LPG de asgari mesafe kararı

KURUL KARARI

 

 

 

TOPLANTI TARİHİ : 02/06/2011

KARAR SIRA NO : 3251-1

1- Sıvılaştırılmış Petrol Gazları Piyasası Dairesi Başkanlığının 23/05/2011 tarihli ve LPG.140.01.99-1156-2188 sayılı Başkanlık Makamına Müzekkeresi çerçevesinde: Enerji Piyasası Düzenleme Kurulunun “LPG Otogaz Bayilik faaliyeti 01/01/2005 tarihinden sonra İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına işlenen, ancak 5307 sayılı Kanunun yürürlüğe girdiği 13/03/2005 tarihinden önce LPG Otogaz Bayilik faaliyetinde bulunduğunu usulüne uygun şekilde düzenlenmiş belgelerle ispat eden kişilerden lisans başvurularında “Asgari Mesafe Tespit Tutanağı” istenmemesine karar verilmiştir” hükmünü amir 16/03/2006 tarih ve 691/192 sayılı Kurul Kararının kaldırılmasına,

karar verilmiştir.

Twitter Digg Delicious Stumbleupon Technorati Facebook

56 Cevaplar | “LPG de asgari mesafe kararı”

 1. EPDK üzerine vazife olmayan konularda karar alıp insanlara istasyon açtırdıktan sonra, yargı tokatını yiyip bu kararlarından dönmekle ne denli uzman bir kuruluş olduğunu bir kere daha göstermiştir!

  Bizim her zaman söylediğimiz bir şey var, o da yasa ve yönetmeliğin önüne geçerek asgari mesafe, süre vs. konularında yorum yoluyla değişiklik yapılamayacağı. Şimdi ne olacak, lisans vererek istasyon açtırdığınız insanların zararlarını kim karşılayacak.

 2. arkadaşlar biraz önce görüştüğüm bir yetkili bu krar bundan sonra başvurular içindir dedirler daha önceki lisanslara bir şey yok muş

 3. Hakan bey, mahkemeler o görüşe bakmıyor, dava açılırsa öncesi, sonrası dinlenmez.

 4. bence mahkemede bayi lehine karar verir.çünkü verilen hak geri alınmaz.

 5. Kazım bey, size göre hukuk, bize göre hukuk, ona göre hukuk diye bir şey yok. Hukuk tektir, EPDK bayileri yanlış yönlendiriyor ve eğer bir yasa çıkmazsa bu kararla ilgili herkes zarar görür.

 6. Sayın bayi arkadaşlarım. Dağıtıcı şirketler taraffından EPDK kulislerinde hızla mesafa tahdidinin kaldırılması için baskılar var. 5 yıl kuralından sonra bayileri yeterince köleleştiremeyen dağıtıcılar artı bu işi kendileri yapma hazırlığındalar. Ama bunu yaparken de bizim istasyonlarımıza ihtiyaç duymamak için mesafa tahdidinin kaldırılmasına bastırıyorlar. Dün okuduğum bir petrol dergisi editörü akaryakıt fiyatlarının düşmesi için Belediyelerin GSM lerde kolaylık sağlamaları gerektiğini üstüne basa basa söylüyordu. Tüm oyunlar bayini alehine oynanıyor. Bu yüzden biz bayiler olarak avukatlarımıza gereken desteği ve önemi vererek yakınımızda açılabilecek yeni bir istasyonla elimizden geldiince mücadele etmeliyiz. Kaybetsek bile savaşarak kaybetmeliyiz. Tabi kazanıp yarınlarımıza çocuklarımıza iyi bir istasyon bırakmakta var işin içinde.

 7. Murat bey Rekabet Kurumu sektör raporu da mesafenin kaldırılması görüşünü bildirmişti EPDK’na.

 8. murat bey çok haklı konuşuyor bir olalım yeter artık üstümüze geldikleri 2km di 1 km düştü daha ne olacak

 9. hayırlı çalışmalar dilerim
  sayın editör şimdi epdk durup dururken neden böyle bir karar almak zorunda kaldı ki, ve bu sadece lpg dairesinin kararıyla sınırlı kalacakmı? petrol daireside böyle bir karar alabilirmi?

