Kaoslar hep olacak…

Rekabet Kurulu’nun kısaca 18.09.2010 kararı olarak adlandıracağımız kararlarından sonra 18.09.2010 tarihine bir haftadan biraz fazla zaman kaldı. Tarih yaklaştıkca da ortada bir kaos lafı dolaşmaya başladı.

Nasrettin Hocaya sormuşlar “kıyamet ne zaman” diye. Hoca cevap vermiş, “benm öldüğüm gün kıyamettir, benim için kıyamet o zamandır”

Kaos, kimin için kaos. Bayiler için mi, bizce değil. Düşünün ki ortada Rekabet Kurulu kararı yok ve sizin intifanız ve sözleşmeniz 18.09.2010 tarihinde doluyor. Ne yapacaksınız. Ya mevcut dağıtıcınızla sözleşmeye devam edeceksiniz ya da başka bir dağıtıcıyla. Başka dağıtıcıyla devam etmeye karar verdiğinizde yine lisans tadili yapmayacakmıydınız, o zaman tadil için beklemeyecekmiydiniz….. İşte o gün bu gündür.

Sizin gibi binlerce bayi de aynı gün sözleşme yenileyecekmiş, size ne, sizin için değişen bir şey yok.

Kaos söylentisinin, EPDK’nın lisans tadillerini zamanında yetiştirip yetiştirmeyeceğinden kaynaklandığı gün gibi açık. Kaos söylentisi yapanlar, bu sektörün temsilciliğine soyunanlar, bugüne kadar neredeydiniz. 5015 sayılı yasa yayınlandıktan sonra lisans başvurularını gününde tamamlamayan EPDK’ya hangi sektörel baskıyı yaptınız, yüzlerce, binlerce bayi ceza almadı mı, korkunç cezalar ödemedi mi.

Sayın sektör temsilcileri, EPDK’ya neden şunu demediniz. Lisanslarda dağıtıcının yer alması mecburiyetine dair bir hüküm yasada yok, bunu siz icat ettiniz. Bu icadı ortadan kaldırın, böylece lisans tadil süresince de yeni dağıtıcının malını satabilelim. Böylece lisanslarda yer alan hükümlere aykırı hareket etmiş olmayalım. Ama şimdi EPDK diyecek ki, senin lisansında A dağıtıcısı yazıyor, bu sebeple bu lisansla B dağıtıcısının malını satamazsın. Yazma kardeşim lisansıma dağıtıcımın adını. Varmı Petrol Piyasası Lisans Yönetmeliği’nin 11. maddesinde asgari olarak lisansta yer alacak hususlar arasında dağıtıcının adı. Yok…..o halde neden kimse sormaz EPDK’ya, tadil yapılmadan yeni dağıtıcının malını satarsam, neden bana ceza vereceksin diye.

Bunların hepsi hukuki konular ve bu iş akaryakıt satanların işi değil hukukçuların işi. Sektör temsilcileri kaosu gördüklerinde hukukçularına bu işi araştırın, çözün bakalım diyeceklerine gazetelerde, internet sitelerinde kaos çıkacak diye söylenip duruyorlar. Topu başkalarına atıp medet peşine düşüyorlar. Kimseden medet dilenmeye gerek yok ki, hukuken çözüm varken.

Rekabet Kurulu kararı ne ilk, ne de son olacak….kaoslar hep olacak. Gelecek kaoslara hazırlıklı mısınız ? Bunun cevabını verin.

Twitter Digg Delicious Stumbleupon Technorati Facebook

4 Cevaplar | “Kaoslar hep olacak…”

  1. Name (required)MUSTAFA 06. Eyl, 2010 | 16:54

    İYİKİ VARSINIZ SAYIN İSTASYONLAW TEMSİLCİLERİ BU PİYASADA GERÇEKTEN BİR HUKUKİ OLARAK BİR BOŞLUK VAR VE BU BOŞLUGUDA ELİNİZDEN GELDİGİ KADAR DOLDURUYORSUNUZ VE BUNUDA SİZDEN BAŞKA YAPAN YOK. GERÇEKTEN BENCE BU SEKTÖRDE BİR POTANSİYEL VAR AMA BU NU DOLDURAN KİMSE YOK EL ATAN BİR YETKİLİ YOK EPDK kurumu düzeltiyormu yada başka bır işe mi yarıyor anlamış degilim. taban fiyat uygulaması koydu bütün halk onlara güvendi ama hala akaryakıt fiyatları hala çok yüksek??..
    NEYSE YAPMIŞ OLDUGUNUZ ÇALIŞMALARDAN DOLAYI VE YADIKLARINIZ SÖZLERİNİZDEN DOLAYI SİZİ ÇOK TEBRİK EDERİM

  2. Mustafa bey teşekkür ederiz. Biz uyarı ve önerililerimize devam edeceğiz.

  3. ben 2002 te opet ile ve onun mecbur kıldıgı aygaz ile bayilik ant. yaptım , aygaz 5 sene sonra yani 2007 de 5 yıllıgına tekrar ant. yapmak zorunda kaldım , sözleşmemde opet ve aygazın kaşe – imzaları var , eylül 2010 da ki yasada aygaz sözleşmelerinin bittiğini kabul etmiyor. 2012 de aygaz biter diyor. sebep aygaz ve opet tekbir teşebbüs degil olarak savunma yapılıyor , o zaman opetin aygaz sözleşmesinde neden kaşesi var , 18 eylül 2010 dan sonra aygaz bana ikmal yaparsa suçmu işler , ben sözleşmeyi o tarihte tek taraflı bitirirsem kar mahrumıyeti ve cezai para ödermiyim . saygılar

  4. Sayın Özkan

    Aygaz’la 2002 de sözleşme yapmış ve sözleşme bitmeden yeniden sözleşme imzalamışsanız sözleşmeniz 18.09.2010 tarihinde biter.

Türkiye'nin Enerji Hukuku Sitesi