Tek Taraflı Fesihname

Akaryakıt ve LPG bayilik sözleşmelerinin bayiler tarafından feshine yönelik ihtarnameler, fesihten sonraki dava sürecini belirleyen en önemli belgedir. Bu fesihnameler düzenlenirken, sadece sözleşmeyi tek taraflı feshediyorum şeklinde çok kısa olarak geçiştirilmemelidir. Zira,

Dağıtım şirketleri, sözleşmelerin bayi tarafından tek taraflı feshinden sonra mahkemeye başvurduklarında, dava tebligatı tarafınıza tebliğ edilmeden davadan haberdar olmayacak ve belki de mahkemece verilen tedbir kararı ile istasyonu dağıtım şirketine teslim zorunda kalacaksınız. Bu durumda sizin katılmadığınız bir tedbir isteminde, fesihte haklı olup olmadığınızı hakim büyük bir ihtimalle anlamayacaktır. Çünkü dağıtım şirketi mahkemeye başvurduğunda, intifa sözleşmesini, bayilik sözleşmesini ve sizin fesihnamenizi göstererek, haksız bir fesihle karşı karşıya kaldığını ve bu surette zarara uğradığını ve yine bu sebeple istasyonun kendisine teslimini isteyecektir.

Sizin katılmadığınız bir başvuruda sizi temsil edecek tek belge fesihname olduğundan, bu fesihnamelerin kısaca feshediyorum benzeri kelimeleri içeren değil, fesihte haklılıklarınızı gösteren tüm gerekçeleri, yasal karşılıkları, özellikle Rekabet Kurulu kararlarını net biçimde gösteren fesihnameler olmasına dikkat etmek gerekir. Bu sebeple istasyonunuzun geleceğini belirleyecek dava sürecinde ilk adım olan bu fesihnamelerin bir hukukçu tarafından düzenlenmesinde fayda vardır. Unutmayın karşınızdaki dağıtım şirketlerinin hepsinin bu konuda yetkin hukukçuları vardır ve bu hukuki süreçte onlarla mücadele etmenizin tek yolu sizinde avukatınızla hareket etmenizdir. Dava sürecinde başarılı olmanızın ilk adımının şartı, yeterli bir fesihname ve bunu yazacak bir hukukçu olacaktır.

Twitter Digg Delicious Stumbleupon Technorati Facebook

64 Cevaplar | “Tek Taraflı Fesihname”

 1. Name (İSMAİL 05. Haz, 2010 | 14:24

  edidör bey istasyonuma lpg ruhsatı andım .lpg sektöründe büyük bie firmayla sözleşme imzaladım ama firma bana şuan hiç bir yatırım ve kurulum yapmadı yani masraf etmedi ben bu sözleşmeden vazgeçsem bana kanuni bir ceza veririmi davalık olurmuyuz ..saygılar

 2. İsmail bey
  Sözleşme yaparken bu sözleşmede karşlıklı yükümlülükler bellidir. Yatırım maddesi var ve yapmamışsa o haksız, yok sözleşmede böyle bir şey yoksa siz haksızsınız. Buna göre ne yapacağınıza karar verin.

 3. Name (İSMAİL 07. Haz, 2010 | 08:06

  sayın editör bir sorumdaha olacak size ..2004 de erk ile anlaştık tapuya 2004 te intifa koyduk 2006 da erk ile sözleşmeyi sirket kendi fesih etti 2006 da tekrar po ile sözleşme yaptık ama şuan hala tapuda erk adına intifa var ..bu yeni çıkan yasadan 18,09,2010 tarihinde yararlanacakmıyız? yararlanırsak po ile sözleşmemiz otomatik olarak fesih mi olacak yoksa sözleşme bitim tarihinimi bekliyeceğiz ..selamlar

 4. İsmail bey,
  2004 de Erk tarafından konulan intifa 18.09.2010 tarihinden yararlanacaktır.