 10. sayın editör
  1.km olan mesafeyi epdk kaldırılırsa ve 1 km sınırı içinde lisans alan istasyonlar sizin görüşünüze göre sıkıntı yaşamazlarmı.

 11. Kazım bey EPDK 1 km sınırını nasıl kaldırsın bu bir yasa maddesi.

 12. hayırlı çalışmalar dilerim
  sayın editör şimdi epdk durup dururken neden böyle bir karar almak zorunda kaldı ki, ve bu sadece lpg dairesinin kararıyla sınırlı kalacakmı? petrol daireside böyle bir karar alabilirmi?

 13. Mustafa bey, karar durup duruken alınmadı, mutlaka aynı konuda bir yargı kararı vardır. Bu sebeple kaldırılan karardan yararlanan LPG istasyonları için risk var demiştik.

 14. sayın editör peki petrol daireside böyle bir karar alabilir mi?akaryakıt lisansına sahip istasyonlarını da böyle bir tehlike bekliyor olabilir mi?

 15. Mustafa bey olabilir. Ancak biz hukuki görüş olarak yıllar önce dedik ki: EPDK’nın 20.03.2005 tarihinden önce fiili olarak bu işi yapanlara mesafeden muafiyet tutmasına dair karar alma yetkisi yok. Alsa da bu karar geçerli olmaz. Çünkü yasa açık. Ancak kişiler kazanılmış haklarını öne sürerek istasyonlarına 20.03.2005 den sonra da lisans alabilirlerdi. Buna bir örnek vermek gerekirse. Yasa çıksa dese ki, 20.03.2005 tarihinden önce hukuk fakültesini bitirenler 1 yıl içinde başvurmazsa bir daha avukat olamazlar. Böyle bir şey olabilir mi ? Bu tarihten önce fakülteyi bitirmişsem canım ne zaman isterse başvururum değil mi. Bunun gibi 20.05.2005 den önce istasyonculuk yaptığımı belgeliyorsam neden 1 yıl içinde lisans için başvurma mecburiyetim olsun. Eğer geçmişin istasyonculuksa, EPDK’nın karar almasına ihtiyaç var mı ? EPDK, öncesinde bu işi yapanlar mesafeden muaftırlar diye karar almasa ne olurdu. Aldıkları karara göre lisans alanlar şimdi zor durumda kaldı. Oysa böyle bir karar olmasa insanlar yargı kararı ile lisans alabilirlerdi. Şimdi EPDK’nın kararına göre lisans alındığından, açılan davaların temeli de bu idari düzenleme oldu ve buna dayalı hukuka aykırı idari işlemler iptal edildi. Oysa davalar idari düzenlemeye dayalı değil de kişisel sebeplere dayansa sonuç farklı olurdu.Bu işin tek sorumlusu işini bilmeyen ve yetkisini aşan EPDK’dır. Size öyle olaylar anlatabiliriz ki buradan, akıllar almaz. Biz hala sahte belgelerle EPDK’dan lisans almış ve uyarı ve şikeytlerimize rağmen lisansı iptal edilmeyen istasyonlar biliyoruz. Ama her şeyi yasal bir çok istasyon da mağdur maalesef. Onun için davalar açılırken bütün bu unsurlar dikkate alınmalı ve olası tüm ihtimaller değerlendirilmelidir. Kolay gelsin.

 16. burak ensar 01. Tem, 2011 | 13:50

  Bu karar 2005 den önce otogaz istasyonu olup da akaryakıt istasyonuna çevirmek isteyenler için verilmiş bir karar değil mi?

