LPG Eğitim Ve Sorumlu Md. Yönetmelik değişikliği

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nca (EPDK) hazırlanan Sıvılaştırılmış Petrol Gazları (LPG) Piyasası Eğitim ve Sorumlu Müdür Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Değişikliğe göre, sorumlu müdürlerin sorumlu oldukları tesiste gerçekleştirdikleri inceleme, eğitim ve organizasyon gibi her türlü faaliyetin ve varsa tesis sahipleri ve personele ilişkin uyarıların kayıt altına alınıp imzalandığı ve tesiste muhafaza edilen defter olarak tanımlanan “Sorumlu müdür kontrol kayıt defteri” kaldırıldı.

Yine, geçerlilik süresi 5 yıl olan Sorumlu Müdür ve LPG Yetkili Personel Sertifikası sahiplerinin bu beş yıl içinde toplam iki yıl süreyle fiilen görevlerini ifa etmemeleri durumunda yeniden eğitim alması zorunluluğu kaldırıldı. Aynı şekilde süresiz olarak düzenlenen LPG Yetkili İşletme Personeli Sertifikası sahiplerinin de iki yıl süreyle fiilen görevlerini ifa etmemeleri durumunda yeniden eğitim almaları zorunluluğu kaldırıldı.

Bir diğer değişiklik ise sorumlu müdürün yükümlülüklerine ilişkin. Daha önce tesisin ilgili mevzuata uygun olarak emniyetli ve hizmet sürekliliğini aksatmayacak şekilde çalışmasını sağlamak yükümlülüğüne “teknik düzenlemelere uygunluk da” eklendi.

Yapılan değişiklikle daha önce sorumlu müdür sözleşmelerinin 1 yıldan az, beş yıldan çok olamaz şeklindeki ibarede yer alan 1 yıl ifadesi kaldırılarak “Sözleşme süresi 5 yıldan çok olamaz” şeklinde değiştirildi.

Twitter Digg Delicious Stumbleupon Technorati Facebook

Henüz yorum yok, ilk yorumu yazabilirsiniz! :)

Türkiye'nin Enerji Hukuku Sitesi