 5. Name (İSMAİL 07. Haz, 2010 | 10:14

  editör bey intifa bitecek anladım.ama sözlesmemiz 2006 da yapıldı po ile sözleşmede fesih oluyonu intifa ile birlikte

 6. İsmail bey
  Erk ile PO ayrı şirket, bu sebeple intifayla onun ilgisi yok. Sözleşmeniz 2011 de biter.

 7. Merhabalar iyi çalışmalar editör bey . Size bi sorum olcak. kendimize ait istasyonumuz var fakat işletmeyi bi şirkete verdik.işletmeci yani şirket istasyonu bi başka şahıza devretti. sözleşmemiz 3 yılı var bitmesine ama devreden şirket bize danışmadan devretti devretmesi mümkünmüdür. birde anlaşmamızda devredebilir die bi madde yok. yardımcı olursanız en yakın zamanda bekliyorum.saygılar.

 8. Uğur bey
  İntfa, kira vs. sözleşmelerinizi görmemiz lazım. Eğer bu şirkete intifa hakkını devretmişseniz, o şirket dilediğine kullandırabilir.

 9. intifa olayına girmedik sadece biz kiralayanla sözleşme yaptık.ama kiralayanda bir başkasına devretti.bize bu konuyu danışmadılar.bizim bu işi bozma hakkımız yada bizim razımız olması gerekmiyormu yani devreden bize sorması gerekmiyormu. tekrardan rahatsız ettim kusura bakmayın lütfen.ama acil yardımlarınız bekliorum.akıl akıldan üstündür.

 10. Uğur bey
  Kiracınızın kiraya verme hakkı yoksa, ona yapılan kira akdi geçersizdir.

 11. yani ben işi bozma hakkım var. saygılarımla tşklr iyi çalışmalar

 12. hakan bülbül 28. Ağu, 2010 | 15:56

  merhaba sayın editör bizim bu işlere bakacak bi avukata ihtiyacımı var sizinde dediğiniz gibi bu işler ancak doğru hukuk yolunu takiben olumlu sonuç veriyor. mail adresime gerekli açıklamayı yapıp yönlendirebilirseniz bizi çok seviniriz.teşekkürler

 13. hakan bülbül 28. Ağu, 2010 | 16:02

  “İsmail bey
  Erk ile PO ayrı şirket, bu sebeple intifayla onun ilgisi yok. Sözleşmeniz 2011 de biter.” demişssiniz aynı durum bizimde basımızda 2004′te erk e 20 yıllık intifa hakkı verdik.2006 da erk kendisi bayilik sözl.feshetti ve aynı ayda p.o ile anlaşma yaptık.tapuda sadece erk’e verdiğimiz intifa var.p.o ile bayilik sözl. 2011 de bitiyor.bi kaç bu işlerde uzman avukat ile görüştüm. 2002/2 tebliğ e göre dikey ilişki sonucu p.o ile bayilik anlaşmamızın da 2010/9/18 de biteceği söylendi çünki erk p.o baglı bi teşebbüs dendi. aydınlatabilirseniz cok sevinirim. teşekkürler.

 14. Sayın Hakan Bülbül
  Erk ve PO ayrı dağıtım lisansına sahip şirketler. Bu sebeple her ikisiyle girdiğiniz ilişki farklı. Eğer Erk ile sözleşme feshedildiğinde Erk ve PO sözleşmelerinin birbirinin devamı gibi bir sözleşme vs. imzalanmadıysa her ikisi için de ayrı sonuç doğacaktır. PO, benim intifayla alakam yok ben başka şirketim derse ne olacak. Bu sebeple Erk ile olan dikey ilişki 18.09.2010 tarihinde, PO ile olan 2011 tarihinde son bulacaktır.

 15. Sayın Hakan Bülbül
  Biz sitemizde tamamen hukuka uygun cevaplar vererek bayileri bilgilendirmeye çalışıyoruz. Bu çabanın da maddi bir beklentisi yoktur.Bir kısım insanlar, bunlar avukat zaten, kendilerine iş sağlamaya çalışıyorlar dese de, cevaplarımızın hiç birinde böyle bir çaba içinde olmadığımızı, aksine herkesin kendi yöresinde avukatına danışarak hukuki yolları en doğru biçimde kullanmasını salık verdiğimizi cevaplarımızda göreceksiniz.