 17. Burak bey, konuyu anlamamışsınız. Bu karar 2005 den sonra LPG lisansı almakla ilgili.

 18. akaryakıt ruhsatımız var imar planında da görülmek te 500 mt ilerde akaryakıt ve lpg isasyonu var lpg ruhsatı alabilirm. ayrıca 10 yıldır akaryakıt istasyonumuz kapalı

 19. Emre bey LPG ruhsat ve lisansı alamazsınız.

 20. …….(Yorumcu dağıtım şirketi adresi belirtmişse de burada yazılmasını uygun görmedik),BAYİLERİYLE YAPMIŞ OLDUĞU BAYİLİK SÖZLEŞMESİNDEN KAYNAKLI İNTİFA BEDELLRİNİ ÖDEMEMEK İÇİN BAYİLERİNİ,SÖZLEŞMLERİNİ TEK TARAFLI OLARAK FESHEDEBEİLECEĞİNİ SÖYLEMEKTE VE BU KONUDA BAYİLERİNİ TEHDİT ETMEKTEDİR…BU KONUDA NASIL BİR YOL İZLENMELİDİR SAYIN EDİTÖR?

 21. Murtaza bey, somut bir şey ortaya koymadan söylentiye göre bir yorumda bulunmamız doğru ve etik olmaz.

 22. Name (required) 07. Şub, 2012 | 16:03

  SAYIN EDİTOR ASGARI MESAFE KALKACAK DIYORLAR DORUMUU

 23. Sayın Kuzey Akaryakıt, asgari mesafe yasada yer aldığından ancak mecliste bir yasa değişikliğiyle olabilir. Biz bu konuda bir gelişme olduğunu duymadık. Ancak Rekabet Kurumu asgari mesafenin rekabeti engellediğini EPDK ya bildirmişti. Bu konuda şimdilik bilgilerimiz bunlar.

 24. Sayın editör,2000-2006 arası “akaryakıt ruhsatlı” istasyonumuzda LPG aldık-sattık.Daha sonra iskanımız yok diye LPG’yi ruhsatımıza işletemedik ve satışımız bugüne kadar durdu.Ruhsat müdürlüğü iskan alın gerekli izinleri verelim dedi.2010 mayıs ayında tadilat projesiyle iskanımızı alabildik,yeniden müracaat ettik bu sefer bizden 500 metre sonra 6 yıldır faal olmayan ve imar planlarında A lejanttan çıkartılmış faaliyetten men edilmiş metruk bir istasyon yüzünden mesafe sıkıntısı yaşıyoruz.Ruhasatında “LPG+akaryakıt” yazdığından ruhsat müdürülüğü tereddütte kaldı.1-Bu istasyon 20 yıl daha kapalı kalsa bekleyecekmiyim? 2-Daha önce 2005 öncesi lpg satanlara mesafe muafiyeti vardı EPDK haziran 2011 de bu muafiyeti kaldırdı.Bir şekilde muafiyetten yararlanma hakkı elde edemez miyim?

 25. Ali bey, bize göre EPDK’dan lisans alabilirsiniz. Çünkü mesafe şartında istasyon bulunmasından bahsediyor, istasyon yapılmayı bekleyen alandan bahsetmiyor.

 26. öncelikle kolay gelsin benim bir iki sorum olmuştu bu sefer başka bir soruyla başlayacağım bütün yasalarda adamınız var bunu biliyorum benim sıkıntım önceki yazdıklarımda ben 1970 yılında beri benzin istasyonuyum ama lpg ruhsatım yoktu ben özel idareye bağlıyım ama bu süre sarfında 2006 yılında diğer firma lpg açmış ve bu zamana kadar çalışmış bunu anladım ben özel idare alanındayım ama diğer istasyon belediye sınırları içinde aramız 700 metre benim ruhsat alma ihtimalım var ama akaryakıt satıyorum herhangi bir sorunumda yok ama lpg için uğraşıyorum cevabınızı bekliyorum birde ali kıran kardeşe de ben senin yerinde olsam giderim epdk ya ben ondan önce gaz sattım evraklarım bunlar desede olur sanırım faturalarla gitsin versemler diyemezler devlet oradan vergi almış çünki

 27. kimse yok sanırım 9 günde cevap yok kimse demek ki ilgilenmiyor

 28. Sayın sadecebiri, sizin yorumunuzda cevaplanacak bir soru göremedik. Ne soruyorsanız daha açık yazın.

 29. iyi günler dilerim öncelikle bugünlerde km tahdidinin kalkacağı ağızlarda dolaşıyor acaba bu bilgi ne kadar doğru şimdiden teşekkür ederim ..

