İdare Mahkemesinden şok karar

Lisans iptaliyle ilgili görülmekte olan bir davada Ankara İdare Mahkemesi tarafından şok bir karar verilmiştir. Karara göre, bayilik lisansı  ancak kurul kararı ile verilebilir.Kanunun bu maddesi yönetmelikle daire başkanlıklarınca sonuçlandırılır şeklinde değiştirilemeyeceği gerekçesinden hareket eden mahkeme, bu sebeple daire başkanlıklarınca verilen lisansların yürütmesinin durdurulmasına karar vermiştir. Eğer mahkemenin bu doğrultudaki yürütmenin durdurulması kararı itirazla değişmez ve sonuçta mahkeme nihai kararını da bu doğrultuda verip karar kesinleşirse, daire başkanlıklarınca verilen tüm lisansların iptal edilmesi söz konusu olabilecektir.

Twitter Digg Delicious Stumbleupon Technorati Facebook

8 Cevaplar | “İdare Mahkemesinden şok karar”

 1. sayın editör;
  bayilik lisanslarını zaten epdk vermiyormu.?
  hangi daire başkanlığı lisans veriyor anlayamadım. açıklarsanız sevinirim. teşekkürler.

 2. Sedat bey EPDK demek Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu demek. Kurul ise kurumun karar organı. Birde Akaryakıt, LPG vs. daireler var. Lisans ancak kurul kararı ile verilebilir. Ancak bir değişiklik yapılarak bayilik lisanslarını daireler vermeye başladı. Kararda, bu değişiklik yasal değil, bu nedenle kurulun vermediği lisans geçerli olmaz deniyor.

 3. hayırlı günler dilerim
  o davayı biz açtık size daha öncede yazmıştım
  o dava nın akabinde EPDK bölge idare mahkemesinde YD kararını bozdurmuştu ama ocak ayı itibari ise mahkeme lisansı tamamen iptal etmiş bulunmaktadır.
  ikinci durum ise 8 nolu dipnot içinde dava açtık 13. daireye ve o kararında danıştay tarafından YD kararı verilmiştir.

 4. Sayın rhmpet, sitede bahse konu dava site yöneticimiz Av.Murat Başman tarafından açılmıştır. Belki sizinki benzer bir davadır.

 5. sayın editör 8 nolu dipnot için açılan davanın içeriği nedir iptalimi söz konusu yoksa otarihten önce çalıştığını ibraz eden istasyonların lpg lisansı alabilmeleri içinmi teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim

 6. Sayın Soydan, buradaki mahkeme kararının içeriği yetkiyle ilgili.

 7. Sayın editör çalışan akaryakıt istasyonumuzun bulunduğu yerin imarına mahkemenin 2005 yılında imara açılması için alınan meclis kararına yürütmeyi durdurma çıktı ama dava konusu bizim istasyonumuz olduğu için belediye mühürledi bu konuda bilgi verebilirmisiniz işyeri açma belgesi iptal olmadı lisanslarımız var ama çalışamıyoruz

 8. Serkan bey, dosyadan, karardan, davanın niteliğinden haberdar olmadan cevap verirsek yanıltmış oluruz. Avukatınız sie en doğru bilgiyi verecektir.

Türkiye'nin Enerji Hukuku Sitesi