Kaçak Petrol

5015 sayılı Petrol Piyasası Kanunu’nun 2. maddesinde kaçak petrolün ne olduğu tanımlanmıştır. Buna göre:

Kaçak petrol;

a)    Kurumca belirlenen seviyede ulusal marker içermeyen akaryakıtı,

b)   Yasal yollarla Türkiye’de serbest dolaşıma girdiği belgelendirilemeyen veya menşei belli olmayan petrolü ve petrol ürünlerini,

c)    Kurumdan izin alınmadan; akaryakıt haricinde kalan solvent, madeni ve baz yağ, asfalt, solvent nafta ve benzeri petrol ürünlerinden elde edilen akaryakıtı ya da akaryakıta dönüştürmek maksadıyla kullanılan veya bulundurulan akaryakıt haricinde kalan solvent, madeni ve baz yağ, asfalt, solvent nafta ve benzeri petrol ürünlerini,

d)   10.07.2003 tarihli ve 4926 sayılı Kaçakçılıkla Mücadele Kanununa göre kaçak olan petrolü ve petrol ürünlerini,

e)   Sıvı veya gaz halindeki hidrokarbonlarla, hidrokarbon türevi olan yakıtları nakleden boru hatlarından (her türlü üretim, iletim ve dağıtım hatları dahil) veya bunların depolarından veya kuyulardan yasalara aykırı şekilde alınan petrolü ve petrol ürünlerini,

İfade eder.

5015 sayılı yasanın getirdiği yenilikle uygulamada en çok sorun olan kaçak petrol, ulusal marker içermeyen petroldür. Markerin hangi seviyede olacağını belirleyecek olan kurum da, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’dur.

5015 sayılı Kanunun 18. Maddesine göre, rafinericilerin ve dağıtıcıların yurt içinde pazarlayacakları akaryakıta, rafineri çıkışında veya gümrük girişinde kurumun belirleyeceği şart ve özelliklerde marker eklenmesi gereklidir. Kurumun belirlediği ölçülerde ulusal markerin eklenmediği akaryakıt, kaçak petrol sayılmaktadır.

Bunun dışında yasal yollarla Türkiye’ye girdiği belgelendirilmeyen ve menşei belli olmayan petrole ulusal marker eklense dahi, bu petrol de kaçak petroldür.

5015 sayılı Kanunun Ek 3. Maddesi, yukarıda tanımı yapılan kaçak petrolün tespitini ve tasfiyesini düzenlemektedir. Maddeye göre, kaçak petrolün, 5015 sayılı Kanun hükümleri dışında satışa arzedilmesi, satılması, bulundurulması, bu özelliği bilinerek ticari amaçla satın alınması, taşınması veya saklanması yasaktır.

Yine yasanın Ek 5. Maddesine göre, kaçak petrolü satışa arz eden, satan, bulunduran, bu özelliğini bilerek ticari amaçla satın alan, taşıyan ve saklayan kişi, iki yıldan beş yıla kadar hapis cezası ve yirmibin güne kadar adli para cezası ile cezalandırılır. Ayrıca kaçak petrolün ve kaçakçılıkta kullanılan suç araç ve gereçlerinin müsaderesine de hükmedilir.

Yine kaçak petrolü, satışa arz eden, satan, bulunduran, bu özelliğini bilerek ticari amaçla satın alan, taşıyan ve saklayan kişi hakkında kurumca, tasfiye edilen kaçak petrolün vergiler dahil satış bedelinin üç katı tutarında idari para cezası verilir.

Uygulamada yeteri kadar ulusal marker içermeyen akaryakıtla ilgili olarak mahkemelerce ve Yargıtay’ca, standarda uygun olsa da akaryakıtın menşei ve kaçak olup olmadığı hususları araştırılmakta, sonradan ibraz edilen faturanın cezadan kurtulmaya yönelik olduğu kabul edilmekte, ibraz edilen faturanın yakalanan malı temsil edip etmediği denetimi yapılmakta, istasyon sahibinin bilgisi dışında çalışanların bu suçu işlemiş olabileceği savunmasının hayatın olağan akışına uygun olmadığı kabul edilmektedir.