 30. Mustafa bey, bu bir yasa meselesi ve yasa yapma yetkisi de Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde. Bu sebeple ağızlarda dolaşan lafların bir önemi yok.

 31. sayın edıtör bız 1995 ıstasyonu açtık lpg koymadık şimdide km takılıyoz 2005 den once ımar pılanı olan yerlerde akaryakıt ruhsatı alanlar lpg tamılmıyomus dıye bı soylentı varr bızım ıstasyona 4 km gerıde lpg ıstasyonu var bız sımdı lpg kayabılırmıyızz ılgınıze tesekkur ederım

 32. Özer bey, şehir içinde 1 km. şehir dışında 10 km. mesafe şartı geçerlidir.

 33. timurtoktay (required) 14. Şub, 2013 | 13:31

  Sayın editör. 1994 te belediyeden alınmış akaryakıt istasyonu olarak alınmış Yapı Kullanma İzin Belgesi var 2003 yılına kadar Akaryakıt istasyonu olarak çalıştırılıyor. Daha sonra 2003 yılında mülk satılıyor alan kişi 2012 yılına kadar işlerinin bozulması nedeni açamadığı istasyonu 2012 yılında bize satıyor. Bize söylenilen 2005 yılından önce istasyon olan yerler için Asgari Mesafe Tespit Tutanağı istenmeyeceği ancak 2005 te baska bir mahkeme kararı ile bu durum ortadan kalkıyor. Varımızı yoğumuzu buraya yatırdık istasyonu sıfırdan tekrar yaptık lisans alamıyoruz. Yokmu bunun bir çaresi.

 34. Tımur bey, EPDK 2005 den önce çalışan ve fakat şimdi atıl duran istasyonların mesafe tahdidinde dikkate alınacağını belirtiyor. Ancak bu ileride doğacak ihtilafları önlemek içindir. 2005 yılından önce faal olup da 20.03.2005 tarihine kadar lisans almayan istasyonlar bu tarihten sonra mesafe şartını taşımalıdırlar. Bunlar genel prensipler. Yine de durumunuzu bir avukata inceletin. Ya da tüm belgelerinizi bize gönderirseniz fikrimizi daha doğru olarak açıklarız.

 35. arkadaşlar, bu yazıyı bilgilendirmek amacıyla yazıyorum. 2002 de yapı kullanma ve inşaat ruhsatımı aldım. fakat önce inşaat ruhsatımdan dolayı sonra ise mesafeden dava açtılar. bu davaların hepsini kazandım. kazanmama asıl gerekçe ise istasyonumun önünden geçen yolun belediye sınırları içinde ve bu yolun karayolu değil İMAR yolu olması. Karayolları Genel Müdürlüğünden aldığım ” söz konusu istasyon önünden geçen yol belediye imar yolu olup bakım ağımızın dışındaki yoldur” demiş ve Adana bölge idare mahkemesi lehimize karar verdi ve temyizde karar onaylandı ve 2009 yılında istasyonumu EPDK nın 2005 ten önce geçerli inşaat ruhsatı ve yapı kullanma izin belgesi olan yerlerde mesafe raporu istenmez dediği kurul kararından faydalanarak lisansımızı aldık. son olarak da EPDK yı kurul kararı alarak asgari mesafeden muaf tutarak lisans verme yetkilerinin olmadığı konusunda mahkemeye verdiler. ve Ankara 7. idare mahkemesi bu iddiayı yerinde buldu. epdk da bu karara istinaden o kurul kararını kaldırdı. daha sonra mahkemenin kararına istinaden, istisnadan faydalanarak aldığımız lisansımız iptal edildi. dava şu anda temyiz aşamasında. gelişmeleri sizlerle paylaşacağım.