  Bu konuda sitemiz hukuk danışmanı Av.Murat Başman’ın “istasyonumu kurtarıyorum” kitabından yararlanabileceğiniz gibi, “Biz Kimiz” köşesinde belirtilen mail adresinden kendisine ulaşabilirsiniz. Kabul edip etmeyeceği kendisiyle ilgili bir durumdur.

 16. hakan bülbül 29. Ağu, 2010 | 12:06

  teşekkür ederim herşey için.kitaptan yararlanıcam ve e-posta yoluyla gerekli irtibatı kurucam avukat beyle teşekkürler.fakat bi sorum daha olucak p.o saha müdürü ile yaptığım tel görüşmesinde sözleşmemeizin eylül 18 de biteceğine ilişkin bi açıklama aldım ve faks yoluyla posta yoluyla tebliğ gönderdiler sözleşmemiz bitiyo yenilemek isteriz falan diye bunlar 2011 de biteceğini bilmiyolarmı peki.erk in sözleşmemizi feshettiğinde şu ibare yer alıyodu: “….p.o ile bayilik sözl. akdetmenizden dolayı feshedilmiştir.” yanlış bi adım atmak istemiyoruz ceplayabilirseniz sevinirim.

 17. Sayın Hakan Bülbül

  Rekabet Kurulu’nun vereceği cezalar çok yüksek olacağından en küçük ihtimali bile riske atamıyorlar. Bu sebeple sözleşmenizi sonlandırabilirler. Buradan daha fazla yorum yapmamız doğru olmayacak. Kaldı ki bunlara saha müdürü karar verecek durumda değil. PO nun alacağı ceza milyar dolarlar olacağı için riskli işlem yapmaktansa sözleşmenizi bitirmeyi düşünebilirler.

 18. hakan bülbül 29. Ağu, 2010 | 20:16

  teşekkürler sayın editör.
  fakat erkpetrol ile poaş bağlı iştirak mış.ve ayrı değerlendirilmiyo bunu öğrendim rekabet kurulunun 2010/3.ayında verdiği bi soruşturma sonucu verdiği karar.manisa da bi bayi hakkında .buna bi bakmanızı öneririm.yani bizim erk petrole ile 2004 te verdiğimiz intifa hakkı 2006 poaş ile bayilik sözl. imzalamamız dikey anlaşma sayılıyo ve 2005 öncesi intifa ile poaş bayilik sözl. iptal oluyomuş.rekabet kurulunun kararı bu yönde hatta kararı size gönderebilirim teşekkürler.

 19. Sayın Hakan Bülbül
  Kararı bulduk ve inceledik. İntifa verenler arasındaki iktisadi bütünlük ilkesi inifa alanlar arasında da uygulanmış. Yani ERK in hisselerinin % 99 unun kontrolü POAŞ da olduğundan, aralarında iktisadi bütünlük var kabul edilerek dikey ilişki tek sayılmış. Ancak bu karara karşı dava açılıp açılmadığı ve sonucu da araştırılmalı. Çünkü RK’nın verdiği her karar yüksek yargıda uygun kabul edilmeyebilir.

 20. hakan bülbül 30. Ağu, 2010 | 10:15

  sayın editör
  Danıştayın da bu yönde karar verdiğini okumuştum ama şimdi bulmaya çalıştım fakat bulamadım araştırmalrım sürüyo bulabilirsem sunucam teşekkürler acaba p.o fesih için ihtar çekicem bi örnek yollayabilirmisiniz rica etsem mail adresime.teşekkürler

 21. hakan bülbül 30. Ağu, 2010 | 10:27

  bir de rekabet kurumuna öninceleme ve soruşturma için gitmek istiyorum 18/09/2010 tarihinde intifa ve sözl. bittiğine dair bi tespit elimde olursa aynı size söylediğim karardaki gibi sonradan intifayı kaldırmazlarsa hukuk mahk. işimin hızlı yürümesi açısından bi karar olmuş olur. RK ‘na nasıl başvurabilirim bilgilendirebilirseniz sevinirim.teşekkürler

 22. Hakan bey
  Gerek fesih ihbarı gerekse Rekabet Kurumu’na şikayet için bir avukata başvurmanızı öneririz. Bizim bayilere örnek yollama, ihtarname düzenleme gibi yetki ve sorumluluğunuz yok.