Twitter Digg Delicious Stumbleupon Technorati Facebook

51 Cevaplar | “Kaçak Petrol”

 1. Sayın editör.
  EPDK yeterli seviyede marker olmayan yakıtları kaçak nitelendiredursun, eskiden çalıştığımız bir nakliye firması Defterdarlıktan, kullandığı 10 numara yağ faturalarını yakıt olarak gider gösterebileceği ile ilgi olumlu mukteza aldı. Artık tamamen 10 numara kullanıyor.Faturasını da gider gösteriyor. Teşekkürler EPDK teşekkürler Maliye Bakanlığı…!!!

 2. Sayın Murat bey
  Uygulamada (soruşturma ve yargılamada) satıcı açısından kaçak akaryakıt muamelesi görmektedir. Alıcının ticari kaygısı olmadığından suç oluşmamaktadır.

 3. PEKİ ALICI AÇISINDAN KAÇAK AKARYAKIT MUAMELESİ GÖRMEMEKTEMİDİR. VE BİR SORUM DAHA İSTASYONUMUN ETRAFINI SARAN 10 NUMARA SATIŞ DÜKKANLARINI KİME ŞİKAYET EDEBİLİRİM. EMNİYET BİZLE ALAKASI YOK DİYOR.

 4. Sayın Murat bey
  Doğrudan EPDK’ya dilekçe gönderebilir, ya da valiliğe başvurabilirsiniz.

 5. Sayın editör
  Sektörün yarası 10 numara yağlarda yağı satan firma dediğiniz gibi sorun yaşamıyor.Fakat işin ilginç tarafı yağların faturası genel amaçlı yağ yada pas önleyici yağ ibaresiyle kesiliyor. Ve faturanın üstüne satıcı tarafından amaç dışı kullanım dan alıcı sorumludur ibaresi yazılıyor. Böylece iş legalleşiyor. Benim sorum eskiden akaryakııt sattığım nakliye firması bu yağdan 1 ayda 50 000-tl lik aldı ve faturasını gider işiledi. Firmaya Bu faturaları İşleyemezsin dediğimizde ise elimizde maliyeden alınmış bu ”yağ faturalarını yakıt gideri yazabilirsiniz şeklinde mukteza var” dediler.
  Bu durumda olan türkiyede binlerce nakliyeci var.
  Bu suçmudur?
  Kime şikayet etmek lazım?

 6. Sayın Murat bey
  Bu konu hem idari hem de cezai soruşturma konusu olabilir. Bu sebeple hem EPDK hem de adli makamlara şikayet edebilirsiniz.

 7. 10 numara yağ adı altında akaryakıt harici ürünlerin yakıt olarak kullanılmasının sektörde yarattığı sorunların görüşülmesi amacıyla EPDK’da geniş katılımlı bir toplantı gerçekleştirildi…
  Ben bir bayi olarak sizin siteniz aracılığıyla;
  1-)Gelir İdaresi Başkan Yardımcısı Adnan Ertürk’e konuyu kayıt dışı faaliyetler kapsamından çıkarıp, istasyonları hedef alan bir konuşmasından ötürü !!!
  2-)10 numara yağ adı altında kayıt dışı yürütülen satışların akaryakıt istasyonları dışında yapıldığını ve buna müdahele edemeyeceğini ifade eden EPDK Başkanımız Hasan Köktaş!a !!!!
  3-)(Özellikle)”Toplantı çok verimli geçti. Fakat yine de yapısal anlamdaki verilerin kesinlikle denetlenmesi, istasyonların daha sağlıklı denetlenmesi ve istasyonlarda yapılan denetimlerin yalnızca pompa kapatma cezasıyla değil, istasyonların bir süre dinlendirilmesi gibi daha kalıcı önlemlerin alınması gerektiğine inanıyoruz.” diyebilen ve 10 numara sorununu istasyonlara ihale eden Madeni yağcılar derneği Yönetim Kurulu Üyesi Dursun Akcebe’ye…
  nekadar teşekkür etsek azdır. Vurun abalıya…..