 36. Sayın Ahmet Çil, EPDK’nın Kanunu aşar bir şekilde kurul kararı alma yetkis yok. Ankara 7.İdare Mahkemesi kararı onaylanır diye düşünüyoruz.

 37. merhaba ; istasyonumuza 570 metre mesafede bir istasyon açıldı ve lpg satışı yapıyor belediye bu istasyona yönetmeliğe açıkça aykırı şekilde ruhsat vermiş ve bu ruhsata ilişkin İYUK ta ki 60 günlük süreyi geçirdik. Bu işleme karşı yapabileceğimiz bir şey yok mu? yani belediye idaresinin açıkça yönetmeliğe aykırı bu işlemi ilgiler tarafından bir kazanılmış hak oluşturur mu? idari işlemlerin hukuka uygunluk karinesinden yararlanırlarmı sonuçta ortada açıkça yönetmeliğe aykırı bir işlem var süreleri kaçırdık diye bu hukuka aykırı durum devam mı eder? saygılar teşekkürler.

 38. Harun bey siz işleme taraf değilsiniz bu nedenle 60 günlük süre sizin için ruhsat tarihinden başlamaz.

 39. Önce teşekkur ederim cevabınız için ancak ben durumu biraz daha açıklamak ve yeniden sormak istiyorum; şimdi bize 570 metre mesafedeki istasyonun lpg ruhsatı alması için kilometre tahdidine ilişkin bir belgeyi vermesi zorunlu ancak bu istasyon önunden geçen yoldan değilde belediyenin imar değişikliği yapmasıyla arkadan bir tali yola ilişkin kilometre tahdidi belgesi veriyor ( belediyenin yaptığı bu imar değişikliğine ilişkin 60 günlük süreyi geçirdik) ancak fiilen o yol hiçbir şekilde kullanılmıyor ve istasyona giriş çıkış şehirler arası yoldan yani yönetmeliklteki kilometre tahdidine aykırı olan yoldan yapılıyor , epdk kilometre tahdidine ilişkin inceleme yapmayacağını ve kendisine bu yönde soru ve görüş önerilerinin cevaplanmayacağını söylemiş. Kısaca ; ilgili istasyon belediye idaresiyle işbirliği yaparak kanunu dolanmış ama bütün bu işlemler geçerli bile olsa fiilen şeherler arası yoldan çalışmasını sürdürüyor ve bu yüzden ciddi müşteri kaybı yaşıyoruz. Sonuçta hernekadar epdk kilometre tahdidi belgesini incelemese de kurum yanıltılıyor ve bu bizim ticari hayatımızı etkiliyor. Buna ilişkin içişleri bakanlığı, enerji ve tab. kaynaklar bakanlıgı veya epdk kurumlarından hangisine veya hangilerine başvurabiliriz. Bunların dışında bir yol önerebilirmisiniz. Saygılar teşekkürler.

 40. Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim,ancak ben durumu biraz daha açıklamak ve yeniden sormak istiyorum;söz konusu istasyon ilk defa lpg lisansı alıyor ve bu başvurusunda asgari mesafe tespit tutanağı vermek zorunda bu tutanağıda yetkili idare olarak belediye veriyor, lpg ruhsatına ilişkin olarak ise belediyece yapılmış olan imar değişikliğine itiraz süresi olan 60 günü geçirdim,belediyenin vermiş olduğu asgari mesafe tespit tutanağına doğrudan itiraz edemiyorum idari işlem olmadığı için, bu bilgiler çerçevesinde söz konusu istasyon açıkça yönetmelik ve kanunlara aykırı şekilde ve belediye ile işbirliği yaparak ruhsatını almış ve epdk yı da yanıltarak lisansını almış durumda. Bu aşamada yapabileceğim birşey var mı ? çok fazla müşteri kaybediyorum bu istasyon yüzünden. hangi kuruma şikayet etmeliyim ?

