Kaybeden bayi olmayın

Bir bayiyle görüşüyoruz telefonda, istasyon dahilinde tüp dolumuna yarayan alet bulundurmaktan 280.000 TL ceza almış. Avukatına git, dava açsın, yoksa maliye her şeyine haciz koyar diyoruz. Ben danıştım bir kaç kişiye Enerji Piyasası’nın böyle bir ceza verme yetkisi yokmuş…..Söyleyecek söz bulamıyoruz.

Bir başka bayi LPG dağıtıcısının levhasını istasyona asmadığından 219.000 TL ceza almış EPDK’dan. Levhayı istedim dağıtıcım göndermedi, onun için asmadım demiş savunmasında. Savunmada levhayı asmadığını ikrar eden bayiye EPDK’nın ceza vermekten başka bir şansı yok. Şimdi bayi diyor ki, ben sordum bir avukata, bir şey olmaz, yaz bir şey gönder dedi. Ben de yazdım, şimdi neden ceza geldi. Dur bakalım daha bunun ödeme zamanı da gelecek….

İşte sektör böyle hareket ediyor. Üzerinde hiç bir sorumluluk olmayan adamlara sorarsan soruyu cevap da seni rahatlatma biçiminde olur. Sonra ödeme günü gelir, hani bir şey olmayacaktı, hani EPDK’nın yetkisi yoktu, niye hesaba haciz koydun, niye kamyonumu bağladın sayın vergi dairesi müdürü. Kuruşuna kadar alırlar, çünkü sen iş adamı olamamışsın, sokaktaki adamın ağzıyla hareket eden sıradan bir adamsın.

Henüz Rekabet Kurulu kararı çıkmamışken dahi, dağıtıcısıyla görüşmeye gitmeye hazırlanan, haklarının ne olduğunu bilmek isteyen bir bayi bize rapor hazırlatmıştı. Belki o gün bir kaç kuruş harcama yapmıştı ama sonunda kazanan o oldu. Dağıtısının karşısına yasal haklarını bilerek oturdu, pazarlığını yaptı ve kazandı. Siz ne yapıyorsunuz, para vermediğiniz bir avukata hakkınızın ne olduğunu soruyorsunuz, sokaktan geçerken. O da bedavaya zaman kaybetmek istemediğinden, bir şey olmaz yaz bir şeyler gönder diyor. Bir şey olduğunda ne diyebilirsin o avukata, para mı verdin kardeşim, iş adamı gibi karşıma oturup sorunu gerçek boyutuyla görüştün mü demez mi sana.

Bir keresinde bu köşeye yorum yazan bir bayi, kardeşim ortalığı bulandırıp kendinize çıkar sağlamak istiyorsunuz diye yazmıştı. Gece gündüz buradan sizlerin sorularına cevap vererek ne çıkar sağladığımızı da anlayamadık bugüne kadar ama, bu cahilliğe de cevap vermedik. Siteye hiç bir dağıtıcıdan veya tedarikçiden reklam almadık, hiç bir dağıtım firmasının yöneticilerini tanımayız. Bu kadar bilgi ve birikimimizi bir kaç dağıtıcıyla paylaşsaydık, emin olun o zaman çok çıkarımız olurdu.

Bayi arkadaşlar, sektör olduğunuzun bilincine varın lütfen. Sektördeki dernek, sendika vs. tüm yöneticilerden devamlı bilgi alın. Sorunların tamamı hukukidir ve hukuki işlerde size yardımcı olacak kişiler ancak avukatlardır. Lütfen kendiniz için yörenizdeki avukatlara danışmadan adım atmayın.

Bir fıkra…Amerika’da hiç dava kaybetmeyen ünlü bir avukat varmış, adamın birisi davasını ona vermiş, ilk celsede dava kaybedilmiş. Adam avukata, hani hiç dava kaybetmezdin neden davamı kaybettin diye sormuş. Avukat cevap vermiş, ben kaybetmedim, ben avukatım, kaybeden sensin.

Kaybeden ve parayı ödeyecek olan sizsiniz, sakın bunu başkalarının üstüne atarak sıyrılacağınızı zannetmeyin. İşin gereği neyse onu yapın. Ortopedist dururken kırıkçıya gitmeyin. Yoksa sakat kalacaksınız.

Twitter Digg Delicious Stumbleupon Technorati Facebook

2 Cevaplar | “Kaybeden bayi olmayın”

  1. aytekin bilal 21. Tem, 2010 | 12:13

    ağzınıza sağlık.her zaman söylerim ” ne kadar ekmek o kadar köfte “. ticarette amaç para kazanmaktır eğer işinizi profesyonel bir şekilde yapmıyorsanız uzun vadede hep kaybeden olursunuz.

  2. Nasıl dersini iyi çalışan öğrenci sınavlarda başarılı oluyor, hukuki konular, haklarda bizim ticaret dersimizin bir parçası. İyi hocalardan(avukatlardan) doğru dersi alırsak sınavlardan iyi notlar alırız. Sayın Editörün kalemine sağlık…

Türkiye'nin Enerji Hukuku Sitesi