 8. Sayın editör,
  Eski çalıştığım petrol istasyonu, kaçak satım ve fatura satımı yapıyordu.
  Hem EPDK hemde adli makamlara şikayet edebilirsiniz yazınız üzerine yazıoyrum. öncelikle EPDK şikayeti nasıl ve hangi yolla yapıldıgı konusunda bilgilendirirseniz sevinir.

 9. Kaan bey

  Her iddia üzerine şikeyet yapmak size zarar verebilir. İddialarınız belgeleyebilecek durumdaysanız bulunduğunuz ildeki valiliğe müracaat edebilirsiniz.

 10. SAYIN EDİTÖR BIR NAKLIYECI OLARAK BIR KAÇ SORUM OLACAK CAVAPLARSANIZ ÇOK SEVINIRIM BEN BIR İSTASİYONUN NAKLİYE İŞİNİ YAPIYORUM TUPRAŞTA AKARYAKITI ALIYORUM ALDIĞIM AKARYAKIT TABIKI MARKIRLI BURAYA KADAR HER ŞEY NORMAL FAKAT .A.DAN. ALIP A BOŞATMAM LAZIM BENIM ÇALIŞTIĞIM FIRMA ILAHI GÖTURUP .B .FIRMASINA BOŞAT DIYOR BENDE İŞİMİ KAYIP ETMEMEK IÇIN MECBUR GIDIYORUM NAKLIYECI SUÇ TEŞKİL EDIYORMU VE HANGI İSTASIYONA GITSEMDE KENDIM İRSALIYEMI KESIYORUM CEVAPLARSANIZ SEVINIRIM TEŞEKURLER

 11. Ömer bey
  Karayoluyla akaryakıt taşımacılığı lisansa tabi değil. Lisansınız olmadığı için EPDK tarafından sorumlu tutulmazsınız.

 12. sayın editör kasabamızda tarım krediye ait tekerli seyyar pompa var mazot satışı yapıyor ve müşteriye fatura kesmiyor lisansları yok ilerisinde de lisanslı bayi var 250 metre tarım kredinin satış yapması dagrumu teşekkürler

 13. Hasan bey

  Köy pompası ya da tankerin satış yapabilmesi için bir lisanslı istasyona bağlı olması lazım.

 14. sayın epdk yetkililer artık sesimizi duyun ne olursun izmir ışıkkent ve manisa cevre yolunda yuzlerce
  yuzlerce 10 numara yağ ve gaz karıştırarak mazot haline getirip
  tır kamyon ve otobus lere satılıror budukanlar sözde 10 numra yağ satiyor izmirt ışıkkentte 58 tane
  yağ satan 58 dukan var izmir turgutlu yolunda binler dukanlar var

 15. 10numara yağ satan dukanlar binlerce var yağ ve gaz karıtırarak mazot haline getirip bütün bütün aracclara satiyorlar yağ gaz karışımda litre 1.50 kuruşa mal edip 2.25 .250 liraya MAL EDİP satiyorlar kim 3 liraya mazot alır özelikle ışıkkente yuzlerce dukan var izmir turgutlu yolunda manisA İLCE YOLUNDA SARUHAN AKHİSAR YOLUNDA BOLBOL BUDUKANLAR VAR ACABA BU TIR GARAJINDA YOL KENARINDA BU DUKANLARA NEDEN GÖZ YUMULUYORLAR HİÇ Mİ EPDK GÖRmuyorlar yoksa görmezliktenmi geliniyor bu ggorefli arkadaşlar görevini yenine getirmesini azr ederim şikayetim yerine gelmese daha ust yetkililer baş vuracam umarım arkadaşlar ışıkkent gidip kendi gözunle görecekler

 16. Name (required)serkan 08. Şub, 2011 | 12:28

  peki bu mazot fiyatlarını hali ne olacak butün araçlar orjinal mazot kullanmaya çalışırsa yediğimiz ekmeği bile iki katına yeriz bunun farkındamısınız veerginin bile vergisini ödüyoruz mazotta haksız kazanca herpimiz karşıyız ama buna yönlendiren mecbur bırakanların hiçmi suçu yok ?