 23. hasan şandır 02. Eyl, 2010 | 14:30

  sayın edıtor;
  intifanın kalkması ıcın gonderdıgımız ıhtarname fesıhname nıtelıgı tasırmı, lısans basvurusunu sozkonusu ıhtarname ıle yapabılırmıyım?

 24. Sayın Hasan Şandır,

  18.09.2010 tarihinden sonra sözleşmeyle bağlı olmadığınızı belirten iradenizin karşı tarafa ulaşması yeterlidir.

 25. Sayın Editör;

  Size bir sorum olacak. Bir dağıtım şirketi ile bayilik sözleşmesi yaptım. Sözleşmede İstasyon için belli bir miktarda yatırım maddesi bulunmakta. Sözleşme imzaladıktan yaklaşık 1 ay sonra ısrarlı taleplerim üzerine ancak sözleşmenin onaylı bir nüshasını alabildim.Ayrıca Sözleşme tarihi sözleşmeyi bana teslim ettikleri tarih olarak belirlemişler, Buna rağmen sözleşmede belirlenen tarihten 1 ay geçmesine rağmen hiç bir yatırım yapmamışlar. Bunu da sürekli erteliyorlar.Acaba Sözleşmeyi tek taraflı olarak gerekçesi ile birlikte fesih edersen bir sorun yaşıyabilirmiyim?

 26. Aydın bey

  Sözleşmeyi yaparken bir avukattan neden yardım almadınız. Israrla belirtmemize rağmen arkadaşlar bu konuda neden böyle davranıyorlar gerçekten anlayamıyoruz. Yine böyle bir durumda sözleşmeyi bir avukatın görmesi lazım. Yoksa çoooook tazminat ödeyebilirsiniz. Şimdi sözleşmenizi bir avukata gösterin o karar versin.

 27. Sayın Editör;
  Biz sadece sözleşme ve ekli protokolleri imzaladık.intifa teminat mektubu vermedik henüz hiç bir işlem yapılmamış . lisans başvurusu bile yapılmamış. Dağıtım Şirketi. işi geciktiriyor. yapması gereken yatırımı yapmıyor. Elimiz kolumuz bağlı bekliyoruz.Bu durumda noter aracılığı ile tek taraflı fesih yazısı göndermeyi düşünüyoruz. Ne önerirsiniz?

 28. Aydın bey

  Sözleşme bizim elimizde yok, orada ne yazıyor bilmiyoruz, size ne söylememizi bekliyorsunuz. Feshedin deriz, sözleşmede ciddi tazminatlar vardır, biz bunu nereden bilelim. Bir avukata gitmeden iş yaparsanız başınız ağrıyabilir.

 29. Name (İSMAİL 12. Eki, 2010 | 09:19

  slm editör bey.po ile yeni sözleşme yaptık 2 ay oldu ama bana istasyon giydirmesini başka bayiiden çıkan giydirmeyi yoolayacanı söyledi bende kabul etmedim .bazı konulardada anlaşamıyoruz birde hala eski intifayı düşürmedi. beni bırak sözleşmemi, fesh et diyorum saha müdürüne ama bana şu anakadar hiç bir yatırımı yok. ne yapabilirim yardımcı olursanız sevinirim ..daha öncede erk bayiisiydim tapudaki intifamız erk adına

 30. İsmail bey

  İntifa kalkmadığı için Rekabet Kurumu’na başvurabilirsiniz. Yeni sözleşmenizde ne yazıyor, PO size ne taahhüt etti bilemeyiz. Bunu bir avukatla görüşmenizi tavsiye ederiz.