 41. Harun bey idari bir işlemden menfati zedelenen herkes dava açmakta hukuki yararı olduğunu ispat etmekle dava açabilir. İşlem sizin hakkınızda değilse 60 günlük süre öğrendiğiniz tarihten başlar.

 42. Harun bey eğer o istasyonun cephesi aynı istikamette değilse yapacak birşey yok.

 43. SAYIN EDITOR KM SINIRI KALKIYORMU

 44. sayın editör istasyonumuzun 09/02/1987 tarihi inşaat ruhsatı ve 25/10/1989 tarihli yapı kullanma izin belgemiz var bu tarihten beride akaryakıt satışı yapmaktayız ilgili belediyeden 31/03/2005 tarihli akaryakıt istasyonu, daha sonradan 21/06/2007 tarihli akaryakıt ve LPG istayonu işyeri açma ruhsatı aldık, şehir imar planına göre de 01/01/2005 tarihinden önce istasyonumuzun bulunduğu parselin akaryakıt ve lpg satış yeri olarak belirtildiğine dair ilgili belediye yazısı ve imar durumu yazımız var, 31/12/2009 tarihinde EPDK ya yaptığım başvuruda tarafımızdan asgari mesafe tespit tutanağı istenmekte dir. 300 mt. yanımızda akaryakıt ve LPG satış istasyonu olduğundan mesafe kurtarmıyor bu nedenle istasyonuma LPG ruhsatı alamıyorum .bu konu hakkında, ne yapmam gerektiğini bildirir ve ce konuyu bize cevaplarsanız memnun oluruz.

  teşekkürler

 45. Hakan bey yapacak bir şey yok. mesafe tutmuyorsa lisans alamazsınız.

 46. Km tahdidinin kaldırılacağı konusu meclisin işi ve biz yasa haline gelmeyen konular hakkında bir şey söyleyemeyiz. Çünkü biz gazeteci değil hukukçuyuz.

 47. syn editör merhaba.istasyonumuz 1986 yılından beri aralıksız olarak faaliyette olup 6000 kişilik belde belediyesi sınırları içindedir.400 metre ileride aynı istikamette bizden çok sonra açılmış istasyon lpg satışı yapmaktadır.Ancak belediye 1km sınırı olduğunu belirtip lpg ruhsatı vermemektedir.2005 yılından önce açılmış bir istasyon olduğumuz için km sınırlamasına girermiyiz.mahkemeye başvursak kazanırmıyız.teşekkürler.

 48. Fatih bey, hukuki görüşümüze göre ruhsat ve lisans almanız gerekirse de yasal olarak bu mümkün gözükmemektedir. Ancak bir idare mahkemesinin verdiği karar (bizim görüümüz doğrultusunda) ve bunun Danıştay’da onaylanması neticesinde ruhsat alınabilecekse de EPDK’nın bu durumda dahi lisans vermeyeceğini, verse dahi en yakın istasyonun dava açarak bunu iptal ettirebileceğini, bu konuda Danıştay 13. Dairesi’nin yerleşik içtihatlarının lisans alınamayacağı yolunda olduğunu ve neticede istasyonun bir süre sonra kapanma riski taşıdığını düşünmekteyiz.

 49. sayın editör merhaba,Şu anda her yerde km tahdidi kalkıyor lpg yasası görüşülüyor deniyor.meclis açılınca da yasa çıkacakmış.Bilginiz varmı?Kalksın artık Şu km tahdidi.2005 ten önceki istasyonlar lpg satamadığı için çok mağdur.Karşı çıkanların tuzu kuru paylaşmak istemiyorlar bu pastayı.Ama rekabete de aykırı.

 50. Fatih bey, bu konuda bir bilgi sahibi değiliz.