LPG İstasyonunda Tüp Doldurmak

Son günlerde sitemize gelen pek çok telefonda, LPG Otogaz istasyonlarında LPG tüpü dolumuna yarayan aletlerin sıkça bulunduğu, bunlarla ilgili Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun ne tür işlem yaptığı ve ne kadar para cezasına hükmedildiği sorulmaktadır.

Sıvılaştırılmış Petrol Gazları (LPG) Piyasası Kanunu’nun 7. maddesi ve yine Petrol Piyasası (LPG) Lisans Yönetmeliği’nin 26. Maddesine göre otogaz bayileri, otogaz istasyonlarında LPG tüpü dolumuna yarayan hiçbir alet, makine ve teçhizatı istasyon dahilinde bulundurmamakla yükümlüdürler.

Bu maddenin ihlali halinde sorumlular (Lisans sahipleri) 2009 yılındaki ihlalde 250.000 TL, 2010 yılındaki ihlalde 286.160 TL, 2011 yılındaki ihlalde 308.194 TL ve 2012 yılındaki ihlalde 339.814 TL idari para cezasına mahkum olacaklardır.

Bugüne kadar karşılaştığımız olaylarda istasyonda park halinde bulunan araç içinde bulunan alet, istasyon alanı içindeki yardımcı üniteler (market, restoran, depo vs) içersinde bulunan alet ve hatta bozuk olup çöpe atılmış aletler hakkında dahi ceza verildiği görülmüştür. Ceza verilmesi, bu cezanın kesin olması, yapılacak savunmaları kabul görmeyeceği anlamına gelmese dahi bu konuda EPDK ‘nın ne derece katı bir tutum izlediğinin bir göstergesidir.

İhbar, kontrol vs. bir şekilde istasyonda tespit yapan görevlilerin durumu EPDK ‘ya ya iletmelerini takiben kurumca ön araştırma ve soruşturmaya gerek duyulmadan doğrudan sorumlu lisans sahibinden savunma istenmektedir. Savunmayı takiben de Kurul tarafından verilen para cezaları sorumlulara tebliğ edilmektedir.

Kurul tarafından verilen para cezalarına karşı cezanın teb,liğinden itibaren 60 gün içinde Danıştay’da iptal davası açmak gerekmektedir. Davanın açılması para cezasının tahsilini durduracaktır. Para cezalarına kesinleşme tarihine kadar faiz işlememektedir.

Yukarıdaki açıklamalardan anlaşılacağı üzere sonuçları çok ağır olan bu fiillerin işlenmemesi için istasyon çalışanları ve hatta müşteriler çok sıkı denetime tabi tutulmalıdır. Böyle bir olay meydana gelip de durum yetkililerce tespit edildiğinde iptal edilmesi oldukça güçtür. Bu sebeple savunmadan sonra büyük olasılıkla ceza tayin edileceğinden, kuruma yazılacak savunmanın da davayı yürütecek avukat tarafından yapılmasında fayda vardır. Zira EPDK’ya verilecek savunma, davada kurgulanacak savunmaya uygun düşmelidir. Savunmanın aceleyle ve bilgisizce yapılması durumunda, dava sırasında avukatınızın savunmasını zor durumda bırakacak, belki de iptal edilebilecek bir cezanın kesinleşmesine neden olunabilecektir.

Son derece yüksek para cezası sonucunu doğuran bu  tür olaylarla karşılaşmamak için LPG Otogaz bayilerinin çok dikkatli olması, böyle bir  olay meydana geldiğinde ise mutlaka avukatına başvurarak olayın hukuki durumunu tartışması onların menfaatine olacaktır.

Twitter Digg Delicious Stumbleupon Technorati Facebook

7 Cevaplar | “LPG İstasyonunda Tüp Doldurmak”

 1. musterı ıstasyonumaza tup getırdı bız doldurmadık tartısıyorduk epdkyetkılısı geldı ıslemem yapmaya basladı dolum yokdedı musterı ama anlamadılar
  artı nerden buldularsa otogaz dolum baslıgı bos arkası hıc bır aparat yok cebınden cıkardılar karola gıtıler musterının ıfadesını aldılar ama sordugum akadarı ıle musterının ıfadesı yok tek kendılerının tutanakları ne bız nede musterı tutukları tutanadı ımzalamadık ama epdk savunma ıstedı
  savunma yaptık ama sonuc ne olur

 2. Serkan bey, sonuç 300.000 TL civarında para cezasına mahkum olursunuz.

 3. Sayın editör ben kendi istasyonumda kesinlikle tüp dolumu yaptırmıyorum ama yanımdaki istasyonlar çatır çatır dolum yapıyo ve polisler sürekli gelip gezip gidiyolar defalarca söylememe rağmen hiç bir tutanak baskın yapmadılar.ne yapmam gerekir tşk ederim…

 4. Fatih bey, bunu tespit etmek ilgili görevlilerin işi. Bir gün mutlaka yakalanırlar ve cezası da 300.000 TL den fazla.

 5. Sayın editör Ev tüpüne dolum yapan bir istasyonu fotoğraf çekerek ihbar edebilir miyiz?

 6. Ali bey, biz hukuki bilgi veriyoruz. Söylediğiniz konu (ev tüpüne istasyonda dolum yapmak)hukuka aykırı ama nasıl ispat edersiniz bilemeyiz. Siz şikayetinizi yapın, gelen cevabın konusu hukuki sonuç doğurur. Yani kabul ya da red. Ne için kabul, ne için reddedildiği.

 7. Peki tüp dolumu yapılmamış ise müşteri kendisi aparat getirmişse yani aparat müşterinin ise ve müşteride bunu kabul edip ifade verirse istasyona yinede işlem yapılır mı çünkü istasyon dolum yapmamış müşteri geldiği vakit emniyet gelip tutanak tutmuş ama ortada dolum yok ve birçok insanda bu aparata ulaşabilir alabilir bu durumda sonuç ne olur acaba mağdur durumdayız

Türkiye'nin Enerji Hukuku Sitesi