 31. sayın editör
  malum 31.12.2010 yılında otomasyon mecburiyeti geliyor.bizim istasyonumuzun otomasyon sistemi var zaten.ama şirket kendi belirlediği firmamızın otomasyonunu kurmak istiyor.ama çok yetersiz bir otomasyon şirket sedace kendi yükümlülüğünü yerine getirecek şekilde bir otomasyon kurdurmak istiyor.bizim iş yükümüz bu otomasyonu kurdurursak çok fazla artacak.tamamen ilkel şartlarda bir otomasyon.biz kendi otomasyonumuzu kullanabilirmiyiz yoksa şirketin otomasyonunu kullanmak zorondayız yani bizmi onlara onlarmı bize uyacak aydınlatırsanız sevinirim…

 32. Mehmet bey, sistem birilerine para kazandırmak için değil. Kurulmuş bir sistem varsa yeniden kurmak gereksiz. Ancak bunu kurma mecburiyetinde olan dağıtıcı olduğundan bırakın kursunlar.

 33. Halit Ozdemir 09. Oca, 2011 | 09:49

  Merhaba,
  Öncelikle böyle güzel bir hizmet için teşekkür ederim. 2001 yılında Aygaz’la 5 yıllık sözleşme yaptık. Aygaz tüm kuruluu yaptı biz sadece 10.000 dolar verdik. 2005 de 5 yıllık sözleşme yeniledik ünvan değişikliğinden. Sonra devam ederken 2008 Eylül’de 20.000 litre 6 aylık kredi karşılığı bizi sıkıştırarak 5 yıllık bir sözleşme daha imzalamak zorunda kaldık. 2008 de Akpet’in intifaalı istasyonuyuz. Geçen hafta Akpet bize ihtar çekti. İntifalı alanımda otogaz faaliyetlerini durdur benim iznim yok diye. Bize de Aygaz’ın sözleşmesini feshedin diyorlar. Aygaz’da bizi cezai şartla tehdit ediyor. Aygaz’dan memnun değiliz. Aygaz 2001′de kurulum yatırımını yaptı ve 10.000$ aldı bizden. Biz Aygaz’ı akpeti gerekçe göstererek feshedersek bize ileride bir ceza vb. çıkar mı? Akpet litrede 33 kuruş verirken Aygaz 15 kuruş veriyor. Rekabet edemiyoruz. Ne yapmalıyım Sizce? Çok teşekkürler…

 34. Sayın Halit Özdemir

  Aygaz’la olan sözleşmenizi avukatın incelemesi gerekir. Cezai şartla birlikte, sözleşmeyi feshederseniz başka ne gibi sorunlara maruz kalırsınız bunları bir hukukçunun görmesi lazım. Öte yandan Akpet intifa için sizi sıkıştırabilir. Hem hukuki hem ticari hesap yapmak gerektiğinden bir hukukçuyla birlikte bunlara cevap bulacaksınız. Böyle uzaktan verilecek cevaplar sizi yanlışa götürür.

