Danıştay’ın intifa kararı !

Rekabet Kurulu’nun intifalarla ilgili aldığı kararlara karşı açılan iptal davalarında herkes kendisine göre bir beklenti içerisindeyken, Danıştay’dan gelen yanıt bayileri sevindirdi.

Aslında dağıtım şirketlerinin bir taktik hatasıdır bu davaları açmak. Zira Rekabet Kurulu tarafından verilen kararlar, yürütülmesi zorunlu bir idari işlem değildir ve böyle olmayınca da bu işlemlere karşı, dava da açılamazdı. Bu davaların reddedileceğini bile bile dava açan dağıtım şirketleri, hiç gereği yokken mağlubiyet damgasını da yediler. Oysa bize göre, ortada ne eksi ne de artı bir durum var. Asıl önemli olan, 18.09.2010 tarihinden sonra intifalarda ısrar eden dağıtım şirketleri aleyhine alınacak, Rekabet Kurulu kararlarına karşı açılacak davaların sonuçlarıdır.

Bu sebeple dağıtım şirketlerinden gelen, “Danıştay kararını bekliyoruz” haberlerini garipseyerek izledik. Bu şirketlerin hukukçularının böyle bir dava açılamayacağını bilmeleri ve şirketlerini önceden belli olan dava serüvenine sokmamaları gerekirdi.

Dağıtım şirketleri gereksiz hamle yapıp sadece moral kaybettiler. Bayiler hiçbir şey kazanmayıp sadece moral kazandılar. Hukuken kazanılıp kaybedilen hiçbir şey yok intifada.

Bu sebeple yapılan yayınlarda  ”flash gelişme, intifalarda son nokta” vs. gibi yapılan haberlerin hiç bir değeri yoktur.

Twitter Digg Delicious Stumbleupon Technorati Facebook

Henüz yorum yok, ilk yorumu yazabilirsiniz! :)

Türkiye'nin Enerji Hukuku Sitesi