 17. değerli yönetici,petrol istasyonuma sivil asker,sivil polis,ve resmi jandarma polis epdk üyesi kişiler tarafından baskın yapıldı.baskının yapılma amacı kaçak akaryakıt ihbarı alındığı,sorduğumda ihbarın isimsiz yapıldığını ve savcılıktan alınma arama izin belgesini gösterdiler.epdk üyesi arkadaşlar denetimlerini yaptılar ve kaçak akaryakıta rastlanmadı raporlarını düzenleyip gittiler.ancak satışlarımız durdu.açabileceğimiz bir tazminat davası var mıdır?? adli yargıda mı idari yargıda mı dava açmak gerekir.verilen örnek kararlar varmıdır.bilgilendirirseniz sevinirim.şimdiden teşekkürler

 18. Osman bey, yapılan işlemler yasaya uygunsa yapacak bir şey yok. Ancak yasal düzenlemenin dışına çıkılmış ve bundan zarar görmüşseniz dava açabilirsiniz. Olayın gelişmelerini bir avukat inceleyip buna karar verecektir.

 19. slmlar sayın editör valilik yada epdk ya yapacagımız şikayet dilekçesinde isim belirtmek zorundamıyız isimsiz bi dilekçe ile aynı işlemi yaparlarmı

 20. Emin bey,
  Eğer yaptığınız şikayetten bir sonuç çıkmazsa, ya şikayet ettiğiniz kişiler suçsuzsa ne olacak. Onların zararını kim tazmin edecek. Eğer kendinizden eminseniz vatandaşlık görevinizi yapın ve adınızı yazın. Yok değilseniz başkasını töhmet altında bırakmayın.

 21. murat bey en az ismim kadar eminim kaçak akaryakıt satıldıgına

 22. bizim burda 10 numara yağ satan dükkanlar var ama özellikle dükkanda değil ama seyyar araçlarıyla satıyorlar yasalmıdır…

 23. Sayın Sezin, madeni yağ satan iş yerlerinin ruhsatlı olması gerekir.

 24. ewt ruhsatlı olması gerek biliorum iş yerinde ruhsatı var ama bunu araçla alıp başkalarının kapısına kadar götürmek suç değilmi iş yerinin dışınnda satıyor yük araçlarına…

 25. Sayın Sezin siz de şikayet edin, gerekeni yapsın ilgili merciler

 26. Tşk ederim cevaplandırdığınız için polise şikayet etmemiz yeter demi ama şikayet edenle bu yasak işi yapan karşııkarşıya gelmez değilmi…

 27. mrb bende şikayetçiyim bu durumdaki olayları polis 155 hattınamı şikayet edebilirmiyiz yardımcı olursanız sevinirim yada nasıl yapmalıyız yardımcı olurmusunuz kimliğimiz açığa çıkarmı şikayetçi olarak.

 28. Sayın Buse, şikayet hakkını nasıl kullanacağınız sizin bileceğiniz bir iştir. Bu bir kişilik meselesi, kimliğinizi açıklayıp açıklamayacağınıza siz karar vereceksiniz.

 29. anladım 155 polise bildirmemiz yeterli yani…

 30. EPDK tarafından yapılan kontrollerde istasyonumuzda markeri düşük ürün satmak sebebiyle para cezası kesildi ancak tutulan tutanakta malın kaçak olmadığı ancak markırı düşük olduğu belirtildi bu konuda ne gibi bir işlem yapmamız gerekir

 31. Selami bey, markeri yeterli seviyede olmayan akaryakıt yasaya göre kaçak akaryakıt sayılır ve yargılanırsınız. Bir avukata başvurun.