 35. erdi koşar 07. Mar, 2011 | 16:51

  sayın editör.
  2008 yılında inşaat halinde bir istasyon aldım. 2007 tarihi itibari ile 15 yıllık intifası vardı ve inşaatın bayii tarafından ; tank, kanopi, jeneratör vs. teknik yatırımların dağıtım firması tarafından tamamlamasına müteakip 15 yıllık bayiilik sözleşmesi yapılacağını belirten bir önsözleşme vardı.ben kendime düşen yükümlülükleri yerine getirip yapı iskan belgemide alıp dağıtım firmasına yükümlülüğündeki eksiklerini tamamlayıp bayiilik sözleşmesini hazırlamasını bildirdim.çeşitli gerekçelerle oyalanınca 2009 yılında mahkemeden bilirkişi talep edip istasyonun eksiklerini belirleyip firmaya bildirdim. dağıtım firması gerekli işlemi yapacığnı belirtti fakat yapmadı. 2010 yılında tekrar mahkemeden bilirkişi talep edip aynı eksiklerin aradan 1 yıl geçtiği halde tamamlanmadığını gösterir raporu firmaya gönderdim. dağıtım firması yapacağız,edeceğiz derken 6 aydır beklemekteyim. danıştığım (petrol işinde tecrübeli) insanlar,yerin 2007 de intifalı olmasından dolayı eğer sabredersem 2012 yılında intifanın otomatikman kalkacağını söylüyor,bazılarıda benim sözleşmedeki maddeye istinaden yükümlülüğüm olan inşaatı tamamlayıp iskanı aldığım tarihten itibaren 5 yılı tamamlayıp 2013 yılında intifanın kalkıp dağıtım firmasından kurtulacağımı söylüyorlar. yukarıdaki bilgiler ışığında intifa süresi ne zaman doluyor ve 2.5 yıldır istasyonu açamadığım için uğradığım maddi kayıbı dağıtım firmasında talep edebilirmiyim. saygılar

 36. Erdi bey, Rekabet Kurumu ilk açıklamalarında intifanın açılma tarihinden itibaren hesaplanacağını söylerken son kararlara batığımızda aksi kararlar olduğunu görmekteyiz. Bize göre intifa 2012 de kalkar. Biz sizin yerinizde olsak sözleşmeyi haklı sebeple bozar başka bir dağıtıcıyla anlaşırız. Ancak fesih ihtarı son derece önemli ve mutlaka bilinçli yazılması gerekir. Böyle bir fesihle hakimden intifanın kullanılması için tedbir almaları oldukça zor olur. Mahkemenin 2012 yılına kadar sürdürülmesi durumunda zaten süre dolacaktır.

 37. Merhaba;
  29.09.2010 tarihinde bayisi olduğum akaryakıt şirketi ile 5 yıllık yeni bir sözleşme imzaladım. İntifayı kaldırdım ve sadece şirkete teminat mektubu ve senelik satış taahüdünde bulundum. Sözleşmemizde herhangi bir ceza-i şart da yok. Ayrıca şirkete herhangi bir borcumda yok.Sadece bana verilen kurumsal kimlik ve jeneratör var şirkete ait olan. Anlaşmayı tek taraflı fesh edip yeni bir şirketle anlaşmak istiyorum bunun için izleyeceğim yol nedir. Şirket herhangi bir hak talep edebilir mi(kurumsal kimlik ve jeneratör haricinde)?
  İlginiz için şimdiden teşekkür eder, iyi çalışmalra dilerim.

 38. Nebi bey, sözleşmenizi bilmiyoruz ama en azından kar kaybını talep edebilir.

 39. Peki şirketin teminat mektubunu nakte çevirmesi söz konusu olabilir mi?

 40. Nebi bey ilk yapacağı iş o olur.

 41. Sayın Editör bize verdiğiniz faydalı bilgiler için öncelikle teşekkür ederim.19 eylül 2010 tarihinde eski şirketim bp ile 5 yıllık anlaşma yeniledim.İntifa yok,kira yok,peşin para veya demirbaş almadım.Sorunum şu anlaşma öncesi taşıtmatik satışlarından bp nin kestiği iskonto %2,3 iken anlaşma sonrası Kâr paylaşımı nedeniyle bayi kârı %2 arttığı için (%70+%30 kar paylaşımı) iskonto %4,4 e çıktı.Bunu kabul ettim.Ama kademeli olarak kârım da bir artma olmadığı halde kesilen iskonto %7,27 ye çıktı.Şimdi sıfır kârla satış yapıyorum.Masraflar da benden gidiyor.Saha müdürü sürekli oyalıyor.Bu satışa zararına devam etmek zorunda mıyım.Eski istkonto seviyesine çekilmesi halinde satışa devam edeceğimi yazıyla bildirdim.Şirketler bayilerine elektronik ortamda satışda zararına veya sıfır kârla mal sattırabilir mi? Ayrıca Otomasyon gideri olarak her ay 500 tl civarında para ödüyorum. Saygılar.

