihinden önce açılan davalarda, erken açılan davanın reddi kararları verildi. 18.09.2012 den sonra açılan davalarda ise çeşitli kararlar var. Zira paraların ödenme sebep ve şekilleri bakımından iadenin mümkün olup olmayacağı hukuken farklıdır. Bu sebeple her dava kendi koşullarında sonuçlanacaktır.

Türkiye'nin Enerji Hukuku Sitesi