 32. Van-Merkez Emniyet müdürlğü yanın opet’e bağlı çalışan Sunpet istasyonunda akaryakıtlarına kaçak mazot ilave edilmektedir. Opet yetkililerine durumu bildirdiğim halde ilgilenmediler. Buda demek oluyorki opte kurumsal olarak kaçak akaryakıtı kulannıyor yada kullandırtıyor. Bilgilerinize..

 33. Van-Merkez Emniyet müdürlğü yanın’da Opet’e bağlı olarak çalışan Sunpet istasyonunda akaryakıtlarına kaçak mazot ilave edilmektedir. Opet yetkililerine durumu bildirdiğim halde ilgilenmediler. Buda demek oluyor ki Opet kurumsal olarak vatandaşa kaçak ve yerli akaryakıt ile birlikte karışık bir kokteyl yaparak millete satıyorlar. Bilgilerinize..

 34. Yıllardır bir şirketten mazot alıyorum.Son aldığım mazot epdk görevlileri tarafından gelinerek incelendi ve ulusal marker fazla olduğu tespiti ile mazota el konuldu.Ancak biz faturası ile çıkış yaptığımız mazotun markerının oranının eksik yada fazla olduğunu nasıl bilebilirdik?Şirket malının arkasında durmuyor ve sorumluluk almıyor.Malın kendi şirketinden alındığını kabul ediyor ama hatayı kabul etmiyor.Biz bu durumda hem magdur hemde suçlu duruma düşüyoruz.Bu durumu ispatlamak için neler yapabiliriz.(ÇOK ÖNEMLİ….)

 35. Tahir bey, evraklarınızla bir avukata başvurun.

 36. merhaba editör konyada YOLCU OTOBÜSLERİ HEPSİ 10 NUMARA YAG KULLANIYOR YOLA ÇIKNCADA HEPSİ YOLDA KALIYO GEÖÇEN HAFTA METROYA BİNDİN ZONGULDAGA GİDENE KADAR MAHFOLDUK ŞÖFÖRLE MAVİN KONUŞURKEN DUYDUM ŞİRKET SAHİBİ KENDİSİ KOYURMUŞ YAGI NE KADAR AYIP HEM ÇEVRE DAHA TEMİZ OLSUN DİYE KÜKÜRTÜ YÜKSEK OLAN MOTORİNİ YASAKLAMIŞTI DEVLET BU YAGIN ÇEVREYE ZARARI YOKMU ACABA MEARAK ETTİM

 37. Sayın Editör:
  03.09.2011 tarihin de ALPET YALVAÇLAR Akaryakıt tem yolundan aracıma mazot aldım ve 10-15 km gıttıkten sonra aracımda Performans Düşüklüğü ve Motor arıza Isığı yandı Şikayette bulundum ALPET’ e kimse ilgilenmedi kendi imkanlarımla aracıma ozel servıse goturdum farklı yerden mazot ve katkı maddesi aldım aracım düzeldi ve bu insanlar benim gibi bircok kişiye dandik(kacak) mazot satıyordur,euro dizel fiyatına Bu konuyla ilgili kimle gorusebilirim

 38. Selahattin bey, zarar ve hasarların tazmini hususunda taraflar arasında çıkan uyuşmazlıklar Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ile çerçevesinde tüketici hakem heyetleri veya tüketici mahkemelerince çözülür.

 39. ragıp özsarı 05. Eyl, 2011 | 14:26

  merhabalar sayın editör 10 numara yağ satmak suçmu onu öğrenmek istiyorum 5015 sayılı kanunu araştırdıım pek bişey anlayamadım emniyet yağ satışına müdahale edebilir mi ?

 40. Ragıp bey 10 numara yağın yakıt olarak satışı yasak. Bunun dışında yağ olarak satılması için ruhsatlı iş yeri bulunması gerekir.

 41. sayın editör 10 numara yağ satışı yapan işyerlerini nereye nasıl şikayet etmemiz gerekiyor. açıklarsanız sevinirim.