 42. Mahmut bey, dağıtım şirketiyle aranızdaki sözleşmeleri bilmeden ne kadar karla mal satacağınızı biz bilemeyiz. Sözleşme ne derse o geçerlidir. Otomasyon giderleri dağıtıcıya aittir. Ödemezseniz, bayim ödemiyor ben de denetleme yapamıyorum diyemez.

 43. merhabalar. Ben eski şirketimle 23.09.2010 terihinde yapmış olduğum anlaşmayı 02.05.2011 tarihinde tek taraflı fesh ettim.Şirkete herhangi bir borcum yok sadece 25.000tl lik teminat mektubum var.
  Eski şirketim 08.06.2011 tarihinde noter kanalıyla çekmiş olduğu ihtarnamede;
  1-önceden fesih sebebiyle 50.000usd ceza-i şart olarak ödeyeceğimizi eksik ton başınada geri kalan sözleşme süresi içinde kar hakkı talep etmektedir.Fakat ön sözleşmemizde ve bayilik sözleşmemizde ceza-i şart yoktur.Bu durumda ne yapabilirim.

 44. Nebi bey sözleşmeyi en iyi yorumlayacak olan hukukçulardır. Bu sebeple bir avukata başvurun. Size dava açılacaktır, bu davaya karşı cevaplarınızı avukatınız verse daha iyi olur.

 45. sayın editör bey biz lpg dağıtıcı firmasıyız bayimiz olan bir firma tak teraflı fesih talebinde bulundu bizde feshi gerçekleştirmiyoruz bayinin kendine fesih etme durumu nasıl olur biz ne yapabiliriz

 46. Mehmet bey, fesih bir akti ileriye doğru ortadan kaldıran irade açıklamasıdır. bayi tek taraflı fesih iradesini açıklayıp bu size ulaştığında akit feshedilmiş olur. Aktin feshedilmiş olması o akte dayalı haklarınızı ortadan kaldırmaz. Haksız fesih halinde sözleşmeye dayalı haklarınızı yargı yoluyla kullanabilirsiniz.

 47. Sayın Editör,

  Yeni yasa çıkmadan önce PO arsa sahibiyle 15 yıllık irtifa, bizimle de yine 15 yıllık işletme sözleşmesi yapmıştır. İşletme ruhsatı bize aittir. İlk 5 yılın dolmasına kısa bir süre kalmıştır. Şu an itibariyle yeni yasaya göre anlaşmamızı 5 yılda sonlandırabilirmiyiz. Arsa sahibi yeni bir firmayla anlaşma yapmamıza müsaade etmektedir. PO ile ilişkimizi sonlandırma şansımız var mıdır.? Teşekkür ederim

 48. Hamit bey, Mehmet bey, intifa sizin bayilik sözleşmeniz için düzenlenmişse her ikisi de sona erer. Yok eğer bayilik sözleşmesinden bağımsız olarak arsa sahibi intifa vermişse intifa devam eder bayilik sözleşmesi sona erer.

 49. Sayın editör,
  Teşekkürler anladığım net 5 yıl sonunda sözleşme biter. Peki;
  2002/2 sayılı Tebliğ’e göre, arsa sahibi(malik) ile bayilik (işletici) yapan şirketimiz arasında bir iktisadi ilişki kurulursa, yani biz arsaya onlarda şirketimize ortak olursa, intifa süresi 5 yıla inmiş olur mu.

 50. Hamit bey, eğer bayilik ilişkisi kurulurken intifa verenle iktisadi bütünlük içinde hareket edilmişse 5 yıldır. Yani Rekabet Kurumu bayilik sözleşmesiyle birlikte akdedilen intifa, kira vs. sözleşmeler aynı dikey ilişkiye tabidir derken başından beri kurulmuş bir ilişkiden bahsediyor. Sonradan kurulmakla olmaz.

Türkiye'nin Enerji Hukuku Sitesi