İdari para cezalarına karşı……

5015 ve 5307 sayılı yasaya muhalefetten dolayı idari para cezasına mahkum olan sektördeki bayiler, açtıkları idari davaların çoğunu kaybederek ödeme dönemine girdi. Dava sürecini tamamlayan bayiler şimdi vergi daireleriyle boğuşma sürecine başladı.

Aslında sektörde asıl beklenen af umuduydu, ama bu umut bugüne kadar gündeme dahi gelmedi. 2003 den sonra birden hayatımıza giren lisanslı yaşam, çürük elmalardan çok bilgisiz bayilerin başına dert oldu. EPDK’nın hükmettiği para cezalarının gerçek nedeninin, kötü niyetten değil bilgi eksikliğinden olduğu davalarda gün gibi ortaya çıktı.

Biz bu sayfalardan her zaman yasal tüm hakların kullanılması gerektiğini savunduk. Nitekim bunda da haklı çıktık. Unutmayın taşıma lisansı olmadan kendi malını taşıyan bayilerden cezalarını ödeyenlerin paraları uçup gitti. Dava açanların bir çoğu dava sürecinde yasa değişikliğinden yararlanarak bu cezalardan kurtuldular. Unutmayın bu bir vergi değil, ceza…ve siz suçlu değilseniz bu cezayı neden ödeyesiniz.

Şimdi yine söylüyoruz; idari para cezalarına mahkum edilip davalarını kaybedenler de idare hukukunun tüm ilkelerinden, yüksek mahkeme kararlarından yararlanarak bu davalarının yeniden görülmesini sağlayabilirler. Bu süreç içinde para cezalarının tahsilini durdurabilirler. Önümüzdeki günlerin ne getireceği belli olmaz ve bu belirsizlik bayinin işine yarayabilir.

Nitekim Danıştay’da bir kararında, davanın reddine ilişkin kararın davacı açısından kesin hüküm niteliği taşımadığına ve aynı konuda yeni bir başvuruya verilen cevabın yeni işlem sayılmasına ve böylece yeni dava açılmaya olanak tanıdığına hükmetmiştir.

Size düşen yasal yolları kovalamak,bize düşen, hukuka ve size yardımcı olmak. Lütfen avukatınıza başvurun ve lehinize tüm yasal süreçleri kullanın. Kolay gelsin.

Twitter Digg Delicious Stumbleupon Technorati Facebook

4 Cevaplar | “İdari para cezalarına karşı……”

  1. Yargi yolunu kaybeden bayiler danistay tarafindan verilen karari emsal gosterek dava acmak istiyoruz bu kararin ornegini nerden bulabiliriz sitenizde bu konu hakkinda bilgi verebilmeniz mumkunmudur yeni petrol yasasi gecici madde 5 yargi kararlari kesinlesenler haric af cikarilmak istenmektedir ve bu haksizliktir yeni bir basvurun yeni islem sayilacagi karari paylasirsaniz tum sektor yardimci olmus olursunuz saygilar

  2. Sami bey, idari para cezaları ödenince geri alınamaz. Hangi kararı aradığınızı anlamadık. Tam açıklarsanız yardımcı olmaya çalışırız.

  3. İDARİ PARA CEZASI DAHA ÖDENMEMİŞ AMA TÜM HUKUK YOLLARI KAYBEDİLMİŞDANIŞTAY DAHİL TEBLİGAT YAPILMASI BEKLİYENLER YENİDEN DAVA AÇABİLİRMİ KESİN HÜKÜM NİTELİĞİ TAŞIMADIĞINA HÜKMETMİŞ DANİŞTAY AYNI KONUDA YENİ BİR BAŞVURU YAPABİLİRMİYİM YENİ BİR DAHA DAVA AÇABİLİRMİYİM BU KONUYU SORUYORUM YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM SAYGILAR

  4. Sami bey hukuk yolları tüketilmişse yapacak bir şey yok. “Kesin hüküm niteliği taşımadığına hükmetmiş” ne demek anlayamadık.

Türkiye'nin Enerji Hukuku Sitesi