 42. Esra hanım Madeni yağlarla ilgili tebliğin ilgili maddesini aşağıda sunuyoruz.

  MADDE 11 – (1) Akaryakıt haricinde kalan petrol ürünleri (solvent, madeni ve baz yağlar, asfalt, solvent nafta vb.) ile atık yağlar, atık solventler, bitkisel atık yağlar ve bunların geri kazanımı sonucu elde edilen ürünler akaryakıt olarak satışa arz edilemez ve satılamaz, akaryakıt olarak bulundurulamaz ve/veya bu özelliği bilinerek akaryakıt olarak satın alınamaz, kullanılamaz. Madeni yağ üreticileri ve/veya ithalatçıları piyasaya sunumunu yaptıkları madeni yağların amacı dışında kullanıldığının tespiti halinde öncelikli olarak bu durumu Kuruma bildirmekle yükümlüdür.
  (2) Madeni yağlar; ilgili diğer mevzuat uyarınca yetkili olan idarelerden usulüne uygun olarak alınmış, gerekli izine, onaya ve durumuna uygun İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatına sahip olan yerlerin dışında hiçbir şekilde satışa sunulamaz, depolanamaz veya bu amaçla bulundurulamaz.
  (3) (Değişik: 24 Şubat 2011, Sayı: 27856, Md. 1) Madeni yağların üretimi, dolumu ve ambalajlanması lisanslı tesislerde yapılır. Madeni yağ üreticileri, lisanslı tesislerinde lisans sahibi adına alınmış ve/veya kullanım hakkı alınmış ve/veya devralınmış Marka Tescil Belgesi kapsamındaki madeni yağların üretimini yapabilir. Madeni yağ lisansı sahipleri lisans kapsamındaki tesislerinin haricinde başka bir tesiste madeni yağ üretimi yapamaz.” Ancak bu fıkra dışında yapılacak üretimler Kurumca belirlenecek usul ve esaslara göre izin alınarak yapılabilir.
  (4) Madeni yağ üreticileri lisanslarında gerekli tadil işlemini yapmadan, lisansta kayıtlı olan miktarın üzerinde baz yağ temini yapamaz ve/veya madeni yağ üretemez.

 43. murat bulanık 28. Kas, 2011 | 12:30

  SAYIN EDİTÖR
  ”Sayın Murat bey
  Uygulamada (soruşturma ve yargılamada) satıcı açısından kaçak akaryakıt muamelesi görmektedir. Alıcının ticari kaygısı olmadığından suç oluşmamaktadır”

  Yukarıdaki yazınızda alıcı olarak nakliyeci veya nihai tüketiciyi kasdediyorsanız eğer; bu kişilerde maliyeye beyan ettikleri faturaları KDV ve Gelir Vergisinden düşmek için kullanıyor. yani ticari bir kaygı var. Hatta kendi beyanlarıyla madeni yağ faturalarını yakıt faturası olarak kullanmakta ve devlette kendi beyanı ile çelişen birşeyi normalmiş gibi görmektedir. Bu tezat aklı selim bir insanın kabul edemiyeceği türdendir. Burda yorum yapan ve soru soran insanların tek derdi kendilerine yapılan haksızlığı ilan etmekdir.
  Bu konuda ne devletin ilgili birimleri nede STK lar gerekli özeni gösterememktedir. bizler bireysel olarak çok bişey yapamıyoruz. Bataklıktaki sinekleri tek tek öldürmekle sinek bitmez. Bu işten nemalanan terör örgütütleri ve asalak işadamlarının hakkından gelmek bireysel çalışmalarla mümkün olmuyor.
  Bu konu ile ilgili toplumsal bir sorumluluğumuz varsa yapalım. yada devlet bizede müsade etsin herkez kafasına göre alsın satsın. Yada devlet devletliğini yapsın ve bu ayıba bir an önce dur desin..
  SAYGILARIMLA

 44. süleyman sönmez 31. Oca, 2012 | 11:34

  süleyman sönmez
  degerli arkadaşlar 02-01-2012 tarihinde tüpraşdan getirdigimiz benzinde markır yetersiz cıktı böyle bir sacmalık görmedim
  1800 lt benzine el koydular artık benım hic birşeye gücvenim yok petrolu satıp kurtulacam bu ülkede vergi mükelefi olmak sanki bir suc kacakcılar kayıtısz iş yapanlar daha rahat elimizdeki paramızı bank ya yatırıp fayiz yemekmiş dogru olan
  ekonemiye katkı yapmak istikdan saglamak icin ugraşmak boşmuş ne kadar dürüstsen o kadar suclusun hemen ilerimizdeki istasyon acıkca kacak satıyor kimse birşey yapamıyor 20 günlük satışım 306 lt benzin 1400 lt motorın böyle bir istasyonda kacagın ne işi olur ya varın gerisini siz düşünün neler oluyor bu bölgede ..

 45. Merhaba, büyük ve tanınmış bir akaryakıt istasyonundan çok uygun fiyatlı faturalı mazot alabiliyorum.Bu mazotu her gün tanker bazında alıp başka tüketicilere fatura ile satmam yasal mı? Satış pazarım hazır fakat işe başlamaya cesaret edemiyorum.

 46. Ela hanım, akaryakıt piyasasında faaliyet gösterebilmek ancak lisans sahibi olmakla mümkündür. Ayrıca istasyonlar son kullanıcıya yakıt satar, yeniden satma amaçlı yakıt satışı yapamazlar. Bu sebeple yapmayı düşündüğünüz iş yasal değildir.

 47. yağdan ve kimyalsal tiner vs kacak mozot yapıp satmak sucmu?
  ve ihbar edene ödül duydum gercekten doğrumu?
  lütfen bilgilendirmisiziz

  editör

 48. Ümit bey yapma mazot tabiki suçtur. İhbar edene ödül verildiği hususunu bilmiyoruz.

 49. MERHABALAR…
  ÖNCELİKLE İYİ ÇALIŞMALAR…
  MENŞEİ BELLİ OLMAYAN ÜRÜNLER İLE İLGİLİ OLARAK SAVCILARIMIZ İÇERİSİNDE MARKER VAR İSE KAÇAK STATÜSÜNDE DEĞERLENDİRİLEMEYECEĞİ KANAATİNDELER… BU KONUDA KANUN VE YÖNETMELİKLERDE AÇIKLIKLAR OLDUĞUNU. ULUSAL MARKER YÖNETMELİĞİNİ GÖSTEREREK MARKERLİ ÜRÜNÜN KAÇAK OLAMAYACAĞINI ISRARLA SÖYLÜYORLAR. MENŞEİ BELLİ OLMAYAN ANACAK MARKERLİ ÜRÜN SATIŞINDAN ADLİ İŞLEM BAŞLATILAN İSTASYONLAR HAKKINDA TAKPİSZLİK KARARLARI VERİYORLAR… SAVCILARIMIZA 5607 SAYILI KANUNDA İZİNSİZ ULUSAL MARKER ÜRETMEK SUÇUNUN OLDUĞUNU HATIRLATSAK BİLE ULUSAL MARKER YÖNETMELİĞİNE GÖRE MARKERLİ ÜRÜNÜN MENŞEİ BELLİ OLMAYAN ÜRÜN OLARAK KABUL ETMEMEKTELER. BUNUNLA İLGİLİ NE YAPILABİLİR…. SAYGILAIMLA

 50. Alper bey, ulusal marker, yurt içinde pazarlanacak akaryakıta, rafineri çıkışında, gümrük girişinde, sanayide yan ürün olarak veya diğer şekillerde üretilen veya tasfiye edilmiş kaçak akaryakıttan teknik düzenlemelere uygun olan akaryakıta veya benzin türlerine harmanlanacak etanole ticari faaliyete konu edilmeden önce, ilgili lisans sahibi tüzel kişiler tarafından Kurumca belirlenecek şart ve özellikte ve bağımsız gözetim firması nezaretinde eklenir. Eğer menşei belli olmayan ürüne ulusal marker eklenmişse, bu çerçevede marker ekleyen kişiler sorumlu olurlar. Savcıların görüşü bayiler açısındandır. Ancak marker ekleme yükümlülüğünde olanlar için malın menşei araştırılır.